Mit tett Magyarország az elnökség alatt a térségért? Mutatjuk!
Egy Schengen ide, egy EU-csatlakozási lendítés oda, nem mondhatjuk, hogy hazánk nem állt volna ki a térségért. Sőt, négy ország is nagyon hálás lehet. Összeszedtük, kik és miért!
A jogállamisági eljárással foglalkozó bizottsági alelnök havonta tesz valamit azért, hogy a korrupcióellenes törvények ellenére ne jöjjön hazánkba uniós pénz, köztük a helyreállítási források sem.
Mióta zajlik a jogállamisági eljárás, Věra Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke a magyar kormány és Brüsszel közötti kiegyezés egyik legaktívabb ellenfele. Legutóbb hétfőn foglalkozott hazánkkal, amikor az orosz-ukrán háború első évfordulója alkalmából részt vett a Café Evropa vitáján Prágában, Petr Pavel megválasztott cseh köztársasági elnökkel együtt. „Feleslegesen finomkodó korrektségnek vagyunk tanúi az európai politikusok részéről” – nyilatkozta akkor Jourová.
mondta a Bizottság alelnöke, aki megerősítette, hogy az uniós végrehajtó testület folytatni fogja a Magyarország ellen a jogállamiság megsértése miatt indított eljárást
Vasárnap is a magyar uniós pénzek visszatartása mellett érvelt, amikor úgy fogalmazott, Orbán elárulja az Európai Uniót. Věra Jourová azt is mondta, hogy a magyar kormány egyre távolabb kerül Brüsszeltől. A biztos úgy véli, hogy a magyar miniszterelnök, valamint Szijjártó Péter kiszolgáltatottá teszi hazánkat akkor, amikor a keleti nyitás keretében Oroszországhoz közeledik.
Az azt megelőző héten sem maradt az ország Jourová-nyilatkozat nélkül. Miközben a brüsszeli korrupciós botrány egyre szélesedett, Jourová az uniós támogatások felfüggesztésének ügyében értékelte Magyarország teljesítményét. Úgy fogalmazott, a magyar kormány ígéretet tett, ám az idő nem nekik dolgozik, és szerinte
A brüsszeli korrupció elleni fellépés jegyében erre a nyilatkozatra a Fidesz európai parlamenti képviselője, Deutsch Tamás is reagált. „Brüsszel a korrupció fővárosa Európában” – fogalmazott lapunknak Deutsch Tamás, aki szerint a brüsszeli korrupció megfertőzte az összes európai uniós intézményt. Állítása szerint a jéghegy csúcsa vált láthatóvá a beindult büntetőeljárások kapcsán. Jourovának – akit korábban korrupciós ügyben le is tartóztattak – Deutsch azt javasolta, hogy a brüsszeli korrupció felszámolása érdekében tegyenek végre érdemi lépéseket.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Uniónak elképesztően kifinomult struktúrájú intézményrendszere van a korrupció megelőzése és feltárása érdekében, mérhetetlen mennyiségű ember dolgozik ezen a téren, s az egész rendszer mégis vaknak bizonyult a brüsszeli korrupció feltárását illetően.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand