Robert C. Castel: Brutális stratégiai hibát követett el a Nyugat

2023. március 30. 16:20

Folyamatosan rossz döntéseket hoz és rossz lóra tesz a nyugati szövetségi rendszer, mutatott rá a biztonságpolitikai szakértő.

2023. március 30. 16:20
null

Európa következetesen a rossz lóra tesz a Belarusz játékban, noha volt olyan pillanat, amikor kiragadhatták volna Minszket Moszkva karmai közül – mondta a KarcFM műsorában Robert C. Castel annak kapcsán, hogy minapi bejelentés szerint Moszkva taktikai atomfegyvereket telepít Belarusz területére. A biztonságpolitikai szakértő szerint vannak olyan geopolitikai mintázatok, amelyeket érdemes figyelembe venni, ilyen például az, hogy a hidegháború idején az Egyesült Államok atomtölteteket telepített több európai országba. A célbajuttató eszközök európaiak voltak, a töltetek amerikaiak (és ez a mai napig így van) – most ugyanezt teszi Oroszország is, amikor Belarusztól vár hasonló garanciákat. Hozzátette: Moszkva a háború első pillanatától kezdődően felvonulási területként használta Belaruszt. 

A szakértő ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy Oroszország akár olyan módon is alkalmazhatja külföldre telepített fegyverarzenálját, hogy azért (elméletileg legalábbis) ne legyen felelősségre vonható.

Belaruszt „egyfajta nukleáris Wagnerként” használhatják fel,

tette hozzá. 

Az atomhatalmak között állandóan zajlik egyfajta csendes nukleáris háború, mutatott rá Castel, majd hozzáfűzte: ez a háború a fenyegetések és szimbolikus cselekedetek szintjén zajlik le, célja pedig az előnyszerzés a politikai játszma során. Az, amit most Moszkva lépett, nagyon erős szimbolikus lépés és üzenet, mondta. Ugyanakkor biztosan nem az váltotta ki ezt a lépést, hogy a britek küldenek néhány száz, szegényített urániumot tartalmazó lőszert Ukrajnának, hangsúlyozta. 

A lépés közvetlen oka inkább az lehet, hogy Moszkva egyfajta gesztust gyakorol Kína felé, azt akarja megmutatni, hogy mennyire erős: bár a konvencionális hadszíntéren nem úgy alakultak az események, ahogy szerette volna, de azért „még mindig valaki a nemzetközi rendszerben” és ezzel a lépéssel egy szintre tud kerülni az Egyesült Államokkal. A telepítés további célja lehet, hogy Oroszország demonstrálja:

hiába a nagyfokú lengyel fegyverkezés, kettejük között elhelyezkedik egy atomfegyverekkel felszerelt állam. 

Robert C. Castel arra is figyelmeztetett, Moszkva és Minszk legalább egy tucat SzU-25-ös repülőgépet tett alkalmassá gravitációs atombombák bevetésére. 

A nyugati reakciókkal kapcsolatban a szakértő hangsúlyozta, további szankciókkal nem lehet elérni semmit, az eddigi szankciós csomagok sem voltak sikeresek és okosak, a csökkenő hozadékok elvét figyelhetjük meg működésükben. Európa következetesen a rossz lóra tesz a Belarusz játékban, noha volt olyan pillanat, amikor kiragadhatták volna Minszket Moszkva karmai közül fejtette ki Castel, szerinte ráadásul az egész Nyugatra jellemző, hogy következetesen rossz döntéseket hozott, ezért Belarusz megmaradt Oroszország szövetségesének – és valószínűleg a jövőben Oroszország részévé válik. 

 

A teljes beszélgetést itt meghallgathatja:  

***

Nyitókép: Mandiner/Mátrai Dávid

Összesen 168 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zara
2023. március 30. 22:36
a lukasenko elleni cia puccskisérlet sokat segitett...putinnak...
Obsitos Technikus
2023. március 30. 21:29
De hát miért is ne követett volna el? Válogatott hülyék, debilek, képzetlen prolik, feketöves pszichopaták kerültek a bársonyszékekbe.
SkyCopy
2023. március 30. 21:20
Minden a terv szerint halad! Érdekes hogy a 30 évvel ezelőtti "konteók" ma tű pontosan megvalósultak vagy a megvalósulnak. Orrunk előtt zajlott minden, mi meg mint sci-fi-t néztük. Aztán most meg mint a jól lakott napközisek arra gondolunk, hogy áááá, ez nem lehetséges.
Palatin
2023. március 30. 18:39
Fogunk mi európaiak még Kinának és az oroszoknak könyörögni, hogy mentsenek meg bennünket az amerikaiaktól. Ez az amerikaiak háborúja. A Natóval kapcsolatban az amcsiknak az az elképzelése, hogy a Nyugat szállítja a fegyvereket, de mivel ök nem szeretnek meghalni, harcolni majd mi, a volt szovjet csatlósok fogunk, mert értünk nem kár. Ezért egészítették ki a Natót velünk. Mi másért? Nem kell nagy elemzönek lenni ahhoz, hogy az ember eligazodjon a világban. Mindig vannak ordító jelek, amik igazából mindent megmagyaráznak. Vegyük a Nato példáját. Azt hazudja az USA, hogy a Nato egy védelmi szövetség. Igen? És ki a potenciális ellenség? Az oroszok nem lehetnek, mert nem olyan hülyék, hogy egy sokkal erösebb katonai szervezetet megtámadjanak, de különben is az oroszok nem háborúzni akarnak, hanem kereskedni, ök is szeretnének jól élni. (Most hagyjuk az ukrajnai háborút, az más tészta.) Ez a dolog müködött is addig, amig az amcsik meg nem jelentek Ukrajnában, és az ukránokat nem kezdték felfegyverezni stb. Hagyományos fegyvereket tekintve a Nato kb. 3-4-szer olyan erös mint az oroszok. Ekkora eröfölény nem a védekezéshez, hanem a támadáshoz kell. Tehát az amcsik a Nato szerepét az oroszok valamikori megtámadásban látják. Egyszer biztosan le akarnak számolni az oroszokkal, (és a kínaiakkal) mert különben nem tudják fenntartani a kényelmes elsö helyüket. És ök csak elsöként életképesek, mint egy szupersportoló, aki teljesen visszavonul, ha már nem lehet aranyérmes. Hogy nézhet ki egy ilyen támadás az oroszok ellen? A Nyugat tud gyártani szuper fegyvereket, de ök nem szeretnek meghalni. Az USA az utóbbi évtizedek minden, általuk indított háborúját azért vesztették el a fölényük ellenére, mert az amerikai katonák halála túlterhelte öket. Tehát a nyugati ember nem igen hajlandó maga harcolni, amit szívesen tesz az a szuperszónikus vadászgépekröl rakétákat lövöldözni. Az amerikaiak hátsó gondolatai szerint, erre majd a "kelet-európai bajtársaink" lesznek jók, biztos utálják az oroszokat, szívesen harcolnak majd ellenük. Ez forog a fejükben és ez Ukrajnában már müködik is. Tehát ök adnák a vasat, mi meg a vért. Ez a Nato-bajtársiasság alapja. Ne hagyjuk magunkat az amerikai érdekekért feláldozni. Nekünk Oroszország nem ellenségünk, nekik a riválisuk, akitöl a mi kárunkra meg akarnak szabadulni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!