A Mayo Clinic kutatói létrehoztak egy szivacsos anyagot, amellyel az eltávolított rákos csigolyát helyettesíteni lehet.
Az orvosok olyan matériát igyekeztek előállítani, amelyet a sebészek viszonylag non-invazív módon ültethetnek a szervezetbe. Elvárás volt tehát, hogy tömör legyen, ám egyidejűleg elég rugalmas is ahhoz, hogy teljesen kitöltse a hiányzó csigolya helyét. Fontos szempont volt, hogy a titánrudaknál olcsóbb legyen, ezek ugyanis egyetlen páciens esetében sok százezer forintba is kerülhetnek. A szakemberek ezért az úgynevezett oligopolietilénglikol-fumarát nevű, szintetikus vegyülethez fordultak, amelynek alkalmazása a szöveti sebészetben meglehetősen gyakori.
A fejlesztésük kellően kicsi ahhoz, hogy egy szerény méretű bevágáson keresztül a testbe lehessen helyezni. A szivacs itt a testnedveket magába szívja, és így egészen addig duzzad, míg a csigolya helyét be nem tölti. Az orvosok képesek megváltoztatni az anyag molekulatömegét és elektromos töltését is, hogy ne következzen be túl gyorsan a növekedés, mivel ez így károsíthatná a test egészséges szöveteit.
Az anyag testen belüli stabilizációjára alkalmas vegyületekkel, illetve egyéb (pl. rákellenes) gyógyszerekkel szintén fel lehet tölteni a szivacsot.
A kísérletek tanúsága szerint az anyag nincs káros hatással az élő szövetekre.