Ybl Miklós „athleta termetű, erős férfiú volt”, mégis napok alatt elvitte a betegség

2020. április 20. 12:48

Ybl Miklós, a német származású építész élete egyik fő műveként tekintett a budai Várban tervezett építkezésre. Munkáját tanítványa és követője, Hauszmann Alajos fejezhette be.

2020. április 20. 12:48
null
Sal Endre
Sal Endre

Nyitókép: a budai várpalota Ybl-féle terveinek ábrázolása (Forrás: Forrás:Vasárnapi Újság 1888 / Egykor)

 

A Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldala ismét egy izgalmas történelmi cikkel jelentkezett, amelyből megtudhatjuk például azt is, mit szólt az elkészült Operaházhoz Ferenc József. Az írás Hauszmann Alajos és a nagy elődje, Ybl Miklós kapcsolatára is kitér. 

A Budavári Palota építése a 19. és a 20. század fordulóján Hauszmann Alajos nevéhez fűződik, aki Ybl Miklós halála után kapta meg a megbízást Ferenc Józseftől. Pedig a lapok szerint Ybl „athleta termetű, erős férfiú volt, s nemigen látszott meg rajta a 77 év terhe”, mégis meghalt 1891 januárjában.

Ybl Miklós, a német származású építész

élete egyik fő műveként tekintett a budai Várban tervezett építkezésre,

pedig már korábban is pazar épületeket alkotott. Még 1832-ben, a mentorának tekintett Pollack Mihály építészirodájában bontogatta szárnyait és soha nem felejtette el megemlíteni, mennyi mindent tanult a Nemzeti Múzeum tervezőjétől:

„Kitűnő építész volt, alapos ismerője a régi formáknak. Amit nála láttam és tőle tanultam, megmaradt nekem egész életemre” – mondta már idős korában. Pollackra példaként tekintett és a fiával, Pollack Ágostonnal kezdett közös vállalkozásba.

Ybl Miklós

Ybl számtalan, ma is megcsodálható épületet tervezett, de ezek közül is kiemelkedik az Operaház épülete. 1884. május 19-én, az átadás előtt nem sokkal, maga Ferenc József is megtekintette a monumentális épületet. Kora délután, Mondel főhadsegéd kíséretében, egy kétfogatú nyitott kocsin érkezett az Operaházhoz, ahol a nagyszámú nézelődők éljenzéssel fogadták.

Ybl Miklósnak jutott a megtiszteltetés, hogy megmutassa az épületet a királynak.

Ferenc József csodálattal nézte a freskókat, majd megkérdezte: mikor adják át? Podmaniczky Frigyes intendáns válaszolt: „Felséged engedelmével szeptember végére terveztetik”. Majd jött a királyi válasz: „Szívesen megengedem, ha nem jár nehézséggel.”

Így is történt, szeptember 27-én rendezték az első előadást az Operaházban.

Senkit sem lepett meg, hogy a Budavári Palota megálmodásával is Ybl Miklóst bízták meg, aki ekkor már a Várkert Bazár megvalósításán dolgozott. Miután megbízást kapott a munkálatokra, még a tragikus sorsú II. Lajos bajor király egykori kastélyainak berendezéseit is személyesen tanulmányozta.

Nem volt jó előjel, hogy 1890-ben a Budavári Palota építése kapcsán a Logodi utcában végzett várfal-felújításnál történt egy komoly baleset.

Egyik éjjel mintegy száz méter hosszan dőlt össze a meglévő várfal,

mivel a munkások két méter mélyen leástak a tövében. Hajnalban Ybl Miklós is a helyszínre sietett és gyorsan intézkedett.

Ybl jó erőben volt, betegség nem gyötörte, ehhez képest napok alatt meghalt 1891 elején. A halála előtt tíz nappal kapott orbáncot, nagyfokú láz, „agybántalom és tüdőlob” kíséretében. Elvesztette az eszméletét és három nap múlva, január 22-én, reggel 4 órakor „kiadta végleheletét”.

Hauszmann Alajos

A Múzeum körút 18. szám alatt található lakásában ravatalozták fel a holttestet, majd a temetés napján a takarékpénztári palota előcsarnokában. Itt Hauszmann Alajos és családja is elhelyezte a koszorúját. Innen hatfogatú gyászkocsi vitte a koporsót a Kerepesi úti temetőbe, az utcán nagy sokaság figyelte a néma gyászmenetet. Az Ybl család amúgy kettős gyászt ült, hiszen a nagy építész halála előtt két nappal halt meg Frölich Gusztáv, akinek lánya Ybl Miklós fiának, Félixnek volt a felesége.

