Kimondhatjuk: megvan az év legjobb sorozata – megnéztük a Hunyadi összes részét!

Felkészültünk mindenre, de még így is ért meglepetés. Ledaráltuk a méltán népszerű Hunyadi második felét, és leesett az állunk.

Dél-Buda kertvárosában áll annak a magyar vállalkozásnak a főhadiszállása, mely elhatározta, hogy a moziélményt prémium szinten is az otthonokba viszi. Kipróbáltuk, milyen az igazi házimozi.
Mi az a moziélmény? Gondolom, mindenkinek más, elvégre ez lehet az erőteljes hanghatás, a 3D-s szemüveg, az IMAX-vászon vagy akár a sajtszószos nachos és a frissen pattogatott, illatos kukorica, valamint ezek egyvelege. Az azonban biztos, hogy a valódi moziélményhez nem árt egy nagyobb kijelző vagy egy vászon + kivetítő kombó, a hanghoz pedig házimozirendszer, és ez a minimum. A maximum már egy külön építtetett házimozi szobában keresendő, amely ugyan még ma sincs igazán elterjedve, de magas értéke ellenére egyre többen ruháznak be rá.
Budafok-Tétény kertvárosi részén áll egy kívülről nem túl nagy, mégis komoly meglepetéseket rejtő épület, melynek oldalán a DREAMCINEMA felirat olvasható. A vállalkozást Bán Gergely, ügyvéd indította, aki maga is a mozik nagy rajongója. Ez már az első lépések után látszik, hiszen az előszoba és a nappaliként berendezett legkisebb házimozi szoba is tele van gyűjtői figurákkal és tárgyakkal, ember méretű szobrokkal, és minden a filmek világához köthető.
A DREAMCINEMA a házimozik mellett kisebb kereskedelmi mozikat is épít, így például rendelésre Bükfürdőn is készített egy 40 fős mozit egy nagy játszó-hangárban, valamint szállodában is épített már.
Láthatunk eredeti motoros dzsekit és hatalmas T-modellt a Terminátor-filmekből, de akad itt Yoda, Darth Vader vagy éppen Vasember is, teljes életszerűség mellett – és még csak a díszekről beszélünk. Aztán megnézem a közepes moziszobát, ami már olyan, mint egy kisebb moziterem, és ami 20-25 milliótól indul. Soknak tűnik, de Bán Gergely szerint az érdeklődők többször is visszatérnek kipróbálni, és „utána nagyjából megértik, miért ennyi és mennyire éri meg”. Itt már 5K-s Sony vetítőt találunk, nagyon kényelmes fotelekkel, hangszigetelt falakkal.
A csúcs pedig a prémium moziszínház, ami 100-150 milliótól a csillagos égig fejleszthető, viszont tényleg olyan érzetünk van, mintha egy klasszikus filmszínházba lépnénk be.
Ami különösképp lenyűgözi az embert a képarányhoz alkalmazkodó vászon mellett, az a hangzás, hiszen ha valaki szemben beszél, nem szimplán szemből érkezik a hang, hanem a vászon mögötti teljes felületes, 22 darabos rejtett hangfal-rendszer pontosan onnan irányítja felénk a hanghatásokat, ahol azok a kép szerint is keletkeznek. Teljesen mindegy, hogy egy James Bond-filmről vagy koncertről van szó, az élmény önmagáért beszél.
Ezt is ajánljuk a témában
Felkészültünk mindenre, de még így is ért meglepetés. Ledaráltuk a méltán népszerű Hunyadi második felét, és leesett az állunk.
Fontos még, hogy számos eszközt (így például a moziszobában bemutatott 4K-s kivetítőt) a műszaki boltokban nem lehet megkapni, ezeket kizárólag a DREAMCINEMA forgalmazza Magyarországon, illetve a cég munkatársai természetesen a teljes szobát vagy termet maguk készítik el és rendezik be az igények felmérését és az árkalkulációt követően. Amit pedig személyesen tapasztaltam, az egyértelműen meggyőzött. Forrásom sajnos nincs egy ilyen szobára, de ha lenne, mindenképpen élnék a lehetőséggel – ahogy gondolom, mindazok ugyanúgy, akik szeretik és tisztelik a filmek világát.
Maga Bán Gergely is ilyen, vele beszélgettem a moziszínház kényelmes foteljeiben arról, hogy indul el egy ilyen vállalkozás; miképpen alakult az erre mutatkozó igény az elmúlt évtizedben; illetve milyen fejlődés tapasztalható az említett időszakban.
