„Nem igazán tudjuk erre a megoldást” – ezzel a felütéssel indul a Politico cikke, amely arra enged következtetni, hogy nem csak Németország küszködik lőszerhiánnyal. A brüsszeli lapban arról írnak, hogy az Ukrajnának szánt fegyvereket és lőszert a Pentagon és az amerikai fegyveripar egész egyszerűen nem tudja pótolni.
Egy ilyen konfliktus rengeteg muníciót és fegyverzetet felemészt. Az ellátási lánc korlátait is figyelembe kell venni. Nem igazán találtunk erre még megoldást”
– idézi a lap Mike McCordot, a Pentagon vezető költségvetési tisztviselőjét.
A Politicónak egy másik forrás azt mondta: rengeteg pénzt költenek az amerikaiak a csúcstechnológiára, a munícióra azonban sokkal kevesebbet fordítanak. „Egész egyszerűen nem volt prioritás a háborús tartalékok feltöltése” – jelezte a forrás. A lap idézi a Maxar Technologies Inc. vállalat vezérigazgatóját is, ez a cég elektrooptikai (EO), radar- és egyéb szenzorokkal, szűrőkkel készített műholdfelvételeket kínált az elmúlt időszakban az ukrajnai háborúról.
Ami elgondolkodtat most a lőszerhiány kapcsán az az, hogy
az amerikai ipar nem tudna hirtelen olyan tömeggyártásba fogni, mint a második világháború idején – de még egy regionális konfliktusra sem tudna ilyetén módon felkészülni”
– fogalmaz.
Elégedetlenkedés a Kongresszusban
Talán a lőszerhiány kapcsán fellépő problémáknál is érdekesebb Elissa Slotkin, Michigan demokrata párti képviselőjének nyilatkozata. Ő azt mondja, hogy bár Ukrajnát minden lehetséges módon támogatni kell, ám hozzáteszi, hogy kampánya során
Nyolcvanezer helyre kopogtattam be, mindenhol azt hallom az emberektől, hogy bár szeretnék, ha Ukrajna győzne, de azt kérdezték, hogy mégis meddig kell költeni rájuk?”
– mondta a képviselő, aki azt is elárulta, hogy az amerikai Kongresszuson belül „jobb- és baloldalon is vannak olyanok, akiknek már elegük van Ukrajnából”.
Nyitókép: Dimitar Dilkoff / AFP