Ybl halála után sok építész pályázott és lobbizott a megüresedett helyre.

Ferenc József végül márciusban adott megbízatást Hauszmannak,

aki azonnal munkához látott. Természetesen nem feledkezett el a nagy elődjéről, akiről a következőképpen emlékezett az építészek egyik budapesti fórumán:

„Ybl mesterünk egy nagy alkotásának folytatásával bíztak meg, érzem gyöngeségemet és csak a munka iránti lelkesedés ád erőt, hogy a folytatást megkisértsem. Az a kimagasló művészi pozíció, melyen ő állott, egyhamar egyikünk sem érheti el (…). Voltak Ybl-nek, mint embernek is oly kiváló tulajdonságai, melyek szintén példaként állnak előttünk, s melyeket nemcsak követnünk, de elérnünk is lehet és elérnünk is kell.”

Hauszmann Alajos aztán megalkotta élete fő művét, a Budavári Palotát. Ybl Miklós bizonyosan elégedett lett volna a látvánnyal, hiszen a hitvallásuk azonos volt az építészettel kapcsolatban.

A stafétabot átadatott.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2020. április 20. 15:38
"várfal-felújításnál történt egy komoly baleset. Egyik éjjel mintegy száz méter hosszan dőlt össze a meglévő várfal, mivel a munkások két méter mélyen leástak a tövében. Hajnalban Ybl Miklós is a helyszínre sietett és gyorsan intézkedett. Ybl jó erőben volt, betegség nem gyötörte, ehhez képest napok alatt meghalt 1891 elején. A halála előtt tíz nappal kapott orbáncot, nagyfokú láz, 'agybántalom és tüdőlob' kíséretében. Elvesztette az eszméletét és három nap múlva, január 22-én, reggel 4 órakor 'kiadta végleheletét'." Vajon Ybl gyors összeomlásában-halálában a baleset okozta trauma volt a fő ok?
annamanna
2020. április 20. 15:00
"A halála előtt tíz nappal kapott orbáncot, nagyfokú láz, "agybántalom és tüdőlob" kíséretében. Elvesztette az eszméletét és három nap múlva, január 22-én, reggel 4 órakor "kiadta végleheletét"." Azért ezt így egymás után leírni durva, ennél már egy első osztályos is sikeresebben számol el egytől tízig. Akkor most hány napig volt beteg a halála előtt? Három vagy tíz? "Mi az orbánc? Az orbánc olyan fertőző bőrgyulladás, amelyet leggyakrabban a Streptococcus beta-haemolyticus A csoportjába tartozó baktérium okoz, de kórokozó lehet a Staphylococcusok csoportjába tartozó baktérium is. Nagyon gyakori betegség. A bőrben felületesen, a nyirokereken keresztül a bőr felszíne mentén tovaterjedő, a mélyebb szövetrétegeket nem érintő gyulladás keletkezik, magas láz és hidegrázás kíséretében. Tünetek: hólyagos bőrfelszín, fekélyes bőr, hidegrázás, magas láz, élénkvörös folt a bőrön, lángnyelv alakú folt a bőrön, ödémás duzzanat a bőrön, tályog. (....) Gyógyulási esélyek Korábban életveszélyes betegség volt. Kezelés nélkül akár végzetes kimenetelre is lehet számítani, ha vérmérgezésbe (sepsis) torkollik a betegség. Erre főleg csecsemőknél és időseknél lehet számítani, akiknek az immunrendszere gyengébb. Ma már viszont gyorsan gyógyul az injekció formájában adott penicillin hatására. A felszíni folyamatok hegesedés nélkül gyógyulnak, mert szövetelhalás és gennyedés nem fordul elő, bár néha visszamaradhatnak mikroszkopikus méretű tályogok." https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/orbanc/215
my fair lédig
2020. április 20. 13:13
Vannak athleta termetű erős férfiak, mint pl Ybl és vannak női top méretű erős férfiak, mint pl Orbán.
my fair lédig
2020. április 20. 13:02
". A halála előtt tíz nappal kapott orbáncot, nagyfokú láz, agybántalom és tüdőlob kíséretében. " Az orbánc veszélyes. Lőrincnek is nevezik, de ugyanarról van szó. Orbánc Lőrinc = Orbánc a négyzeten
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!