Ügyvédként kezdtél, ez is a főállásod. Hogy jött az ötlet, hogy egy ilyen vállalkozásba akarsz kezdeni? Mikor és miért indítottad el?
Igen, ügyvédként kezdtem el 2005-ben dolgozni, és akkor, 2009-2010 felé költöztünk Törökbálintra. Vettünk egy házat, aminek az alagsora teljesen üres volt, és ekkor jutott eszembe, hogy ezzel valamit kezdeni kellene: zenehallgatás, filmnézés, mozi – de sehol nem láttam ilyet. Ekkor kezdtem el nézelődni az interneten, és már akkor volt egy moziszoba.hu weboldal, amit két fiatal csinált, és a XI. kerületben, a kelenföldi pályaudvar mellett, egy ipari hangárban rendezkedtek be, ahol építettek egy kezdetleges házimozi szoba-szerűséget.
Őket kerestem meg, és otthon építtettem egy kisebb házimozi-szobát, amivel elvoltam olyan 2-3 évig. Csak az esővíz-elvezetőket a közös képviselő bevezette egy aknába, és 2010 márciusában akkora esőzés volt, hogy amiatt bejött az iszapos víz a házba, és a moziszoba is teljesen kuka lett.
Ezt követően, 2011 körül, megkeresett az egyik srác a két moziszobás közül, miszerint ők totálisan összebalhéztak, de alaposan kitanulta ezt a szakmát, és mit szólnék, mert befektetőt vagy üzlettársat keres és én „olyan szimpatikus voltam”. Meg sem határozta ennek a befektetésnek a mértékét, tehát onnan, hogy veszek neki egy kalapácsot, odáig, hogy veszünk egy házat, bármiről szó lehetett. Nekem meg rohadtul tetszett ez az egész, emiatt mondtam, hogy „igen, benne vagyok”.
Aztán kiderült, hogy ez a gyerek nagyon Mekk mester, ő volt a rosszabbik a kettő közül, és később sikerült cserélni a másikra – tehát most már a másik dolgozik velünk.
Ezt is ajánljuk a témában
A von Trapp-család történetét egy időben mindenki ismerte – ki személyesen, ki a színpadról, ki a vászonról. A muzsika hangja azonban ma is tisztán szól a nézők és hallgatók szívében.
Mindenesetre elkezdtünk kicsiben építkezni, vettük ezt a telket a Huszár utcában, hogy bemutató lehessen, mert úgy gondoltam, hogy anélkül, hogy valaki leül és átéli, ezt nem nagyon érti. Lehet azt mondani, hogy egy műszaki áruház kutyafüle ehhez képest, de ezt az élményt ki kell próbálni. Először a belvárosban gondolkodtunk, de végül 2-3 év alatt ide építkeztünk, akkor még kezdetlegesebb mozikkal – azóta már egyszer átalakítottuk. A kezdeti időszak nem volt zökkenőmentes, főleg, hogy senki sem tudta, hogy ilyen van.
Az emberekkel meg kellett ismertetni ezt a házimozi-témát. Próbálkoztunk építész-irodákon keresztül, akiket megkeres az ügyfél, és azt mondja, hogy van bowling pályám, edzőtermem, szaunám, nagy garázsom, de mi lehet még? Elmondhatom, hogy mára egész sokan tudják, hogy van ilyen is.
A nagy villákban amúgy elképesztő dolgok vannak. Ténylegesen bowling pálya és hasonlók, csak korábban nem tudták, hogy ilyen is létezik, hogy moziszobát építenek ki nekik. Sok esetben a projektetvezetők illetve a belsőépítészek, tervező mérnökök látogatnak el elsőre hozzánk, s maga a megrendelő csak később keres fel bennünket, hogy személyesen is megtapasztalhassa, mi is rejlik az árajánlat mögött. Így indult be az üzlet. Lényegében 2013 óta építünk moziszobákat, közben megállapodva nagy külföldi gyártókkal is, ami miatt most már igazából mindenünk van, ami szükséges.
Igazán a Covid alatt nőtt meg ez a moziszoba-igény, mert otthon maradtak az emberek, aztán mégiscsak jobb volt, ha nem kell tömegbe menni és a többi. Előtte 3-4 szobát tudtunk építeni, most meg folyamatosan van munkánk. Egy komplett szoba kiépítése egy-másfél hónap, és folyamatosan tudunk dolgozni, immáron két csapattal, de persze előfordul, hogy az építkezésen valami csúszik, ami miatt minden más is, és mondjuk, a szerződés ellenére csak 1 év múlva jutunk odáig, hogy ténylegesen dolgozni kezdhetünk. Mindenesetre van, hogy négy helyen kéne lennünk egyszerre.
