Szólásszabadság mindenek felett
Amit azonban igazán nem tudott neki megbocsátani az amerikai fősodor, az a Trumppal való pragmatikus viszonya, noha az egyik első üzletember volt, aki otthagyta a Fehér Ház üzleti tanácsát, miután az elnök kilépett a párizsi klímaegyezményből. Ugyanakkor, mint nemrég nyilatkozta, a szólásszabadság híveként visszaállítaná a volt elnök Twitter-fiókját, ami a liberális túlsúlyú államokbeli sajtóban maga az ősbűn. Erről tavaly Rod Dreher az MCC Fesztiválon elmondta: a klasszikus liberalizmus, vagyis a szólásszabadságba vetett feltétlen hit a baloldali nyomásgyakorlás és cancel culture miatt kiveszőben van, illetve áttolódott konzervatív oldalra.
Musk a Twitter megvásárlását a szólásszabadságért folytatott keresztes hadjáratnak nevezte – a platform szerinte mára a világ egyik főterévé vált, ezért fontos, hogy ott a törvény adta keretek szerint szabadon fejezhessék ki véleményüket. Arról is beszélt, nyílt forráskódúvá akarja tenni az algoritmust.
A hír hallatán persze a konzervatívok és a republikánus politikusok örömüknek adtak hangot – Ted Cruz szenátor például „az elmúlt évtizedek legnagyobb eseményének” nevezte a vásárlást a szólásszabadság szempontjából, Tucker Carlson médiasztár (korábbi exkluzív interjúnk vele itt olvasható) pedig
egy Terminator-filmekből ismert idézettel közölte: „visszatértünk”
– a liberális és a baloldalon eluralkodott a rettegés.
Alexandria Ocasio-Cortez demokrata képviselő közölte „a gyűlölet-bűncselekmények berobbanására” számít, Elizabeth Warren szenátor pedig egyenesen a demokráciára jelentett veszélyként értékelte, hogy a nagytáború online felületen, feltételezésük szerint, kevésbé cenzúrázzák majd a konzervatív tartalmakat, mint korábban.
A The Washington Post által idézett kutatás szerint a republikánus párti Twitter-fiókok több mint harmadát felfüggesztették a közösségi médium moderátorai a 2020-as amerikai elnökválasztás idején, míg a demokratáknak csupán 8 százalékát, de ez a felmérés szerint csupán azért történt, mert előbbiek több hamis információt osztottak meg. Nos, ha emlékszünk a közösségi médiában az úgynevezett „tényellenőrök” dicstelen, egyoldalú munkásságára, teljesebb képet kaphatunk arról, mi számít „hamis információnak”. Mindenesetre baloldalon most nem nagyon került elő a Facebook kapcsán emlegetett érv, miszerint ez egy magánvállalat, akinek nem tetszik, ami itt történik, menjen és csináljon másikat.
Közben nem csak a politikusok körében, de a baloldali fiókok gazdáinál is eluralkodott a hisztéria.
Százezerszámra távoztak a platformról, hírességek sora úgyszintén: a Newsweek listája szerint azokat, akiknek mondjuk Mark Zuckerberg egyszemélyes balos Facebook-uralmával nem nagyon akadt problémájuk, most hirtelen nagyon zavarni kezdte, hogy lett egy platformja egy másik milliárdosnak, nőgyűlölettől, gyűlöletbeszédtől és minden egyébtől is tartva.
Hát még amikor Musk kitwittelte 80 millió követőjének, hogy a Twitter „egyértelműen elfogult” a baloldal javára!
Nem jobbos: csak szabad
Persze a meccs még koránt sincs lejátszva. Musk nézeteinek ismeretében valószínűleg szó sincs arról, hogy visszafordítaná a cenzúrát a woke baloldali-liberális véleménykonglomerátum ellen, a konzervatívoknak kedvezve; moderáció biztosan lesz, még ha lazább és kevésbé egyoldalú is, mint korábban, vagyis nem lesz a Twitterből az a rasszista-sovén paradicsom, amitől baloldalon rettegnek. Valószínűleg
egyszerűen csak egy fórum lesz, ahonnan nem cenzúrázzák ki többé a fősodortól eltérő nézeteket.
Mert Elon Musk egyáltalán nem jobboldali. Éppen csak – mint erre egész életútja rámutat – nem szereti, ha korlátozzák.
Nyitókép: BRENDAN SMIALOWSKI / AFP