A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
A NASA hétfőn bejelentette: az eddigi legkisebb Naprendszeren kívüli bolygót találta meg a Kepler űrteleszkóp. NASA szerint egészen biztosan nincs élet rajta, az eredmény viszont komoly mérföldkő a Föld típusú bolygók kutatásában.
A Kepler űrteleszkóp Föld típusú bolygót talált, méghozzá az eddigi legkisebb Naprendszeren kívülit. A Kepler-10b-nek elnevezett bolygó mérete a Föld 1,4-szerese, tömege a 4,6-szorosa, sűrűsége pedig 8,8 gramm köbcentiméterenként. 0,84 nap alatt kerüli meg a csillagát, és hússzor közelebb kering hozzá, mint amilyen messze a Merkúr kering a Naptól. Egészen biztosan nincs élet a bolygón - állítja a NASA.
Az eredményekről az Astrophysical Journal szakfolyóiratban számolnak be a csillagászok: Douglas Hudgins kutató szerint ugyan életet nem találtak a felfedezett bolygón, az eredmény viszont komoly mérföldkő a Föld típusú bolygók kutatásában. A Kepler űrtávcsövet 2009-ben lőtték fel, az 1,4 méter átmérőjű távcsővel és 95 megapixeles kamerarendszerrel szerelt eszköz az első, amelyet a NASA kifejezetten Föld típusú bolygók keresésére fejlesztett.