Szakértő: Egész Európának jó hír a Budapesti nyilatkozat, de talán nekünk a legjobb

2024. november 12. 08:17

Sebestyén Géza szerint az igazi kérdés az, felébred-e a gazdasági közösség a csipkerózsika-álmából, és elindul-e végre a valós reformok útján az újabb és újabb ideológiai kereszteshadjáratok helyett.

2024. november 12. 08:17
null

Nyitókép: MTI / Máthé Zoltán

Az uniós versenyképességről szóló Budapesti nyilatkozat kapcsán azt mindenképpen érdemes kiemelni, nagyon komoly jelzést ad, hogy az Európai Unió vezetői elkötelezettek abban a tekintetben, hogy növeljék a közösség gazdasági jólétét és versenyképességét, miközben tekintettel vannak a klímasemlegességre és a szuverenitásra is – mondta el a Mandinernek a Mathias Corvinus Collegium gazdaságpolitikai műhelyének a vezetője.

Ezt is ajánljuk a témában

Sebestyén Géza szerint a 

dokumentum helyesen fókuszál Európa legégetőbb problémáira, a versenyképességi, termelékenységi és innovációs lemaradásunkra. 

A nyilatkozat leglényegesebb javaslatai a belső piac kohéziójának növeléséről szólnak. A kereskedelmi kapcsolatok erősítése mellett a beruházások és tőkebefektetések szabadabb és egyszerűbb áramlását is megcélozzák. Ezek az intézkedések és a további javaslatok elősegítenék az innovációt és a fenntarthatóságot, miközben lehetőséget biztosítanának a kkv-k és új technológiák fejlődésének – állítja a szakértő.

A dokumentum kiemelten foglalkozik a szabályozások egyszerűsítésével, a bürokrácia csökkentésével, valamint a védelem és a kutatás fejlesztésével. Ezeken a területeken valóban komoly lemaradásban van az EU – mondja Sebestyén és hozzáteszi, emellett kiemelt fontosságú lenne az energiaárak normalizálása, illetve az energiafüggetlenség erősítése is, mely célkitűzések ugyancsak lényeges elemei a javaslatcsomagnak

A műhelyvezető ugyanakkor úgy véli, az ördög természetesen itt is a részletekben rejlik, melyeket később fognak majd a szereplők kidolgozni. Pozitív, véli, hogy 

az EU vezetői elkötelezettek a jólét és a gazdasági teljesítmény növelése mellett, 

ám kevés olyan állam van, ahol ezeket ne tekintenék fontosnak a vezetők. „Az igazi kérdés szerintem az, hogy felébred-e a gazdasági közösség a csipkerózsika-álmából, és elindul-e végre a valós reformok útján az újabb és újabb ideológiai kereszteshadjáratok és a fősodorba lazábban illeszkedő vélemények elleni boszorkányüldözés helyett”  fogalmaz.

Ha a nyilatkozat céljai megvalósulnak, akkor az EU versenyképessége és globális szerepe is erősödhet. Magyarország számára pedig mindez komoly pozitív hatásokkal járhat az uniós piac integrációjának mélyülése, a gazdasági közösség erősödése, jólétének növekedése, az energiaárak csökkenése, az innovációs potenciál növekedése és a gazdaság fenntarthatóságának erősödése által – jelenti ki Sebestyén. 

„Arra kevés esélyt látok, hogy az EU rövid távon felzárkózzon versenyképességben Kínához vagy az USA-hoz” 

– közli. Míg az amerikai tőzsdékre bevezetett csaknem 5000 vállalat teljes piaci értéke 50 ezer milliárd dollár felett van, a több mint 5000 kínai tőzsdei vállalat együttes értéke pedig 12 ezer milliárd dollár felett van, addig a legnagyobb európai tőkepiac a francia, kevesebb mint 500 vállalattal és 3,5 ezer milliárd dolláros piaci értékkel – indokolja az állítását. És nemcsak a fenti két ország tőkepiaca előzi meg, hanem nagyobb nála az Egyesült Királyság, Japán, India, Hong Kong és Kanada tőzsdéinek mérete is. 

„De komoly a lemaradásunk energiaárak, kutatás-fejlesztés és szabadalmak terén is. Ám minden hónap késlekedéssel még jobban le fogunk maradni, így fontos lenne, hogy végre nekiinduljunk” – fogalmaz a szakértő.

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tölgy
2024. november 12. 13:32
Csak halkan jegyzem meg, hogy a nyilatkozat azért született meg és lett ilyen tartalma, mert OV hiúsági kérdést csinált abból, hogy az elnökség idején és a butapesti csúcson legyen valamilyen eredmény.
tölgy
2024. november 12. 13:31
A szakértő kincstári optimizmusa szűrhető le a szösszenetből? IGEN! A budapesti nyilatkozat még több hatalmat - és muníciót - ad a prüsszeltáknak, azaz újabb szög került a szuverén országok koporsójába. Ezt felismerte ursula is és magabiztosan nyilatkozta, hogy az EB kidolgozza a részleteket, de továbbra is a klímacélok elérése és a jogállamiság védelme a legfőbb prioritás. És... és mi mindkettőről tudjuk, hogy mit jelent: gyarmattartó bolsevizmust. Csak egy példa a gyarmati létünkre. Amikor beleléptettek a zejuba, akkor a tőkehiány akadályozta meg, hogy Bécsben cukrászdát nyissunk. Manapság még ha van is lóvéd, a fejlettnyugaton akkor sem engednek befektetni. (lásd a spanyol cég felvásárlásának megakadályozása, amihez az EB-nek egy szava sem volt, pedig a négy alapszabadság egyikét - a tőke szabad áramlását - sértették meg durván)
bagira004
2024. november 12. 09:48
Eut Brüsszelt kiismertük sok jót a 6 alapító tőkés országra értik , hasznok hozzájuk csoportosítják . Keleti blokkot tovább leszorítják kommunista korszakra minél több hasznot kitalicskázzanak , gyarmatként kezelik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!