Hamisított útlevelek és a magyarázkodó Rákosi – magyarok a kommunista világpártban

2021. június 25. 11:24

Magyarországon eddig zömében nem publikált orosz levéltári iratokból és képi dokumentumokból nyújt válogatást a NEB online tárlata.

2021. június 25. 11:24
null

Miért szedett túszokat a szovjet vezetés az első világháború idején fogságba esett magyar tisztek közül? Miként zajlott speciálisan képzett szakértők közreműködésével a pártmunkások útleveleinek hamisítása? Milyen jellemrajzot adott 1938-ban a Spanyol Kommunista Párt a később saját elvtársai által kivégzett Rajk Lászlóról? Többek között ez is kiderül a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Magyarok a kommunista világpártban című online kiállításából.

Az 1919-ben alapított, a várt és tervezett világforradalom „hadseregeként” működött Kommunista Internacionálé (Komintern) és a szovjetunióbeli magyar emigráció kapcsolatrendszerét középpontba állító tárlat Magyarországon eddig zömében nem publikált orosz levéltári iratokból és képi dokumentumokból nyújt válogatást. 

A kiállított anyagok jelentős hányada a Magyarország 1945 utáni szovjetizálásában és a rendszer fenntartásában szerepet játszott személyekhez köthető. A tíz virtuális tablóból álló tárlat érdekes adalékokkal szolgál Rákosi 1945 előtti életéről, és egészen a köré épített vezérkultusz kezdeteihez, a Franciaországban felállított internálótáborokig vezetik az olvasót, ahol a spanyol polgárháborúban a köztársaságiak oldalán harcolt magyar önkéntesek már az 1940-es évek elején „korunk legnagyobb magyarjaként” köszöntötték a börtönből frissen szabadult pártvezetőt.

A kiállítás honlapjára ellátogatók megtudhatják, milyen, a valóságtól teljesen elrugaszkodott ígéretekkel igyekeztek az emigráns magyar kommunista propagandisták megadásra bírni a Vörös Hadsereg ellen harcoló honfitársaikat, amelyek képtelen volta mellett már Farkas Mihály sem tudott szó nélkül elmenni.

Az érdeklődők emellett arról is értesülhetnek, hogyan kényszerültek Moszkvában magyarázkodni korábbi „botlásaik” miatt még a legbefolyásosabb magyar emigráns kommunista vezetők is, milyen volt egy feljelentő levél a nagy terror idején, és betekintést nyerhetnek a második világháború idején Moszkvából a mai Üzbegisztán területére menekített pártfunkcionáriusok mindennapjaiba is. A gazdag képanyagot a téma szakértői által írt, az olvasó tájékozódását segítő magyarázó szövegek egészítik ki. 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2021. június 27. 10:39
Hogy ne csak zsidók legyenek a magyarországi kommunisták között: "A magyarországi kommunista vezető, Rákosi Mátyás, a következő magyarázattal szolgált egy amerikai újságírónak: Nézze, ezek a kisfasiszták valójában nem rossz emberek. Tudja, őket belekényszerítették a fasizmusba. Ezek soha nem voltak aktívak benne. Most csak annyit kell tenniük, hogy aláírnak egy hűségnyilatkozatot és mi beléptetjük őket.”(212.old.) Idézi Jan T. Gross, a Princeton Egyetem tanára abban a tanulmányában, ami a Dark Times, Dire Decisions, Jews and Communism (Sötét idők, súlyos döntések, a zsidók és a kommunizmus), Oxford University Press, 2004 című tanulmánykötetben jelent meg.
tartarossz.blog
2021. június 26. 22:49
Öröm nézni, hogy a szocializmus alaposan beletaposott a beteg burzsoá-kulák-kispolgári NER lélektelen antiszociális identitásba, ha 30 év alatt is ezzel foglalkoznak, és nem a kapzsitalizmussal járó súlyos nyomorral foglakoznak a gyökerek, hanem hamis emlékezetpolitikával - Szergejev orosz nagykövet már figyelmeztette a NER-t emiatt. Az oroszok helyében, akik mind a mai napig maximálsian tisztelik Lenint, egyetlen kriptonáci "magyar" történészt nem engednék levéltári anyaghoz nyúlni4
night watch
2021. június 26. 15:03
Az lesz érdekes, amikor az orosz levéltárak a kutatók rendelkezésére bocsátják az ávó, a katpol, a Belügy teljes személyzeti anyagát.
egyvilág
2021. június 25. 18:23
Apropó, kommunisták: egy összefoglaló írás az ideológiákról, az ideológiagyártás eszközeiről, a propagandáról, arról, hogy az emberek miért olyan fogékonyak az ideológiákra, stb...: https://egyvilag.hu/temakep/072.shtml
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!