Hát itt meg mi történik? Lila foltok éktelenkednek Ferenc pápa arcán!
Elesett az egyházfő, beverte a fejét.
Azt manapság már a legtöbb egészsége iránt érdeklődő ember tudja, hogy a szervezeten belüli vérrögképződés stroke-ot vagy szívrohamot okozhat, amelyet az orvosok véralvadásgátló adásával igyekeznek megelőzni. Ezek viszont komoly veszélyt jelentenek sérülés vagy nélkülözhetetlen műtét esetén, hiszen a vérzéscsillapítás nehézségekebe ütközik.
Az Orvostovábbképző Szemle online kiadása szerint úgy tűnik, hogy taiwani kutatóknak most sikerült megoldást találni erre a problémára, méghozzá egy Délkelet-Ázsiában honos viperafaj mérgének segítségével.
Kutatók már korábban is beszámoltak arról, hogy a templomvipera mérgéből kivont, trowaglerixnek elnevezett fehérje a vérlemezkék felszínén található VI glikoproteinhez (GPVI) kötődve serkenti a vérlemezkék trombussá történő összecsapódását. Huangék egy korábbi vizsgálatukban leírták, hogy ha a vérlemezkék felszínén hiányzik a GPVI, azok nem tudnak összecsapódni, vérrögöt képezni és sérülés esetén mégsem tapasztalható elhúzódó vérzés, amiből arra következtettek, hogy a DPVI hiánya az hosszantartó vérzés veszélye nélkül képes megakadályozni a trombusképződést.
Huang és munkatársai jelenlegi vizsgálatukban bizonyították is feltételezésüket. Egy, a trowaglerix módosításával létrehozott molekula egerek vérébe juttatva gátolta a GPVI-t és következményesen a trombusképződést, és a vérzési idő nem volt hosszabb, mint a nem kezelt egerekben mért…
Az új molekula reményt ad egy olyan biztonságos trombocita-aggregáció gátló vegyület kifejlesztésére, melynek alkalmazása nem fenyeget majd vérzésveszéllyel. Ehhez azonban – a nem kívánt mellékhatások elkerülésére– meg kell bizonyosodni arról, hogy csak a GPVI-hez kötődik, és olyan módosulatát kell kifejleszteni, ami a hosszabb ideig marad a keringésben, mint a trowaglerix.
A kutatók azt is felfedezték, hogy a viperaméreg gátolja az új vérerek keletkezését (angiogenezis) is, így abban reménykednek, hogy a daganatok áttétképzésének megakadályozásában is szerepet nyerhet.