Egy ország rettegett a vérszomjas Lenin-fiúktól – addig példátlan terror vette kezdetét március 21-én

2025. március 21. 19:39

Legújabb lapszámunkban a Kossuth-díjjal frissen kitüntetett Döbrentei Kornél író-költő is beszél a Tanácsköztársaságról emlékezetéről.

2025. március 21. 19:39
a Millenniumi emlékmű fölé épített 1919. május 1-i díszlet a későbbi Hősök terén. Fortepan / Marics Zoltán

1919. március 21-én ragadták magukhoz a hatalamat először a kommunisták Magyarországon. A Kun Béla által vezetett, kegyetlen terrorra alapozott diktatúrájukat a „dicsőséges 133 napként” emlegették utódaik, akiknek sajnos tovább sikerült az ország nyakán maradniuk. 

A vérszomjas Lenin-fiúktól, a Szamuely Tibor különítménye által vezetett „halálvonattól” egy ország rettegett.

Legújabb lapszámunkban a Kossuth-díjjal frissen kitüntetett Döbrentei Kornél író-költő is beszél a Tanácsköztársaság emlékezetéről.

„Nekem szerencsém volt, mert a családom őszintén felfedte a múlt valódi arcát – ők nem éppen a kommunizmus oldalán álltak. 

Például érettségi előtt a nagyapám – ő a Székely Hadosztály ütegparancsnoka volt – mesélte el az igazságot a tanácsköztársaságról, amit az iskolában teljesen másképp tanítottak. 

Úgy látom, sok tekintetben a múlt bizonyos mintázatai ismétlődnek” – fogalmaz Döbrentei a Mandinernek adott interjúban.

Ezt is ajánljuk a témában

Az elmúlt években többször is foglalkozott lapunka  témával. A Tanácsköztársaság kikiáltásának századik évfordulójára interjút készítettünk Bödők Gergellyel, a Clio Intézet vezető történészével, aki azt mondta:

Olyan állami szintre emelt erőszak működött az országban, ami korábban soha”

Ezt is ajánljuk a témában

Példátlan volt a Tanácsköztársaság-féle állami erőszak – Bödők Gergely a Mandinernek

„Olyan állami szintre emelt erőszak működött az országban, ami korábban soha” – mondja Bödők Gergely a ma száz éve kikiáltott Tanácsköztársaságról a Mandinernek. A Clio Intézet vezető történészét a kommunisták gyökereiről, a vörös hatalom utópisztikus törekvéseiről és terrorcselekményeiről, a Tanácsköztársaság-vezetők zsidó származásának érzékeny kérdésköréről, a Vörös Hadsereg teljesítményéről és a magyar társadalom korabeli reakcióiról is kérdeztük nagyinterjúnkban.

Ugyanabban az évben Salamon Konrád történész beszélt lapunknak a kommunisták hatalomátvételének körülményeiről és annak a véleményének is hangot adott, hogy 

a Tanácsköztársaság súlyosbította a Trianoni békeszerződést.

Ezt is ajánljuk a témában

A Tanácsköztársaság súlyosbította Trianont – Salamon Konrád a Mandinernek

Mi Tisza István és Károlyi Mihály öröksége? Átadta-e Károlyi a hatalmat a kommunistáknak? Lehetett-e volna számunkra kedvezőbb a trianoni békeszerződés? Salamon Konrád történészt, a népi mozgalom kutatóját, a nemzedékek által használt negyedikes középiskolai történelem tankönyv szerzőjét kérdeztük nagyinterjúnkban az 1918 utáni nemzeti sorsfordulókról. Salamon szerint a népi szempontból megfogalmazott nemzeti gondolat ma is időszerű, ugyanis lehetővé teszi a bal-, illetve jobboldal által képviselt értékek együttes vállalását.

A „dicsőséges 133 nap” időszakáról néhány éve Hatos Pál történésznek jelent meg monográfiája Rosszfiúk világforradalma címmel.

Hatos akkor a Mandinernek azt nyilatkozta

Ez a rövid 133 nap bővelkedik nemcsak az ellentmondásokban, hanem a hosszútávú hatásokban is, amelyek – tetszik, nem tetszik – ma is itt vannak velünk.”

Ezt is ajánljuk a témában

A Tanácsköztársaság hatásai máig velünk vannak – Hatos Pál a Mandinernek

„A bolsevizmus sajátos hívószó volt a háború utáni lezüllött, nyomorgó Európában, amivel a harag számláit lehetett benyújtani” – mondja Hatos Pál. A Tanácsköztársaságról most új monográfiát publikáló történészt 1919 bonyolult valóságáról, a vörösuralom működéséről, hatásairól és ellenhatásairól kérdeztük. Interjúnk!

Nyitókép: a Millenniumi emlékmű fölé épített 1919. május 1-i díszlet a későbbi Hősök terén (Fortepan / Marics Zoltán)

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
herden100
2025. április 10. 14:43 Szerkesztve
"a nagyapám – ő a Székely Hadosztály ütegparancsnoka volt – ..." Látom, már a nagyapád is KERESZTÉNY-FASISZTA-NÁCI VOLT, KORNÉL.* 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 *-NEHOGY SZÓ SZERINT VEDD! 🇭🇺🫂🙃🥰🤍
Jean_Lannes
2025. március 22. 15:32
Amíg emberükre nem akadtak vagy inkább az emberük rájuk. Prónay, Héjjas, Francia Kiss. Legyen áldott az emlékük!
Szuperszig
2025. március 22. 12:21
Pötipetiék a vonatfoglalásra már rápróbáltak. Méretre kijön belőle egy Szamuelly. A "tartása" is adott hozzá.
id. Horváth József
2025. március 22. 07:16 Szerkesztve
A zsidó! A magyar! Az arab! Az ukrán! Az iszlám! Hallani a bélyeget! Az általánosítás és a kollektív megítélés helytelen! Minden népnek van alja, szélsőségese és teteje is! A normális többség sajnos ritkán érvényesül! Bizonyos agresszív vagy éppen békés hajlamok viszont jellemezhetnek adott populációkat. Példák: Viharos történelme okán a magyarból kiveszett, elvándorolt a harcos gén. Az ukránban a holodomor kapcsán pedig az emberevőgén szaporodott föl, fölzabálták a mulyákat. Stb. ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!