Projekt Hüdra: A Soros-hálózat első nagy lebukása – az illegális migráció szervezése

Feltárjuk, hogyan működik az illegális migrációs hálózat, milyen terveket valósít meg az Európai Unióban, és hogyan befolyásolja a bevándorlási politikát.

A Soros-hálózat és a USAID dollárjai nem csak a álcivil szervezetekhez jutottak, hanem a hazai politikában is kiterjedt rendszerük van. A Projekt Hüdra VII. számában róluk rántjuk le a leplet!
Sorozatunk korábbi részeiben bemutattuk, miként próbálja a Soros-hálózat a magyar közvéleményt a liberális álláspont irányába terelni. Ugyanaz a tendencia figyelhető meg a környezetvédelem, a genderideológia, a drogliberalizáció és az illegális migráció kérdéskörében is. Most annak járunk utána, kik és milyen módszerekkel próbálják az éppen aktuális ellenzéki megváltót kormányra juttatni – jelentős pénzügyi háttérrel megtámogatva.
A politikai befolyásszerzéshez és finanszírozáshoz kapcsolódó ügyekről a legtöbb információ a 2022-es választási kampányt követően került napvilágra. Mint ismeretes, ekkor vált világossá, hogy a Bajnai Gordonhoz köthető körök milyen módon juttattak több milliárd forintot az ellenzék kampányába. Mivel az alább ismertetett pénzmozgásokat korábban már számos cikk részletesen bemutatta, ezúttal nem térünk ki minden részletre. Egy rövid összefoglalás azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük, miként befolyásolják ezek a szereplők a jelenlegi politikai helyzetet.
A Nemzeti Információs Központ által 2022 végén lefolytatott vizsgálat szerint a Korányi Dávid vezette Action for Democracy (AD) nevű szervezet összesen 1.848.603.106 forint támogatást utalt a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) számlájára, nyolc részletben. Ebből az összegből az MMM 2022 márciusa és júliusa között körülbelül 1,4 milliárd forintot továbbított a DatAdat csoport részére. (A DatAdat GmbH 1,411 millió forintot, a DatAdat Professional Kft. 11,7 millió forintot, míg a Datapraxis OÜ 1,4 millió forintot kapott.)
Az Action for Democracy közvetlenül is támogatta a Bajnai Gordon volt kormányfő nevével fémjelzett DatAdat-csoportot, összesen 148 millió forinttal. Emellett egy harmadik pénzcsatorna is létrejött Korányi Dávid pénzalapja és Bajnaiék céghálózata között: ez az Oraculum 2020 Kft.-n keresztül működött.
Ez utóbbi cég Páva Zoltán, egy volt szocialista tanácsadó érdekeltsége. Az Oraculum üzemelteti az Ezalényeg nevű portált, amely 2019-ben és 2022-ben is kampányszerű, fizetett hirdetéseken keresztül próbálta befolyásolni a választókat. Az Oraculum összesen 1 milliárd forintot kapott Korányiék szervezetétől, ebből azonban 324 millió forintot továbbított a DatAdat részére.
Ezt is ajánljuk a témában
Feltárjuk, hogyan működik az illegális migrációs hálózat, milyen terveket valósít meg az Európai Unióban, és hogyan befolyásolja a bevándorlási politikát.
A korábban említett titkosszolgálati jelentés világított rá az Action for Democracy és a National Endowment for Democracy (NED) közötti kapcsolatra. A NED-et 1983-ban alapították az Egyesült Államokban, elsődleges céljaként a demokratikus folyamatok nemzetközi támogatását határozták meg.
Nemzetközi téren a NED több jelentős politikai eseményhez is köthető: részt vállalt a 2006-os fehérorosz ellenzéki elnökjelölt kampányának támogatásában, a 2011-es „arab tavasz” során különböző ellenzéki mozgalmak mögé állt, jelentős összegekkel támogatta az ujgur csoportokat Kínában, valamint 2019-ben hongkongi civil alapítványokat is finanszírozott.
A szervezet éves költségvetése az Egyesült Államok állami forrásaiból származik, nevesítve szerepel az USA Külügyminisztériumának fejezetében, azon belül is a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) alá rendelve. Bár a NED jogilag civil szervezetként működik, a kongresszus felügyelete alatt áll. 2019-ben a szervezet 135 millió dollárral gazdálkodott, amely teljes egészében az amerikai szövetségi kormányzattól érkezett.
Nyílt forrásokban gyakran felbukkan az az állítás, miszerint „a NED valójában a CIA hivatalossá tett külföldi megjelenése”. Maga Allen Weinstein, a szervezet egyik alapítója 1991-ben így fogalmazott:
„Amit ma csinálunk, annak nagy részét 25 évvel ezelőtt a CIA titokban végezte.”