A hagyományos mozikban pont fut egy kampány, hogy kinek mit jelent a mozi és a moziélmény. Ha még jársz moziba, neked mit jelent a klasszikus moziélmény?
Nem túl gyakran, de járok moziba a klasszikus moziélményért. Egyfelől mert szeretem azt a nagyon nagy képméretet meg az egésznek a hangulatát a popcornnal és a többi velejáróval. Ha megyünk a fiammal vagy a barátokkal, akkor leginkább a MOM-ba megyünk, a kényelmes fotelek és a kialakítás miatt. Nekem a moziélmény ez. Ez a tradicionális, „filmszínházi” élmény, nagy képpel és hanggal, és nyilván, ha új filmet akarok látni, akkor ezt választom.
Ezt is ajánljuk a témában
Minden kornak megvannak a legfontosabb klasszikusai. A Disney-féle új Hófehérke esélyesen nem lesz az, de ettől még nem is olyan borzalmas, mint amilyennek elkönyveltük.
Mióta elkezdted a házimozizást, mennyire változott és fejlődött a technológia és mennyire változott a kereslet?
A kereslet-kínálat azért amiatt is változott az elmúlt 10 évben, mert korábban nem volt ismert ezt a szegmens, és ezt mi marketingeltük meg. Voltak hirdetéseink, minden évben tartunk legalább egy nyílt napot, ami többnyire a Hiltonban és Marriott Hotelben tartott Soltész Rezső-féle AV-Trend & Hi-Fi Show-val van összekapcsolva – persze mi nem a helyszínen építünk fel egy szobát, mert az elég gazdaságtalan lenne, hanem akkor ide is bátran el lehet jönni kipróbálni a szobákat. Ilyenkor csoportokba osztva több százan el szoktak jönni.
Mára a piac egyik meghatározó szereplőjévé nőttük ki magunkat. Tehát aki igazán komoly házimozi szobát szeretne, az nagy valószínűséggel bennünket is felkeres. Sok esetben azért esik a DreamCinema-ra a választás, mert ügyfél kezelésünk, szakmai hozzáértésünk és a nyújtott szolgáltatás minőségi színvonala magáért beszél.
A tecnológia folyamatosan halad előre, már az UHD felbontásnál tartunk a vetítők terén. Ami a hangzást illeti, a több-csatornás hangrendszerek mellett a szoba akusztikai korrekciós megoldásokban látunk nagyságrendi előrelépést a gyártóknál.
Mi volt a legkülönlegesebb vagy legextrémebb igény?
Kettő is volt. Nagyjából 10 éve a Havanna-lakótelepen építettünk moziszobát. Az ott lakó ügyfelünk megvásárolta a mellette lévő lakást, és abban kellett kiépítenünk egy mozit, amit rettenetesen lehangszigeteltünk. Nem tudom, hogy azóta mit csinált vele, de ez elég különleges volt. (nevet) A másik pedig egy olyan ügyfelünké, akinél a wellness medencénél van egy mozis rész egy motoros vászonnal, és miközben úszik, azokat a felvételeket nézi, amiket világjárása során készített.
Ilyen házimozija legyen otthon mindenkinek!
Szerinted milyen filmtípus igényli leginkább a házimozit?
Én leginkább az akciófilmeket élvezem. Ezek azok a moziszobás közegben, hogy ha leülünk, akkor nem nézegetjük a telefont vagy az órát, annyira lebilincsel az élmény. Mellette a koncertfelvételeket szeretem leginkább. Akár komolyzenei, akár olyan amerikai, különleges és látványos koncertfelvételeket, amik nem nagyon jutnak el hozzánk.
Lehet gyerekkori, lehet későbbi is – mi az a filmélmény, ami leginkább meghatározóvá vált számodra?
Talán a gimnáziumi éveim közepén kezdték el játszani a Bad Boys – Mire jók a rosszfiúk? című filmet, az rettenetesen tetszett nekem, egy-két osztálytársammal ezerszer megnéztük. Az Urániában néztem meg, és az nagyon meghatározóvá vált. Otthon később volt ilyen nagy projektoros TV-m, még azon is azt nyomattam. És persze a Terminátor és a Csillagok háborúja is nagy hatással volt rám.
Nyitókép: DreamCinema