Olasz sajtó: elérkezett Giorgia Meloni és Orbán Viktor ideje (VIDEÓ)
Az olasz lapok szerint sordöntő pillanatban fogadták el a Budapest Nyilatkozatot.
Kiszelly Zoltán szerint a magyar kormány fel tudta mutatni a béke és a gazdasági kilábalás lehetőségét az európaiaknak.
Nyitókép: MTI / Máthé Zoltán
A soros magyar elnökség számára óriási siker, hogy elfogadták a versenyképességi nyilatkozatot, amely kifejezetten a Draghi-jelentésre adott reflexió – mondta el az Origónak Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója.
Az elemző szerint az uniós vezetők ezzel meghatározzák, hogy a recesszióból milyen irányban akarnak kilábalni.
A magyar elnökségnek tehát, sikerült elérnie, hogy a következő öt évre meghatározza a versenyképességi program kereteit.
Kiszelly Zoltán azt is elmondta, hogy a pénteki tárgyalások fő témája az európai versenyképesség volt, ami azért fontos, mert Orbán Viktor az Nemzeti Közszolgálati Egyetemen már beszélt az európai versenyképességről és a magyar gazdasági semlegesség jelentőségéről.
Az elemző kiért arra is, habár Draghi-féle diagnózissal mindenki egyetért, azonban a gazdasági válság kezelésében már nincs egyetértés. „Draghi azt mondja, hogy 750-800 milliárd euró hitelt kell felvenni évente, és azt beletolni a gazdaságba. Ez a délieknek jó, de a nettó befizetők nem szeretnének hitelt felvenni, sem a németek, sem a hollandok, sem az osztrákok” – magyarázta.
Ezt is ajánljuk a témában
Az olasz lapok szerint sordöntő pillanatban fogadták el a Budapest Nyilatkozatot.
Kiszelly Zoltán beszélt arról is, hogy baloldali sajtó híresztelései ellenére a magyar kormány nincs elszigetelődve.
„Hogyan lennénk elszigetelődve, amikor a nyugati világ vezető hatalmával, a szabad világ vezetőjével Orbán Viktor beszélt először a megválasztása után, ráadásul Orbán Viktor példaként szolgál a határvédelemben, a migráció kezelésében, és a hagyományos értékek védelmében is?” – fogalmazott. Majd hozzátette,
sosem voltunk elszigetelődve, mert az ukrajnai kérdésben a világ kétharmada azt gondolja, mint mi.
Azért fogadták nemrégiben Orbán Viktort a békemissziója keretében Kínában és más helyeken is, mert látják, hogy békepárti, és ők is békét akarnak”.
Az elemző úgy vélte, hogy ez a két budapesti nap óriási sikert hozott a magyar soros elnökségnek és a magyar kormánynak is, amely fel tudta mutatni a béke és a gazdasági kilábalás lehetőségét az európaiaknak.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar miniszterelnök víziója reális jövőkép lehet a kontinens számára.
***