Koránt sincs konszenzus a gyermekvédelmi törvényt „szakmai alapon” kritizáló szombati nyilatkozatról a Magyar Pszichológiai és a Magyar Pszichiátriai Társaság berkein belül – tudta meg a Mandiner.
Mint azt vasárnap délelőtt megírtuk, a Magyar Pszichiátriai Társaság és a Magyar Pszichológiai Társaság Facebookon közzétett közleményben kritizálja „szakmai alapon” a gyermekvédelmi törvényt. A közlemény azonban, mint elemzésünkben megírtuk, tudományosan erősen vitatott kijelentéseket tesz (hogy a nem heteroszexuális orientációk is elsősorban biológiai gyökerűek, hogy neveléssel nem lehet megváltoztatni valaki nemét, és így tovább).
Tudni kell, hogy a Magyar Pszichológiai Társaság egy civil szerveződés, ami nem reprezentálja a szakmát. A társaságnak
ezerfős tagsága van, miközben az országban 40 ezer pszichológus van,
és még a Facebookon működő szakmai csoportnak is 6300 tagja van. A tagság teljesen opcionális, aki nem tag, az ellen nem tudnak etikai eljárást kezdeményezni sem.
Információink szerint a közlemény egyik fő támogatója Balázs Judit, a pszichiátriai társaság eddigi elnöke, az ELTE PPK Pszichológiai Intézete Klinikai- és Gyermekpszichológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára volt, aki épp 2022. január 25-én, kedden távozik elnöki pozíciójából, és még mandátuma végén szerette volna átnyomni a közleményt.
Megírtuk azt is, hogy a pszichiátriai társaság Facebook-posztja alatt sokan kritizálták szakmai alapon a közleményt. Olyannyira, hogy nagyjából 370 komment után az MPT lezárta a kommentelés lehetőségét. Pedig a hozzászólók többsége szakmabeli volt.
Egyes hangok szerint
nem véletlen, hogy a két társaság épp a választások előtt adta ki a közleményt,
mivel azok prominens, hangadó balos vezetőségi tagjai hozzá szeretnének járulni az esetleges ellenzéki sikerhez. Ugyanakkor sokan aggályosnak tartják, hogy a két MPT ennyire az ellenzéki oldalra teszi meg tétjeit.
Mint említettük, információink szerint koránt sincs a két szervezeten belül konszenzus a közleményből, a pszichiátereknél például míg az elnökség elfogadta a dolgot, addig a tágabb vezetőség nem is tudott róla. Sőt:
Azóta azt is megtudtuk, hogy a Magyar Pszichológiai Társaság eljárása szembement a bevett protokollal. A társaság bevett gyakorlata az, hogy ritka eseteket leszámítva nem ad ki közleményeket, mivel nehézkes többségi támogatást szerezni azok mögé. A gyakorlat szerint eddig legalább a szakterületeket képviselő 23 szekció vezetőjénél és levelezőlistákon, valamint hírlevélben futtatták meg a közlemény-tervezeteket, valamint a 6300 fős Pszichológusok szakmai Facebook-csoportban is futtatták őket, habár utóbbiban sosem sikerült konszenzust teremteni. Ez azt is jelentette, hogy a tagság legalább előre tudott a közlemény-tervezetekről, és legalább a szélesebb vezetőség bele tudott szólni a szövegezésbe.