„Miért kerget egy csapat szlovák áltörténész? Már megint be akarják tiltani egy filmemet” – írta a minap a Facebookon Skrabski Fruzsina annak kapcsán, hogy a Népirtás Pozsonyligetfalun című, Udvardy Zoltán és Géczy Dávid által készített dokumentumfilmjükre rászálltak ismeretlen kilétű szlovák aktivisták, akik a film fesztiválokon való szerepeltetése ellen lobbiznak.
Skrabski posztjában arról is írt: „Eleinte csak csodálkoztunk, hogy volt olyan fesztivál, ahol versenybe került a filmünk, aztán írtak, hogy kikerültünk a versenyből. Máshol megnyertük a fődíjat, ilyen volt az Edufest, akik írták, hogy szlovák »történészek« (ők tették idézőjelbe) írtak nekik, hogy történelmet hamisítunk. Szerencsére ettől még nem vették el a díjunkat. Minden vádat egyenként cáfoltunk, és ezt lefordítottuk angolra és szlovákra is. Majd egy újabb fesztivál írt, hogy megkereste őket ugyanaz a csapat… A kedves csapat, aki ily módon próbálja a történelmi igazságtételt akadályozni, a facebookomat nézi, és ha kiteszem, hogy valahol versenyben van a film, már írják is a feljelentést. Szeretném megkérni őket, hogy nekem írjanak, és üljenek le a történészekkel, vitassák meg, mert én mint producer csak azt tudom garantálni, hogy a filmet valós kutatási eredményekre alapozzuk; a történelemszemlélete minden országnak más, ezzel együtt kell tudnunk élni!”
Az ügy kapcsán megkerestük Skrabski Fruzsit, megkérdezve tőle, mi is történik pontosan.
***
A Népirtás Pozsonyligetfalun c. dokumentumfilm
Miről szól a filmetek?
A film a második világháború után a csehországi Prerov közelében, a Svéd Sáncok nevű helyen meggyilkolt 267 német és magyar nemzetiségű, a Felvidékre egy vonattal éppen visszatérni készülő civil lakos (az áldozatok között 74 gyermek is volt), és a Pozsonyligetfalun, Pozsony mellett megölt, ismeretlen számú, 500 és 1500 közé tehető, szintén civil, német és magyar nemzetiségű lakos meggyilkolása közötti összefüggéseket deríti fel.
A film kapcsán történelemhamisítással vádolnak? Mi történt?
A film, amit készítettünk, olyan témakörbe vág, amely megosztja a szlovák közvéleményt.
Itt most kifejezetten a Szlovákiában többséget képező, szlovák anyanyelvű értelmiségre és politikai körökre gondolok.