Burke bíboros: A helyi különbségek ellentétesek a katolicizmussal

2015. október 19. 09:53

Egyszerűen ellentétes a katolicizmussal az a szinódusi felvetés, ami regionális különbségeket engedélyezne az egyházon belül a tanítást illetően – állítja Raymond Leo Burke bíboros.

2015. október 19. 09:53

A Vatikánban folyó családügyi püspöki szinóduson felmerült azon javaslat, amely egyszerűen a helyi püspökre bízná, hogy miként oldja meg az elváltak és újraházasodottak, valamint a homoszexuális párok helyzetét, „ellentétes a katolikus hittel és élettel” - mondja Raymond Leo Burke bíboros.

Az amerikai főpap szerint az egyház Jézus Krisztus tanítását követi, amely először a teremtésben jelent meg, s ezt hívjuk természettörvénynek, amelyet minden emberi szív ért, ugyanakkor Krisztus és nyomában az egyház hagyománya is magyarázta – fejti ki a bíboros a LifeSiteNewsnak adott videóinterjújában.

Ebből pedig az következik – teszi hozzá Burke bíboros – hogy az igazságnak nincsenek helyi változatai és nem változik időben sem. Ezért aztán a „regionális diverzitás” elképzelése „elfogadhatatlan”. EZ ugyanis azt jelentené, hogy az egyház többé nem univerzális, azaz nem katolikus, és nem egységes a tanítását tekintve a világon. „Egy hitünk van. Egyek vagyunk a szentségekben. Egy kormányzatunk van az egész világon. Ezt jelenti katolikusnak lenni” – szögezte le Burke.

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Piar
2017. január 14. 08:46
A szerkesztőnek tisztelettel javasolom a cikkben az "univerzális" szót "egyetemes"-re cserélni. Lényegében azonos jelentéstartalom mellett az utóbbi a magyar nyelvhez és a "katolikus" szó jelentéséhez egyaránt közelebb áll.
gfischer
2015. december 07. 05:10
Ferkó pápa ledobta a piros cipőt, és kilátszik a szőrös patája.
liberálzöld.
2015. december 07. 05:09
Valószínűleg igaza van a bíborosnak. Bár a katolikus egyháznak az egész bolygót átölelő évezredes sikerének a titka pontosan a „regionális diverzitás” megléte. Így lehetett jól kijönni királyokkal és azok ellenségeivel, diktátorokkal és lázadókkal, törzsfőnökökkel, meg mindenkivel, aki a hatalmat birtokolja, vagy birtokolni akarja . A hit a természet adománya, az egyház viszont jó üzlet. Az pedig „regionális diverzitás" nélkül nem megy!
putyko
2015. december 07. 04:43
azt hiszem, nem igazán látod, hogyan változott a kereszténység az elmúlt évszázadokban. Luther már vlszleg a tridenti zsinat után se lépett volna fel, a II. vatikáni zsinat pedig a reformátori törekvések jó részét megtette - sok tekintetben túl is teljesítette. (és persze sok mindenben nem). de azóta kicsit más lett az emberek fontossági sorrendje. de - ahogy csomorkány kolléga rendszeresen idézgeti - ecclesia semper reformanda est, vagyis az egyház folyamatosan megújításra szorul. és hál'Istennek, változik is. egyébként konkrét dologra gondolsz?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!