Bodor Ádám és Czakó Gábor írók vehették át novemberben a Nemzet Művésze-díjat, amelyet öt évvel ezelőtt alapított az Országgyűlés az MMA (Magyar Művészeti Akadémia) kezdeményezésére. A minap, miután a Czakó Gáborral készített interjúm megjelent, rádöbbentem, hogy Czakó mellett Bodor Ádám is igazán megérdemelne egy rövid tisztelgést itt a Mandineren a díj alkalmából, még ha kicsit megkésve is. Bár, ha azt vesszük, hogy Bodor Ádám műveiben az idő milyen rejtélyesen viselkedik, akkor talán nem is késtem el semmivel. Vegyük úgy, hogy Bodor Ádám idejében vagyunk.
Az alábbi horhos-felvételhez tartozó, a nyitóképben is bemutatott fotón a Puzdra menedékház és az azonos nevű csúcs (2189 méter) látható az erdélyi Radnai-havasokban. A képet nem én készítettem, a hetvenes évekből való. Ez a menedékház fontos szerepet játszott Bodor Ádám életében,
sok éven át töltötte itt a teleket, jobbára egyedül.
A ház már nem áll, legjobb tudomásom szerint.
Ez a rövid zenei darab – amelyet Bodor Ádám művei inspiráltak – az Éjszaka a Kolinda-erdőn címet viseli, de viselhetné azt a címet is, hogy Éjszaka a Puzdra menedékházban. A valódi címe igazából ez lenne, csak nem akartam elvinni ezt a történetet életrajzi irányba, így nem Bodor, hanem egy fiktív Bodor-hős egy éjszakáját beszélem el a magam szerény zenei eszközeivel.
Vagy talán a legjobb cím mégis az lenne, hogy Vissza a fülesbagolyhoz.
A felvételen hallható bagoly nem börzsönyi bagoly, noha szinte minden éjszaka hallom a kuvikokat a szemközti Kálló-hegy tölgyeséből. A kanadai Manitoba erdeiben vették fel a hangját valamikor a '90-es években. Azóta minden bizonnyal elpusztult már. Ahogyan a ropogó tűz hangja sem saját felvétel, bár azt igazán könnyen rögzíthettem volna, mert fával fűtünk. Naponta ropog így a tűz a téglakályhánkban.
Amikor a vékonyra hasogatott, száraz fenyővel begyújtok, közel hajolok a kályha ajtajához, hogy belélegezhessem a fenyőfüst illatát. A fenyőfüstről a magashegységek jutnak eszembe, főként a Kárpátok néhány zuga, ahol megfordultam. A Vlegyásza a Bihar-hegységben, ahol többször éjszakáztunk a szabad ég alatt, fenyőből rakott tűz mellett. A Chabenyec az Alacsony-Tátrában, ahogy baktatunk a zuhogó esőben a közel kétezer méter magas gerincen, aztán az estét egy szurdokvölgyben töltjük egy elhagyott kunyhóban. Hatalmas tüzet raktunk a kunyhó előtti tisztáson a ház mögött talált kiszáradt fenyőtuskókból.
Ezer méter fölött sokszor jutott eszembe Bodor Ádám, ezer méter alatt ritkábban.