Csak napokat töltött a budai Várban az utolsó magyar király
2020. december 05. 14:23
IV. Károly sosem mondott le a magyar trón visszaszerzéséről, bár rövid uralkodása alatt alig tartózkodott budavári palotájában. Ismét egy izgalmas cikk a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldaláról.
2020. december 05. 14:23
p
0
0
88
Mentés
Még szóba sem került, hogy esetleg ő lehet Ferenc József halála után a magyar király, amikor már kiválóan beszélt magyarul. Mindezt a véletlen hozta így, ugyanis az édesapja, Ottó főherceg 1894-től katonaként Sopronban szolgált, a helyi huszárezred parancsnoka lett. A családja is vele tartott, így a kis Károly is.
A Szentháromság tér a koronázás előtti napon. Jobb oldalt az ideiglenes tribünnel. Fotó: Fortepan/Németh Tamás
Itt kezdetben Tormássy János tanította a fiút, később pedig fia, Tormássy Artúr ismertette meg a magyar nyelvvel Károly főherceget. Károly már kiskorától mélyen vallásos és jólelkű volt. Feljegyezték például, hogy gyerekként egy alkalommal megkereste a kastélyuk főkertészét, hogy munkát vállaljon. Mint kiderült, azért tette, mert a pénzből szegénysorsú gyerekeket akart támogatni. Azt is tudni lehet, hogy Károly idővel magyarul is olvasott, és
különösen Petőfi Sándor műveit kedvelte, így kívülről tudta a Nemzeti Dalt is,
ami azért igazán sajátságos, mert a művet a Habsburgok elleni forradalom szülte 1848-ban. Mellette rendszeresen forgatta az ifjúságnak szóló, Zászlónk című magyar nyelvű folyóiratot is.
Magyarországon 1901-ben tartott nagyobb körutazást, trónörökösként a budai Várban is megfordult többször. A legtöbb időt egyhuzamban a koronázása előtt töltött a Budavári Palotában, bár akkor is csupán öt napot. Ferenc József novemberi halála után ugyanis ő lett az uralkodó, 1916. december 30-án a Mátyás-templomban került a fejére a Szent Korona.
Az újságok egy nappal korábban részletesen beszámoltak a Várban folyó előkészületekről. Ekkor még serényen dolgoztak az ácsok a tribünökön, a koronázási dombnál pedig kertészek sürgölődtek és gyeptéglával borították be a domb oldalát. A Budavári Palota belső udvarra néző falait babérgirlandokkal díszítették, a Dísz téren pedig három fehér oszlopot állítottak fel, amelyek csúcsain a koronát tartó angyalokat helyezték el. A koronázás főpróbáját is ekkor tartották, így az újságírók is bepillanthattak a Mátyás-templomba, ahol az összes oszlopot piros bársonyba öltöztették.
A koronaékszereket is előkészítették, így
a koronázást megelőző estét a Szent István-teremben töltötte a Szent Korona,
a jogar, az alma, a kard és egy asztalon kiterítve Szent István palástja. Bíborpárnákra helyezték a koronaékszereket, az előcsarnokban pedig testőrök és koronaőrök vigyáztak rájuk. A budai Vár tehát ünnepi köntöst kapott, de mivel a ceremóniára érkezők egy részét hajókon helyezték el, este azokat is kivilágították, így az egész Duna part is fenséges látványt nyújtott.
IV. Károly a frontra utazóban
A koronázás után az udvarból azt az információt kapták a lapok, hogy IV. Károly magyar király sok időt tölt majd Magyarországon. Nem egészen így történt. A ceremónia másnapján a királyi pár már el is utazott, legközelebb pedig következő tavasszal, 1917. március 8-án jött a budai Várba IV. Károly a feleségével, Zita királynéval. Ám csak egy napra érkeztek, és este már vissza is mentek Bécsbe.
Ezt követően a királyi pár egy-egy napra látogatott a budai Várba áprilisban és júniusban.1917. augusztus 20-án, a magyar államalapítás ünnepén
a körmenetben még ott volt, aztán inkább vadászni ment Gödöllőre, ahol négy vaddisznót is lőtt.
Este pedig hazautazott Bécsbe.
Még egy kép a koronázás előkészületeiről. 1916. december 30-án volt a ceremónia. Fotó: Németh Tamás
IV. Károly a következő esztendőben sem járt sűrűn Budán. Januárban, februárban, áprilisban és májusban is csak egy-egy napot töltött a Budavári Palotában. IV. Károly 1918. október 23-án kezdte meg az utolsó látogatását Magyarországon királyként, először Gödöllőre ment családjával, aztán a Budavári Palotába, majd október 25-én elutazott.
A többi ismert. IV. Károly november 13-án elfogadta, hogy Magyarország köztársaság legyen, az I. világháború eseményei pedig elsodorták őt. Habár később kétszer is megpróbálta visszaszerezni a trónt, amelyről sosem mondott le, nem járt sikerrel. Végül 1922. április 1-jén, mindössze 35 évesen vitte el a spanyolnátha-járvány az utolsó magyar királyt, aki csak napokat töltött a birodalma ékkövében, a Budavári Palotában.