Egy szó mint száz: itt van egy hárombetűs szervezet, amely komoly költségvetéssel rendelkezik, aktívan jelen van Közép-Európában, mégis tagadják a vele való kapcsolatot. Korányi Dávid és a baloldali szereplők rendre elhárítják a vádakat, ugyanakkor ha megnézzük, kik részesülnek a szervezet támogatásaiból, a kapcsolatok meglehetősen nyilvánvalóak.
Szigetvári Viktor, a DatAdat ügyvezetője – aki korábban Bajnai Gordon tanácsadója, kabinetfőnöke, valamint 2010 előtt államtitkár is volt – a jelentésben feltárt kapcsolatokra reagálva így nyilatkozott: „(...) A jelentés által baljósként beállított kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszer, valamint az amerikai kormányzati és demokrata párti kötődések a politikai fantazmagória birodalmához tartoznak.”
Azt, hogy vajon miért utalnak amerikai kormányzati szervek súlyos dollármilliókat olyan NGO-knak, amelyekhez – állításuk szerint – semmiféle közük nincs, olvasóink megítélésére bízzuk.
A DatAdat 2022-es választás utáni lebukása, valamint a megnövekedett közérdeklődés nyomán elkerülhetetlenné vált a szervezetrendszer átalakítása. Ennek oka prózai: ha egy politikai befolyásolásra létrehozott hálózat lebukik, mint külföldi befolyásszervező, a tevékenységének hatékonysága jelentősen csökken. Nem csoda tehát, hogy 2024-ben – akárcsak a gyík, amely lerázza magáról a csapdába esett farkát – Bajnai Gordon kiszállt a DatAdatból, a vállalkozás nevét pedig AVSF Magyarország Kft.-re módosították.
A cég budapesti székhelye változatlan maradt, azonban a tulajdonosi struktúra leegyszerűsödött: egyetlen tulajdonos maradt, az AVSF AssetManagement GmbH, amelyet Ficsor Ádám – korábbi titkosszolgálati miniszter, valamint Gyurcsány Ferenc egykori kabinetfőnöke – bécsi lakcímére jegyeztek be.
A nyilvános cégadatok szerint a névváltoztatás után Ficsor mellett Szigetvári Viktor lett a cég másik ügyvezetője. Szigetvári 2020-ban csatlakozott a DatAdat Professional Kft.-hez, és korábban Bajnai Gordon kabinetfőnöke is volt. Emellett a cégcsoport másik tagjánál, a Datalyze Research Kft.-nél is változások történtek: a tulajdonosi körből kikerült Bajnai érdekeltsége, az Ebit Consulting Kft., valamint Ficsor Ádám is távozott. Az egyedüli tulajdonosként Dessewffy Tibor maradt.
Dessewffy korábban maga is alapítója volt a DatAdatnak. Emellett ismert neve a baloldali holdudvarnak: vezette a Demos agytrösztöt a Gyurcsány-kormány idején, jelenleg az ELTE Társadalomtudományi Karának oktatója. Egyetemi kutatásai (adatbázis-építés, választói profilalkotás) tökéletesen illeszkednek a cégcsoport tevékenységéhez: ő vezeti az ELTE Digitális Szociológia Kutatóközpontját.
Ezt is ajánljuk a témában
A háttérszervezeteket bemutató cikksorozatunk második része az LMBTQ- és gender-ideológiát népszerűsítő NGO-k működésére fókuszál.
A DatAdat átszervezése mellett az Oraculum 2020 Kft. körül is jelentős változások történtek. A korábban az Oraculum kiadásában működő Hóvége nevű hírportál (hovege.hu) 2024. május 22-től már egy osztrák civil szervezet, a KommKlar – Verein zur Information über soziale Angebote und Hilfestellungen irányítása alatt működik. Az adatkezelési tájékoztatóban is ez az egyesület szerepel.
Külön figyelmet érdemel az osztrák szervezet vezetősége. Az elnöki pozíciót dr. Molnár István tölti be – ő korábban a DatAdat Professional Kft. és a DatAdat Research Kft. tulajdonosa volt, jelenleg pedig a Kutasóra bejegyzett Eagle Eye Marketing Kft. tulajdonosa. Érdekesség, hogy Molnár budapesti ügyvédi irodája – a Dohány utca 16–18. szám alatt – ma is az Oraculum 2020 Kft. székhelyeként szerepel.
A KommKlar helyettes vezetője Hammer Ferenc, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének oktatója. Hammer korábban ösztöndíjasként több évet töltött az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, valamint alapító tagja volt a Tilos Rádiónak.
