Felhívtuk telefonon John Lukacsot, a ma, 2019. január 31-én 95 éves, az amerikai Phoenixville-ben élő magyar történészt.
John Lukacs, akivel korábban készítettünk interjút itthon, de amerikai otthonában is meglátogattuk, azt mondta nekünk:
„Kedves jó öcsém! Máma voltam 95 esztendős, igazán nem szeretem, túl sokáig tart meg a Jóisten!”
A történész, aki különben elmondása szerintgyermekeivel ünnepli születésnapját, hozzátette:„Különben nagyon gyenge vagyok, de gyermekeim ellátnak. Szóval nagyon gyenge vagyok, de épphogy lélegzem.”
„Nem vártam, hogy van olvasóm még, és igazán a szívem mélyéből hálás vagyok nekik, de hogy megérdemlem-e, nem tudom”– válaszolta, mikor megkérdeztük, mit üzen az olvasóinak.
Rövid beszélgetésünk végén John Lukacs annyit mondott: „Sokat gondolok a hazámra. Isten áldja az országot és az embereket.”
Hogy miért fontos John Lukacs a Mandinernek? Elődünknek, a Reakciónak ő ihlette a nevét, hiszen köteteiben magát reakciósnak nevezi. Amikor pedig pár éve Magyarországon járt és interjút készítettünk vele, elmagyarázta nekünk, mit is jelent a biliárdban a mandiner, meg azt is, miért szereti a reakciós megnevezést.
John Lukacs életműve még befejezetlen, talán ezért van, hogy Romsics Ignác nagyívű munkájában, a Clio történetében, mely a történettudomány történetét mutatja be, egy említés erejéig szerepel. Meg az is lehet, hogy miértékeljük túl; de talán lehetünk ennyire elfogultak. Akárhogy is, John Lukacs egyéni hangvételű szerző, kivált az olyan munkái, mint a már-már irodalmias Évek. Vagy ott van a kultúrtörténet, várostörténet, életmódtörténet iránt érdeklődők számára nagyon izgalmas Budapest 1900, amit azért írt a nyolcvanas években a professzor, mert elege volt abból, hogy nyugaton Bécset agyonajnározzák, Budapestet viszont alulbecsülik. Úgyszintén fontosak történelemértelmező munkái.
A tocqueville-iánus, katolikus történész amúgy szereti az életet: Egy eredendőbűnös vallomásai című kötetében arról ír, miként volt romantikus viszonya fiatal gettólakóként egy férjes arisztokrata hölggyel; vagy hogy mennyire tartott attól, mikor leány-főiskolába került tanítani az Egyesült Államokban, hogy majd elvarázsoljaa padok alatt kibukkanó térdek látványa. De az élet élvezete segítette a szakmájában is, hiszen kifejti, miként kucorodott be könyvet írni szobájába rengeteg sör és egy csomó szivar társaságában.