Másfél milliárd forintból elkezdődik a Füzéri vár újjáépítésének második üteme, egyidejűleg elkészültek a harmadik ütem jogerős építési engedélyei is – jelentette be a Miniszterelnökség társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára szombaton, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzér település középkori várában megtartott időkapszula-elhelyezési ünnepségen.
Latorcai Csaba kiemelte: a Füzéri vár nemcsak művészettörténeti jelentőségű, hanem a magyar történelem kiemelkedő helyszíne is, hiszen a Szent Koronát is őrizték az erődítmény falai között egykor. A kormány ezért támogatja a vár újjáépítését a Nemzeti Várprogram keretében.
A Füzér reg-élő vár elnevezésű program keretében pedig a helyi közösség programokkal és várjátékokkal teszi élővé a várat, erősítve ezzel a térség turisztikai vonzerejét – tette hozzá.
A helyettes államtitkár bejelentette: elkészült az újjáépítés harmadik ütemének jogerős építési engedélye. Így jó esély van arra, hogy a kormány a harmadik fejlesztési szakaszra is belátható időn belül megítélje a szükséges forrást – jelezte.
Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő (Fidesz) elmondta, hogy az első ütem befejezése után megtöbbszöröződött, 30 ezerről csaknem 90 ezerre nőtt a jegyet váltó turisták száma a várban. Ez is bizonyítja, hogy a beruházásnak létjogosultsága van az értékőrzés és a turizmus szempontjából is – emelte ki. A honatya szerint a további fejlesztések újabb lökést adhatnak a térség idegenforgalmának.
Horváth Jenő, Füzér polgármestere (Fidesz-KDNP) ismertette: a második ütem keretében megépül az úgynevezett Rimay-ház, a Pápai-ház, az ecetesház, megújul a várudvar, valamint olyan beruházások valósulnak meg, amelyekkel interaktív módon mutathatják be egy középkori vár életét. Ugyancsak a beruházás része egy napelempark építése, amely több millió forintos megtakarítást hoz majd a vár üzemeltetési költségeiben. A beruházás befejezését 2019 decemberére tervezik.
A polgármester tájékoztatása szerint a harmadik ütemben kabinos felvonók építésével könnyítenék a feljutást az 552 méter magas hegytetőn álló várba. Kilátót építenek a Nagy-Milicen, és készülne egy függőhíd is a közelben. Fejlesztenék az infrastruktúrát, és szerepel a tervek között kerékpárutak és túraútvonalak kiépítése, valamint szabadtéri színpad kialakítása és szállodaépítés is.