„Volt képviselőtársunk közösségünk felé felhalmozott tartozása még mindig fennáll, azonban jogi lépéseket nem tervezünk az ügyben” – reagált a Mandiner.hu megkeresésére az MSZP; Ujhelyi István európai parlamenti képviselő azon felvetését, hogy Molnár Zsolt pártja-e az MSZP, nem kommentálták.
A szocialisták egyetlen talpon maradt EP-képviselője október 2-án írta közösségi oldalán, hogy kilép a pártból. Állítása szerint nehéz volt a búcsú, hiszen „valami összeragaszthatatlanul eltört”, és egyáltalán nem gondolta volna,
hogy „ennyi sebet tud ejteni egy darabokra hulló kapcsolat” rajta és a közössége testén.
rajta és a közössége testén.
„Az MSZP az életem majd kétharmadában a második családom volt" - írta Facebook-bejegyzésében Ujhelyi István, miután a hétvégén úgy döntött , hogy otthagyja egykori pártját. A most 47 éves politikus valószínűleg igen közel jár ezzel az igazsághoz, hiszen már 1993-ban csatlakozott a szocialistákhoz, egy évvel azelőtt, hogy a csalódott választók az 1990-es súlyos vereség után visszaszavazták a hatalomba az MSZMP utódpártját, Horn Gyulával az élen.
Ujhelyi távozása nem okozott meglepetést, az MSZP-s társelnöki pozícióért folytatott törekvései hamar dugába dőltek, de az sem növelte a párton belüli renoméját, hogy úgynevezett „Esély-körök” néven új mozgalmat hirdetett. Az európai uniós tagság megerősítéséről szóló referendum-kezdeményezésről nem is beszélve, amely mögé még a Jobbik is felsorakozott.
Újabb (kvázi) alapember távozott a hétvégén a már évek óta folyamatosan zsugorodó MSZP-ből. Ujhelyi István, a párt európai parlamenti képviselője vasárnap jelentette be, hogy lelép, miután szerinte évek óta képtelen volt „felráznia a pártját". A politikus ezzel újabb szöget ütött a szebb napokat is megélt egykori kormánypárt koporsójába.
Mindenesetre az EP-képviselő bejelentése után a szocialisták közölték: egyrészt a politikus adja vissza EP-mandátumát (ezt a távozó pártelnök, Tóth Bertalan egyébként erkölcsi kérdésnek tartja); másrészt fizesse ki a tartozását, ami – ezek szerint – továbbra is fennáll az MSZP felé: „A hosszú barátság alapja a pontos elszámolás. Arra kérjük, rendezze a szocialista párt felé az elmúlt években felhalmozott jelentős tartozását.”
Hogy mekkora összegről van szó, mit jelent „az elmúlt években felhalmozott jelentős tartozás”, nem tudni pontosan. Egyesek szerint 4 millió forintról van szó; a portálunknak küldött kommüniké viszont leszögezi: az MSZP minden megválasztott tisztségviselője – így az EP-képviselője – tiszteletdíjának 10 százalékával járul hozzá a párt tevékenységéhez. „Ezen felül az MSZP országgyűlési képviselői 2018 óta minden hónapban a Fidesz által bevezetett képviselői fizetésemelésből származó többletjövedelmet befizetik a párt Szolidaritási Alapjába, amelyből az MSZP a karitatív akcióit is végrehajtja” – tették hozzá.
Vagyis Ujhelyi a szocialisták szerint nem is nekik, hanem például a rászoruló családoknak tartozik.