Magyarországra jön Kína egyik legbefolyásosabb üzletasszonya – a szegedi BYD-gyárról is kérdezheti a Mandiner
2025. április 03. 17:41
Stella Li, a Szegeden óriásüzemet építő kínai elektromosautó-gyártó, a BYD ügyvezető alelnöke szűk körben válaszol magyar újságírók kérdéseire. A kerekasztal-beszélgetésre lapunk is meghívást kapott.
2025. április 03. 17:41
6 p
8
0
33
Mentés
Nagy Péter
A Mandiner is meghívást kapott arra a budapesti kerekasztal-beszélgetésre, melynek központi résztvevője Stella Li lesz, a BYD (Build Your Dreams) ügyvezető alelnöke. A Szegeden óriásüzemet építő kínai elektromosautó-gyártó 55 éves felsővezetője – aki egyben a társaság amerikai és európai divíziójának vezérigazgatója – szűk körben válaszol magyar újságírók kérdéseire.
Az Európai Bizottság immár nem elégszik meg azzal, hogy büntetővámot vet ki a kínai importelektromosokra. Vizsgálatot indít a BYD szegedi beruházása ellen – amiről egyedül Magyarországnak felejtett el szólni.
Li 29 éve, 1996-ban csatlakozott a sencseni központú vállalathoz a BYD Electronics alelnökeként és vezérigazgatójaként, majd fél évtizeddel később ő volt az, aki létrehozta annak hongkongi irodáját, valamint első európai, Rotterdamban található központját, de a Los Angeles-i bázis beindítása is neki köszönhető, ahogy rengeteg partneri kapcsolat kialakítása is iparági vezetőkkel.
Stella Li kulcsszerepet játszott abban is, hogy
a BYD a világ legnagyobb elektromosjármű-gyártójává vált,
és mára hat kontinens több mint 75 országában vannak üzemei, irodái.
Stella Li, a BYD ügyvezető alelnöke Kína egyik legbefolyásosabb üzletasszonya
A Forbes Kína legbefolyásosabb nőjeként tartja számon, és egyike annak a 60 kínainak, akik kimagasló tevékenységükkel elismerést vívtak ki maguknak Észak-Amerikában, miközben a Time magazin is beválasztotta a 100 vezető közé, akik szerintük a legtöbbet tehetik a klímaváltozás elleni harcban.
Az USA-ban az ő vezetésével lett a BYD a legnagyobb elektromos-haszongépjármű- és energiatároló-beszállító, de Chile és Kolumbia tömegközlekedési flottáját is ő reformálta meg, ahogy a brazil piacot is vele hódította meg a vállalatóriás.
Tízezer munkahelyet hozhat a BYD Magyarországra
A Build Your Dreams még 2023-ban jelentette be, hogy Magyarországot választotta fő európai gyártásának helyszínéül. Az idén termelni kezdő szegedi üzem a tervek szerint évente 200 ezer (később akár 300 ezer !) darab autóval fogja kiszolgálni az európai piacot. Az első két szegedi BYD-modell – amelyet gyártani fognak – a Dolphin és az Atto 3 lesz.
Többévnyi előkészítő munka és 224 tárgyalási forduló kellett a magyar kormány részéről ahhoz, hogy a világ legnagyobb és immár legfejlettebb technológiájával rendelkező elektromosautó-gyártója hazánkat válassza kiemelt európai bázisának.
A 4 milliárd eurós beruházás páratlan a magyar gazdaságtörténetben, az elemzők szerint a debreceni BMW-gyárral együtt
akár több tizedponttal lökhetik meg a hazai GDP-t, miközben tízezer munkahelyet teremthetnek Magyarországon. Az első hírek szerint a BYD 1800-2000 eurós (jelenlegi árfolyamon 726 ezer–807 ezer forint) átlagbért kínál dolgozóinak.
A képet ugyanakkor némileg árnyalja, hogy az Európai Bizottság előbb a közvetlenül Kínából érkező elektromos importautókra vetett ki büntetővámot, majd nemrégiben szubvencióellenes vizsgálatot indított a BYD magyarországi beruházása ellen, azt kutatva, a kínai gigász kapott-e olyan mértékű állami támogatást terve kivitelezéséhez, amely versenyromboló hatásával tisztességtelen előnyhöz juttatta.
Az mindenesetre vitathatatlan, hogy
2020-ban,
2023-ban, majd
2024-ben is
a kínai vállalatok hozták a legtöbb befektetést Magyarországra.
A kormányzat támogatásával az utóbbi tíz évben 54 modern kínai nagyberuházás jött létre nálunk 7000 milliárd forintos összértékben, több mint 30 ezer új munkahelyet teremtve közvetlenül.
Az amerikai elnök teljesen eltökélt, hogy megszerezze a szigetet, a grönlandiak is teljesen eltökéltek, hogy nem adják, az USA egyelőre nem akar katonai erőt bevetni, de a helyzet megváltozhat.
Talán nem véletlen, hogy ezekről az elkényeztetett, unatkozó, ámde szerény képességű momentumos alakocskákról sokaknak a Szamuely-féle Lenin-fiúk jutnak az eszébe – mondja a házelnök lapunknak.
Nem hiszek az elektromos autózásban, és nem is lesz elektromos autóm soha, de hiszek a kínaiak kreativitásában, hogy egyszer ezt is meg tudják haladni. Előbb, mint a buta európai bizottság, ami semmit sem ért és hülyén bámul a világba.