Korábban az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) azt is bejelentette, hogy forgalmazásra ajánlja az Európai Unióban a Johnson & Johnson oltóanyagát is. Ennek a szállítása várhatóan csak április második felében kezdődik el. Ebből az oltóanyagból 4,36 millió adagot vár Magyarország, amely ugyanennyi ember oltását teszi lehetővé, mert ez az első olyan vakcina, amely egydózisú. Azt, hogy ez mikor érkezik, „Brüsszel tudja megmondani” – jegyezte meg Gulyás Gergely.
Mikor jön a várva várt nyitás?
„Egyelőre semmilyen nyitás nem engedhető meg, de komoly esély van arra, hogy Magyarországon a legtöbb – vagy akár minden – uniós országot megelőzően válik szabaddá az élet, és
– mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken reggel. Azt is hangsúlyozta, hogy a kormány továbbra is oltottsághoz köti a nyitást.
A részletekről az Operatív Törzs ülése után Gulyás Gergely számolt be pénteki rendkívüli tájékoztatóján. Mint mondta, ha az oltottak száma eléri a 2,5 milliót – erre számításai szerint húsvét után kerülhet sor – akkor új szabályozás lép életbe. Az üzletek 5-től fél tízig lesznek nyitva, a kijárási tilalom este tíz és hajnali öt között lesz, a boltok estében négyzetméteres szabályozás lesz, és a szolgáltatások pedig a március 8-a előtti állapot lép életbe. Azt is közölte, hogy április 19-én nyithatnak meg az iskolák, hozzátéve, hogy a tanárok, pedagógusok oltása április elsején, csütörtökön elkezdődik. Egy hét alatt több tízezer oktató beoltása fog megvalósulni.
Orbán Viktor pénteki rádióinterjújában elismerte, hogy „nincsenek könnyű helyzetben a pedagógusok” és ha
„vissza akarjuk engedni a gyerekeket az iskolába, akkor a pedagógusokat és az iskolai dolgozókat is be kell oltani”.
.Azt is megemlítette, hogy 112 ezer regisztrált iskolai dolgozóból 20 ezret már beoltottak.
Fejlesztések, érdekességek
Tesztelik a Szputnyik V és az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinák kombinálását, várhatóan két hónap múlva lesznek előzetes eredmények.
Emellett a hét fontos híre az is, hogy orrspray formájában beadható oltás kidolgozását vizsgálja az Oxfordi Egyetem.
Olaszország koronavírussal leginkább megfertőződött régiójában, Lombardiában pedig matematikai algoritmust dolgoztak ki az oltóanyag elosztására. Ennek segítségével döntenék el, hogy ki kapja meg korábban az oltóanyagot.