Hammer neve nem ismeretlen a politikai aktivizmus világában: több ellenzéki tüntetés felszólalójaként tűnt fel, valamint ő volt a szakmai vezetője a 2022-es választásokra létrehozott „Erősítő” nevű weboldalnak, amelynek célja a „független médiumok” cikkeinek terjesztése volt. Az oldalt a DatAdat észt leányvállalatához, az Amplify OÜ-hez kötik. Hammer ezen kívül a Media Universalis Alapítvány kuratóriumi tagja is, amely részt vett a 444.hu és a Magyar Jeti Zrt. által – az Európai Bizottság támogatásával – létrehozott magyar nyelvű tényellenőrző oldal megvalósításában.
A Hóvége mellett szinte az összes, a 2022-es választásokra létrehozott, az Oraculum 2020 Kft.-hez köthető portál és a hozzájuk tartozó Facebook-oldalak – mint például a Pegazus.info, Gyerekkelvagyunk.hu, Röviden.info, EzVan.tv, Covidoltás.info – megszűntek, vagy inaktívvá váltak. Más oldalak – így a NERpédia vagy a Vélemény Klub – szintén nem frissültek a választás óta.
Ugyanakkor továbbra is aktívak azok a Facebook-oldalak, amelyeket kifejezetten mémterjesztésre hoztak létre: ilyenek például a Receptek.ma, Idéző, Idézetek.ma, Humor magazin, vagy éppen a Vicc magazin. Ezek a felületek látszólag ártatlan szórakoztató tartalmat kínálnak, de jól láthatóan egy korábban összehangolt, politikai célzatú kommunikációs rendszer maradványai.
Ezt is ajánljuk a témában
Soros György nemzetközi hálózata ma is aktívan befolyásolja a magyar sajtót. Sorozatunk VI. részében bemutatjuk, kik, hogyan és miből működtetik a hazai Soros-médiát.
Az ellenzéki miniszterelnök-jelölteket körülölelő hálózat múltját ismerve aligha meglepő, hogy a Bajnai-nomenklatúra rövid időn belül Magyar Péter környezetében is feltűnt. A DatAdat már 2024 februárjában megjelent Magyar kampányoldalán, a Talpramagyarok.hu adatkezelési tájékoztatójában – ekkor a cég még hivatalosan is ezen a néven működött, mivel a névváltás csak áprilisban történt.
Ezt azonban a Magyar Nemzet témában megjelent cikke után gyorsan eltüntették. Ekkor két – korábban ismeretlen cég – neve alatt szerepeltek, az egyik Estratos Digital GmbH, ami egy bécsi székhellyel alapított digitális ügynökség, amelynek Ficsor Ádám az ügyvezetője. A másik szervezet a Lunda, amely egy adománygyűjtő platform, s teljes egészében a DatAdat kreálmánya.
A Magyar Péter mögött feltűnő hálózat nem merül ki a digitális háttérben. 2024 szeptemberében a Nyomtass te is! elnevezésű kezdeményezés TISZA-párti különszámot jelentetett meg. Ez a projekt még 2017-ben indult azzal a céllal, hogy a baloldali hírportálok – mint a 444, Telex vagy Átlátszó – cikkeinek rövidített változatait minél szélesebb társadalmi rétegekhez eljuttassa. Az Action for Democracy adatbázisa szerint a kiadványt a választások idején már 2200 kistelepülésen terjesztették a 3200 magyarországi településből.
Bár a Nyomtass Te is! magát „pártoktól független hetilapként” határozza meg, főszerkesztője az a L. László János, aki korábban a Demszky-korszak idején a Budapest című városházi lapot is szerkesztette.
A lap 2025. március 18-án megjelent, 400. lapszáma – a Tisza Szigetek Különszám – már nyíltan a baloldali elemző cégek méréseire hivatkozva népszerűsítette a Tisza Pártot, és pozitív színben tüntette fel a „Magyarok Hangja” névre keresztelt, célzott közvélemény-kutatást is, amelynek módszertanáról és pártatlanságáról több szakmai kritika is megjelent.
I. rész: Fedőszervezetek működés közben – eddig nem látott részletek a USAID-botrányról
II. rész: Így működtetik a magyar LMBTQ-lobbit Soros György és az USAID forrásai
III. rész: Akcióba lendültek a külföldről finanszírozott droglobbisták Budapesten
IV. rész: A híres görögdinnye-stratégia, amit még Ausztria is bevet Magyarország ellen
V. rész: A Soros-hálózat első nagy lebukása – az illegális migráció szervezése
VI. rész: 444, Telex, Átlátszó – bemutatjuk Soros György bértollnokait
A következő részben: újabb befolyásszerző NGO-k tevékenységét mutatjuk be és rántjuk le a leplet finanszírozásukról.
Nyitókép: Mandiner-szerkesztés