Aknamentesítik Jézus keresztelkedési helyét

2016. május 16. 16:07

Kaszer al Jahudnál, a Jordán folyó partjánál felszedik az aknákat – egyezett meg Izrael és a Palesztin Hatóság, feltehetően a zarándok-turizmus fellendítése érdekében. Ez volt az a hely, ahol a hagyomány szerint Keresztelő Szent János megkeresztelte Jézust, azonban az 1967-es háború után körülbelül négyezer aknát telepítettek a területre, ezért szögesdróttal elkerítették.

2016. május 16. 16:07

Izrael és a Palesztin Hatóság megegyezett, hogy a következő két évben felszedik az aknákat Kaszer al Jahudnál, Jézus Jordán parti megkeresztelésének helyénél.

Keresztelő Szent János több keresztény egyház szerint is ezen a helyen keresztelte meg Jézust, azonban a terület legnagyobb részét az 1967-es háború óta csak szögesdrót mögül lehetett megtekinteni, mert lezárták az ott lefektetett négyezer akna miatt.

A Jerikótól délkeletre, a Holt-tengertől északra található földterület egy kicsiny részét 2011-ben már aknamentesítették és megnyitották a nagyközönség előtt. A teljes aknamező felszámolása után a remények szerint megnövekszik a keresztény zarándokok száma, évente sok százezren utazhatnak majd a kereszténységnek erre az egyik legszentebb helyére. 

Jordánia fenyegetése miatt aknásította Izrael a területet

A becslések szerint a mintegy fél négyzetkilométeres részen 2600 harckocsielhárító és 1200 gyalogsági aknát fektettek le más csapdákkal és robbanószerkezetekkel.

Izrael azért aknásította el 1976 után a Jordán folyó nyugati partvidékét, hogy megakadályozza tankok és harcosok behatolását Jordániából. Emiatt máig számos aknamező található a jordániai határnál és a Golán-fennsíkon, ahol a szíriai erőket akarták feltartóztatni ezzel a módszerrel. 

A Jordániával 1994-ben megkötött béke óta az Izrael és Jordánia közti határon nyugalom honol, és ez lehetővé tette a 2011-es részleges, és a várhatóan két év alatt elkészülő teljes aknamenesítést.

Idegenforgalmi megfontolások segíthették a megegyezést

A hely azért is különleges, mert a zsidó hagyomány szerint az egyiptomi kivonulást követően itt keltek át a Jordán folyón Izrael földje felé haladva a zsidók. A két világháború között, Palesztina angol protektorátusa idején hét egyház is templomot emelt ezen a helyen: a kopt egyház, az orosz, az etióp, a görög, a román és a szíriai ortodox egyház, valamint a katolikus ferences rend. 

A szokatlan izraeli-palesztin egyetértést az izraeli médiában azzal magyarázzák, hogy a keresztény szent hely idegenforgalmának bevételei egyaránt szolgálják Izraelt és a Palesztin Hatóságot.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
anegy_
2016. október 17. 16:28
Ide mellékelhetett volna az MTI, ennek hiányában a Mandi egy térképet,(esetleg fotót, az eredeti és a most kiárusító pót keresztelő helyről) hogy e hírrel kapcsolatban tájékozottabbak legyenek a tudatlan olvasók. Az eredeti szent helyet beaknásították, de azóta a leleményes zsidók (az idegenforgalom érdekében, ja és a szent ügyük érdekében) azonnal kitaláltak egy "másik" helyet a keresztelésre. Azt mutogatják azóta is. A folyó ezen szakasza egy beépített rész, lépcsőn és folyosón, kordonon keresztül (teljesen hiteltelen) vezet. Ezek mindenre képesek, a szart is eladják ha az érdekük így kívánja.
kohntalan
2016. május 27. 12:06
Jézus is maga egy akna a józan ész számára.
Laibach
2016. május 18. 08:34
Sepultura - Territory https://www.youtube.com/watch?v=Q_WHGV5bejk
Lotti
2016. május 17. 10:57
Mindkét fél szemita. Az üzlet érdekében még magállapodásra is képesek. A lényegben persze (ki, kit szorít ki) soha.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!