„A koloskai hárs heroikus fa. Nem szép. De az élet erejének nagyszerűsége nincs ilyen sem Homérosznál, sem szoborban, sem beethoveni zenében, sem nietzschei filozófiában, sem caesari sorsban. Ez a néma küzdelem, amit egyedül küzdött százötven évig itt, kedvezőtlen hegyoldalon, rohamos esők, marcangoló szél, lezuhanó kövek között, óriási tömbök alatt egy szűk völgytorokban. Meg kellett magát feszítenie, elvesztette minden formáját, meg kellett alkudnia, nem volt szabad könyörületet ismernie, pillanatra sem, kegyetlen nyugalommal, előrelátással, kitartással és kitartással tudott csak szüntelenül nőni, s ma, mikor már győzött, harcán már túl van, ráncosan, megviselve, megnyomorítva tud ilyen egészséggel nevetni, nevetni. Mit tudnak még neki mondani az életről ezek után, amin ő nem nevet? Mivel fenyegethetik még? Mitől félhet még? Történhetik még vele valami, aminél rettenetesebbet nem győzött le és nem élt át? Mi az, meghalni? Mi az, félni a haláltól? Már nem fél.” (Hamvas Béla: Fák)
Kora reggel a Balatonarács fölötti Koloska-völgyben. Bernát barátommal azt a hársfát keressük, amiről Hamvas Béla a Fák című esszéjében írt, egyéb – számára – nevezetes fák mellett. Először nem találjuk, aztán egy kutyát sétáltató férfi útba igazít minket. Tábla nem jelöli sehol, ami jól is van így.
A hamvasi „nevezetes névtelenség” jegyében a hárshoz nem lehet csak úgy odatalálni.
Tényleg lenyűgöző példány, ahogy a hatalmas kőtömbök közül előtör. Ránőtt a sziklákra, bekebelezte őket. Nagyon rossz helyre született, mondhatnánk. Itt fának helye nincs. Aztán mégis úgy alakult, hogy az elmúlt nagyjából két évszázadot itt töltötte és szemmel láthatóan remek formában van. Senki egy lyukas garast nem adott volna azért a kezdetekkor, hogy ebből a hársból lesz valami. Mégis megmutatta, hogy lehet. Nehéz nem egyfajta példázatként tekinteni rá.
„Jelképek erdején át visz az ember útja” – ahogy Baudelaire írja, s ez a fa tényleg erős és megkerülhetetlen jelkép. Kissé szégyenkezem is, ahogy álldogálok előtte. Ha a helyében lennék, valószínűleg rég elpusztultam volna. Hányszor adtam fel, hányszor visszakoztam, hányszor kerültem meg az elém tornyosuló bajokat. Ez a hárs valami rejtélyes konoksággal tette a dolgát és végül győzött. Nem látványos a győzelme, pusztán annyiban áll, hogy életben maradt. Teszi a dolgát, létezik. Más dolga nincs, nem volt és nem is lesz, mint a puszta létezés.