Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Tudta, hogy a karantént melyik város találta fel? És hogy mit jelent szó szerint?
A karantént minden jel szerint Raguza (Dubrovnik) városa találta fel Európában a medievalists.net szerint, ahol 1377. július 27-én úgy döntött a városi tanács, hogy azok, akik pestissel fertőzött területekről érkeznek a településre, egy hónapig Mrkan szigetén vagy Catvat városkájában kell karanténban lenniük.
Kicsit később a karanténba zártak látogatását is megtiltották a hatóságok azzal, hogy aki mégis megteszi, annak magának is el kell töltenie egy hónapot a karanténban. Sőt, 1390-ben állandó egészségügyi hivatalt alapított a város. A hivatal első neve ugyanakkor ez volt: A pestis-fertőzte helyekről érkezők elleni hivatal.
Dubrovnik példáját követte Velence és Milánó is.
Maga a karantén (quarantine) szó is azt jelenti, hogy „negyven nap”, habár nem mindenhol ennyi volt az izolációban töltött idő, előfordult a nyolcvan napos periódus is. A karantén intézménye a 15-16. században terjedt el Európában.
Ha érdekli, milyen pestisjárványok voltak a történelemben, mi okozza a pestist, mi a betegség lefolyása,hogy ma mennyi pestises van a világban, és van-e rá gyógyszer, olvassa el a pestisről szóló összeállításunkat!