A Szépművészeti 13.-17. századi rajzokat bemutató kiállítása a múzeum egyik kistermében kapott helyet, és bár Pieter Bruegel meglehetősen alulreprezentált, viszont fiától, id. Jan Bruegheltől tényleg láthatunk négy rajzot. A tárlat központi témája alapvetően a tájképábrázolás bemutatása, amely jelentős változásokon esett át a 16. században. Ennek fejlődését követhetjük nyomon a közönség számára kevésbé ismert művészek alkotásain. A tárlaton bemutatott összes mű a németalföldi művészek kiszakadását mutatja be a késő gótikát jellemző aprólékos, részletgazdag ábrázolásmódból. Az északi mesterek az itáliai reneszánsz és manierista eszmékkel egyesülve egy szabad és új látásmódot hoztak létre. Az újra felfedezett ókor esztétikája háttérbe szorítja a korábbi, merev, vallásos ábrázolást; a művészek Itália vonzalmának engedve szabadon, a szabadban, a szigorú szabályok alól mentesülve alkottak: a pillanatnyi benyomást rögzítve ötvözték a tájképet a falusi életképekkel.
Ennek kiváló mestere volt id. Jan Brueghel, aki a valóságot a maga keserű és gyakran szatirikus mivoltában ábrázolta. Képei sokalakos kompozíciók, amelyek jól szerkesztett, geometrikus formák alapján épülnek fel. A kétezer forintos jegyár melletti csalódást teljesen feledteti Brueghel Téli táj utazókkal című képe (lásd a nyitóképet), amelyről csak úgy süt, hogy egy műremekkel van dolgunk. Önkéntelenül is a kép részesévé válunk és érzelmek sokaságát indítja el bennünk. Már ezért az egy képért érdemes venni a fáradságot és ellátogatni a múzeumba, még akkor is, ha egyébként „csak” rajzokról van szó.
A kiállított grafikák között nem csak útirajzok, gyorsan felvázolt paraszti életképek vannak: találunk köztük portét, kosztümtervet avagy modellókat (előrajzok egy további műtermi kompozícióhoz, mely a megrendelő számára kis méretben mutatta be az elképzelt festményt, illetve szőnyegtervet, hiszen a 16. században Brüsszel volt a faliszőnyeg-készítés központja). Erre kiváló példa Bernaert van Orley Vadászat című rajza, ami szőnyegtervnek indult, de részletgazdagságával, művészi megformálásával korhű betekintést nyújt az akkori tehetősek mindennapjaiba.