Európai vaj, amely sokszorosan lekörözi az amerikait – nem véletlenül egyre nagyobb kedvenc
Érdekes megállapítást tettek a szakemberek a két vaj összehasonlítását követően. Nem véletlen az európai vaj fokozódó népszerűsége.
Csütörtök délután debütált Mészáros Gabriella új könyve, amely az Ételekről és borokról… címet kapta. Nem szakácskönyv, hanem olyan tudást, szemléletet átadó gyűjtemény, amely inspirációkat adhat a vasárnapi ebéd elkészítéséhez, de talán még egy tapasztalt chef munkájához is.
Mészáros Gabriella neve ismerősen cseng azoknak, akik a hazai boros körökben forgolódnak. Nemzetközi borakadémikus, WSET oktató, olyan alapművek társszerzője mint a Bortankönyv I. és II., a Borkollégium alapítója férjével, Rohály Gáborral együtt, akivel évről-évre kiadták a hosszú ideig iránytűként működő Borkalauzt. Érdemük elvitathatatlan annak kialakításában, ahogy ma magyar nyelven a borokról beszélünk.
A könyv majd' háromszáz oldalon beszél alapízekről, alapanyagokról, egyensúlyról, borstílusokról, régiók ízeiről Rohály Anna és Dorogi Tamás fotóival kísérve, Győrffy Zoltán pécsi borszakíró vendégszövegével. A bemutató családias hangulatban zajlott a Fény utcai Auguszt cukrászda kertjében, ahova a szerzőt gyermekkori emlékek fűzik. Természetesen egy ilyen alkalom nem telhet kóstolás nélkül, Gabriellából pedig rövid időre előbújt a tanárnő. Merészen vadvizekre evezett, mert a cukrászda desszertjeit kóstoltuk össze Vesztergombi Csaba 2017-es, amúgy egyáltalán nem desszertbor jellegű syrah-jával. Bemutatta, hogy a bort kontextusba helyezve miként változik annak karaktere.
„A kontextus a bor mellett mindig az étel” – fogalmazott a könyvet méltató Szik Mátyás háromszoros magyar bajnok sommelier. „Az étkezés bor nélkül olyan, minta a Dallas Jockey nélkül. Ahogy a borok világában, egy tányéron is az egyensúly a legfontosabb” – folytatta Szik Mátyás, aki a könyv előszavát is írta. Jásdi István csopaki bortermelő, író, publicista szerint ez a könyv „rendet tesz sokunk fejében”. Tallián Hedvig borszakíró pedig ezt írja a könyv füljegyzetében: „Ez ugyanis egyáltalán nem szakácskönyv, bár van benne néhány recept. (…) a harmóniát teremtő elem megtalálásához segíti hozzá a konyhai alkotót”.