A világ legősibb, ma is tömegesen beszélt nyelvét, hangsúlyait, rejtett üzeneteit több mint kétezer éve nem érti a Nyugat. A „nagy nyelvi fal” egyszerre járul hozzá Kína mai sikeréhez és rejtelmességéhez. Hogyan állították ezt az archaikus kódot a kínai modernizáció szolgálatába?
A történész szerint a fejedelem hozott egymásnak ellentmondó döntéseket, de mindig a realitásokhoz alkalmazkodva: képes volt nagyívű terveiről lemondani, ám az adott körülményeket országa számára maximálisan kihasználni.
„2024-ben az I. kerületiek egy olyan programnak szavaztak bizalmat, amelyben vállaltuk, hogy városunk polgárai állnak majd az önkormányzati döntések középpontjában” – hangsúlyozta Böröcz László, a kerület polgármestere.
Külföldön biztonságos menedéknek hitték Magyarországot, nem számoltak a német megszállással, ugyanakkor egész világhálózat végezte a zsidómentést hazánkban is – derült ki.
Szokatlan, hogy más országok NATO-nagykövetei vitatott atlaszt kapnak, amelyben ugyan Nagy-Magyarország nem szerepel kifejezetten, de a térképek és a kísérő szövegek vitatottak.
A nagyszabású régészeti feltárás olyan valóságot villantott föl, amiről a kutatók nem is álmodtak. Luxuscikkek, gazdagság és hatalmas város képe bontakozott ki a szakemberek szemei előtt.
A bukaresti rendőrök ismeretlen tettes ellen indítottak nyomozást.
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 88 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2020. december 08. 14:12
Ugyanúgy tévedsz, mint night watch-nál. Természetesen megnéztem a korábbi hozzászólásaidat, mielőtt először hozzádszóltam volna. Remélem, nem olyan szakmában dolgozol, ahol emberekkel kell foglalkoznod :)
Krím, Szerbia, Bosznia, Kisázsia mikor volt utoljára Bizánc része? 555 körül? Mondjuk amit a törökök elfoglaltak Krímben, az még akkor sem.
"A" törököket állították meg a Habsburgok? Szóval a birodalom hanyatlása nem a korrupciónak, belső hatalmi harcoknak volt köszönhető? Mesélj még, kérlek!
A Habsburgoknak lehettek erényeik, de Magyarország szempontjából kifejezetten károsak voltak, ami lemaradáshoz és végül Trianonhoz vezetett. Lehet, hogy szerinted ez végülis pozitív dolog, erről én már nem tehetek.
I. ( Nagy ) Tiborcz, uralkodott 2024-2029, allitolag aposa, az egykori miniszterelnok tartotta sakkban. Orszaglasa alatt megrendeztuk es megnyertuk a Labdarugo Vilagbajnoksagot, igaz ket csapatosra szukitve ( Togo Togo es Magyarorszag vett reszt a tornan ) es a Felcsut melletti reten jatszva a dontot. Nepe rajongva szerette mikor Augusztus Huszadikan pufimellenyt es kockas inget osztott a nepnek, jobbjan Demeter Szilard, baljan hitvese, ( Szent ) Rachel ult. Az orszag gazdasaganak iranyitasat 2022 utan atvette a Volkswagen AG, igy gazdasagi dontesei nem voltak, ellenben sokat tett nepe boldogulasaert: nevehez fuzodik a legnagyobb nepkonyhak es hajlektalan szallok epitese, az o uralkodasa alatt lett kesz a 200.00 fot befogado Orban Viktor Nepstadion es a Felcsut - Felcsut kisvasut befejezese amely igy a vilagon az elso vegtelen koltsegu vasuti palyatest mert csak papiron letezik de folyamatossan ujitjak fel.
2029 ben ritka betegseg tamadta meg, rossznyelvek szerint viszont aposaval valo nezetkulonbsege okozta hirtelen lemondasat a tronrol, fultanuk szerint "faszomba Vitya, ne csaljal mar ulti kozben is!" volt a vegzetes mondat miutan lemondva a tronrol vegleg a barati Eszak Koreaba utazott.
Emleke orokke el.
A király a négy égtáj felé tett kardcsapásokkal megfogadta, hogy az országot megvédi minden ellenségétől. Az országnak 3 és fél éve volt hátra, miközben tömegek haltak meg, maga a király is belehalt a háború után kitört járványba.
Ki sejti még ezt itt, ahol mindenki ünnepel?
A tekintetes karok és rendek olyan flegmán sétálgattak a lovak által jól összeszart utcán, mintha tökmindegy lenne, mennyire lesz szaros a cipőjük/csizmájuk talpa, sőt a papoknak a stólájuk széle. Valamennyire ügyesen kikerülték, de igazából mintha ügyet sem vetettek volna arra, hogy épp lócitromok közt lépkednek.