A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Különleges koponyája miatt nem kap agyrázkódást a harkály - fedezték fel hongkongi és kínai kutatók. Az eredményeket az emberek fejvédőinek fejlesztésével szeretnék kamatoztatni.
A fakopáncsok 6-7 méter/másodperces sebességgel képesek csőrüket a fák törzsének ütögetni anélkül, hogy agysérülést szenvednének. Hongkongi és kínai kutatók lassított videofelvételek, röntgenfelvételek és számítógépes szimulációk segítségével vizsgálták a fakopáncsok koponyáját. Megállapították: a fakopáncsot csőrkáváinak eltérő hossza, szivacsszerű koponyacsontjai és fejlett nyelvcsontja védi meg a rázkódástól.
E madár esetében a csőr alatt kezdődő nyelvcsont a csőr tövénél kettéágazik, majd a koponyát kívülről megkerülve a homlokon újból egyesül, és egyfajta biztonsági övként védi a koponyát kopogás közben. A nem egyenlő hosszúságú csőrkávák (az alsó hosszabb) szintén csökkentik az agyra jutó terhelést. A szivacsszerű struktúrák a csontokban pedig a koponyára ható erőket oszlatják szét. A koponyán belül továbbá nagyon kicsi a tér az agy és a koponya között, így az agy nem tud annyira ide-oda rázkódni, ahogy az embereknél.
A madarak módszerét kutatók eredményeivel a szakértők várhatóan sokkal hatékonyabb fejvédő eszközöket tervezhetnek majd ez emberek számára.