Mensa-tagok: Mi történik a nagyon okos gyerekekkel, ha felnőnek?
Egy négyéves kisfiú került nemrég azzal került az újságok címlapjára, hogy Angliában a legfiatalabb tagja lett az extrém magas IQ-val rendelkező emberek társaságának, a Mensa-nak. Teddy – aki hat nyelven tud 100-ig számolni, beleértve a mandarin nyelvet is – máris sokkal fejlettebb, okosabb, mint társai.
Így él ma Szász Marci, az ország egykori csodagyereke
Mi történt azokkal, akik gyerekkorukban csodagyerekek voltak?
De a csodagyerekek vajon felnőtt korukban is azok is maradtak? Mi történik az olyan gyerekekkel, mint Teddy, ha felnőnek?
Ezekre a kérdésekre kereste a választ a BBC vasárnapi írása, melyben felidézték a csodagyerek Christopher Guerin két évtizeddel ezelőtti történetét, aki hasonló cipőben járt, mint Teddy napjainkban. Őt 2002-ben, 12 évesen „koronázták meg” Nagy-Britannia legokosabb gyerekének, több ezer másik társát megelőzve a tévéműsorban.
Váratlanul érte a Mensa-tagság
„Ez olyasmi volt, amire én és a családom egyáltalán nem számítottunk” – mondja a ma 32 éves, birminghami Guerin. „Az arcom szerepelt az összes újságban, a BBC News honlapján” – idézi a lap a fiatalembert, aki 162-es IQ-val már a Mensa tagja volt. Ennek kapcsán érdekesség, hogy Guerin azután csatlakozott a csoporthoz, hogy megnézte A Simpson család egyik epizódját és látta, ahogy Lisa Simpson Mensa-tag lett.
„Állami gimnáziumba jártam, így a tudományos versenyszellem amúgy is nagy része volt az iskola ethoszának, szóval nagyon jó volt a környezet, és a legtöbben pozitívan reagáltak rá” – fejtegette Christopher Guerin.
Van, aki nem szereti a „gyerekzseni” kifejezést
„Nem voltam – és nem is vagyok – zseni, csak valaki, aki kivételes oktatási lehetőségeket kapott, és képes volt a legjobbat kihozni belőlük” – mesélte a lapnak Arran Fernandez, aki mindössze 15 éves volt, amikor a Cambridge-i Egyetemre ment matematikát tanulni, amivel 1773 óta ő lett a legfiatalabb cambridge-i diák.
Mi történik az agyunkban, amikor tanulunk?
„Társadalmi szempontból sosem érdekelt, hogy a koromat másokkal hasonlítgassam össze, így nem éreztem, hogy a korom miatt más lennék, mint a társaim.
– fejtette ki Fernandez, aki az észak-ciprusi Kelet-mediterrán Egyetem matematikai docense.
Száznégy éves korában tanult meg olvasni és írni az indiai nő
Kimerítő a Mensa-gyerekek nevelése
Lyn Kendall, a Mensa tehetséges gyermekekkel foglalkozó tanácsadója a BBC-nek nyilatkozva elmondta: az egyik dolog, amit a Mensa-gyerekeknél észrevesz az intelligens gyerekek oktatása kapcsán az az, hogy mennyire céltudatosak – szerinte „szükségük van” a tanulásra.
Elmondása szerint a Mensa támogató csoportot működtet a tehetséges gyermekek szülei számára, amelyben jelenleg mintegy 300 okos gyereket nevelő család vesz részt. Mint fogalmaz: Mensa-gyermek szülőjének lenni megterhelő.
– teszi hozzá.
Létezik egy olyan kifogás, hogy a pedagógussztrájk kicseszés a gyerekekkel
A szervezet „a világ vezető magas IQ-társaságaként” jellemzi magát, és azt állítja, hogy tagjainak teret biztosít a hasonló gondolkodású emberek számára, ahol szocializálódhatnak, intellektuálisan kibontakozhatnak, valamint érdekes tevékenységekben vehetnek részt.
Nyitókép: ©JFCreatives / Image Source / Image Source via AFP
Összesen 50 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés