Több mint kétmillió lesz az átlagos fizetésük, mégis utcára mennek a Pressmannal is barátkozó bírák

2025. február 22. 06:07

Azok is féltik a bírói függetlenséget, akik korábban megkérőjelezhető módon egyeztetettek a volt amerikai nagykövettel. Mindeközben a bírók átlagbére két év alatt 2,25 millió forintra nő.

2025. február 22. 06:07
Nagy Gábor
Nagy Gábor

Tüntetést szerveztek szombatra a bírák a felhívás szerint az igazságszolgáltatás függetlenségéért, a jogállami igazságügyi jogalkotásért, a bírói véleménynyilvánítás szabadságáért és a hivatáshoz méltó bérért.

Ahogy arra Gulyás Gergely is rámutatott a Kormányinfón, nem igazán érthetők a követelések, miután a bírói függetlenség az ítélkezésben garantált. A miniszter rámutatott arra az ellentmondásra is, hogy 

a bírák követelik a véleménynyilvánítás szabadságát, majd kimennek tüntetni. 

A bérekről Gulyás szerint lehet vitatkozni, de hogy a mostani emelés méltánytalanul kevés lenne, az nem igaz. A közigazgatás bármely területe boldog lenne ekkora fizetésemeléstől – hangsúlyozta a miniszter.

A demonstrációt hivatalosan a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) csaknem hetven fős országos választmánya kezdeményezte. A szervezet elnöke Boros Katalin, a Győri Törvényszék csoportvezető bírája, aki több interjúban is elmondta véleményét a bíróságokat érintő megállapodásról és a demonstrációról.

Érdekesség egyébként, hogy a bírósági nyilvántartás szerint 2023 márciusában megszüntetési eljárás indult a MABIE alapítványa a "Bírák az Igazságszolgáltatásért Alapítvánnyal" szemben. Az adatokból pedig az is kiderül, hogy bár az alapítvány minden évben köteles pénzügyi beszámolót leadni, ezt 2022 óta nem tette meg. 

A tiltakozás tulajdonképpeni kiváltó oka a kormány és a bíróságok közötti, reformokat és a bérrendezést is tartalmazó négyoldalú megállapodás, amely ellen hirtelen fellázadt az Országos Bírói Tanács (OBT) – miután azt először jóváhagyta.

A tanács magára nézve semmisnek nyilvánította a megállapodást, de döntésének nincs jogi relevanciája, a kormány pedig továbbra is érvényesnek tartja a kontraktust, hangsúlyozva, hogy annak elemeit be is tartja.

A most teljes mellszélességgel a demonstráció mellé álló OBT, és annak volt tagjai korábban is éles kirohanásokat intéztek a kormány ellen, 

az előző években gyakorlatilag folyamatosan puskaporos volt a hangulat a tanács, illetve az igazságügyi tárca között.

Az egyik hangadó Vasvári Csaba, a Fővárosi Törvényszék büntetőbírája, a bírói tanács volt szóvivője volt, aki egészen az Európai Bírósághoz szaladt a bírói függetlenséget féltve. De attól sem riadt vissza bíróként, hogy Observernek nyilatkozva vádolja a kormányt a bíróságok függetlenségének veszélyeztetésével.

Ezt is ajánljuk a témában

Ahogy a MABIE honlapján megjelent levelében írta, mint magyar és egyben európai bíró tiltakozik az ellen, hogy az OBT, az OBH és a Kúria elnöke együttműködési megállapodást köt az igazságügyi minisztériummal. 

Egy jogállamban szerinte ugyanis ennek nincs helye.

Hasonló levelet írt az OBT egykori elnökhelyettese, Csontos Katalin, aki támogatásáról biztosította a MABIE kezdeményezését, egyben bírálta a tanácsot, amiért tavaly augusztusban „a normatív alap és hatáskör hiányában, a bírák felhatalmazása nélkül – a transzparens működés szabályainak megsértésével – döntött az illetményemelést szervezeti reformhoz kötő – négyoldalú megállapodás aláírásáról”.

Csontos ezzel csatlakozott a Res Iudicata – Bírák a Társadalmi Tudatosságért Egyesület tavaly novemberi közleményéhez, amelyben az felszólították az Országos Bírói Tanács (azóta távozott) elnökét, hogy tekintsen el a megállapodás aláírásától, és kezdeményezzen valódi szakmai párbeszédet egy megalapozott igazságügyi reform kidolgozása érdekében. A levelet aláírta az OBT korábbi szóvivője, a Székesfehérvári Törvényszék bírája, Abért János is. 

De a kormányzattal való megállapodást bírálta Matusik Tamás, az OBT volt elnöke is, aki szerint „az OBT lemondott a függetlenségéről, amikor meghajolt az igazságügyi miniszter nyomása alatt és titokban zajlott soron kívüli tárgyalások után aláírta azt a négyoldalú megállapodást”.

Négyükben az a közös, hogy részt vettek a David Pressman amerikai nagykövettel történt 2023 novemberi találkozón

A nagykövetség akkori tájékoztatása szerint a találkozón az OBT vezetőivel „fontos beszélgetést folytattak az a Tanács függetlenségének előmozdítása érdekében végzett folyamatos munkájukról és a Tanácsnak a magyar igazságszolgáltatási rendszerben betöltött kulcsfontosságú szerepéről”.

Vasvári és Matusik ráadásul egy évvel korábban, 2022-ben is találkozott a hivatali ideje alatt a kormányt folyamatosan támadó Presmannal, ráadásul a nagykövet ekkor saját hivatalában fogadta őket. A találkozó nagy vihart kavart igazságügyi körökben, de a közéletben is, éppen a bírói függetlenségének veszélyeztetése miatt.

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) akkor megkeresésünkre aggasztónak nevezte a megbeszélés tényét, amelynek szerintük „indokoltsága és jogszerűsége nyilvánvalóan vitatható.”

Ezt is ajánljuk a témában

Béremelés után is utcára mennek

Miközben, ahogy azt fentebb említettük, a bírók mások mellett a „hivatáshoz méltó bérért” tüntetnek szombaton, a kormány által megkezdett igazságügyi reform részeként jelentős mértékű emelést kapnak a bírósági dolgozók idén januártól. Az emelés nemcsak a bírókat, a bírósági titkárokat, fogalmazókat, hanem a további hivatali dolgozókat is érinti.

A béremelés értelmében a bírói és az ügyészi illetményalap tizenöt százalékkal, a jelenlegi 566 660 forintól 651 660 forintra emelkedik. A lépcsőzetes emelés végére ez 48 százalékra emelkedik, és így 2027. január 1-jére a bérezés átlagosan eléri a 2,25 millió forintot, ami magasabb, mint az európai uniós átlag.

A bíróknál is jobban járnak ugyanakkor a bírósági titkárok és fogalmazók, az ő esetükben az időszak végére összesen 82 százalékos lesz a béremelés aránya. Sőt,

a kormány intézkedés kiterjed az ítélkezési munkát segítő, de nem jogász végzettségű munkatársakra, akiknek a fizetése 100 százalékkal növekedik.

A béremeléseket először 2025 január 1-jén, majd 2026-ban, aztán 2027-ben hajtják végre. Az Országos Bírósági Hivatal Indexnek küldött tájékoztatása szerint 2025. január 31-én 2694 bíró és 8387 igazságügyi alkalmazott állt jogviszonyban Magyarországon. A bírók közül:

  • a Kúrián 91-en,
  • az ítélőtáblákon 171-en,
  • a törvényszékeken 1118-an,
  • a járásbíróságokon 1278-an,
  • az Országos Bírósági Hivatalban 36-an dolgoztak.

Az igazságügyi alkalmazottak száma a Kúrián 263 fő. Az ítélőtáblákon 310-en, a törvényszékeken 3602-en, a járásbíróságokon 3969-en, az Országos Bírói Tanács mellett 17-en, az Országos Bírósági Hivatalban pedig 226 munkatárs segíti a bírók munkáját.

Ahogy Tuzson Bence igazságügyi miniszter többször is elmondta, a béremelés megvalósítása egy régi adóssága volt a kormányzatnak, ugyanis a nem jogász végzettségű dolgozók bére nagyon alacsony volt, jelentősen elmaradt a más adminisztratív területen dolgozókétól. A béremelés mellett kiemelt cél a bíróságok munkájának korszerűsítése és a hatékonyság növelése. A miniszter kiemelte:

az a legfontosabb, hogy az emberek gyors és méltányos döntésre számíthassanak a bíróságokon is,

ezért újfajta gondolkodást kell bevinni a bíróságok életébe. Fel kell gyorsítani és hatékonyabbá kell tenni az eljárásokat.

Tájékoztatása szerint három munkacsoportot állított fel – a közigazgatási jog, a polgári jog és a büntetőjog területén –, hogy minél gyorsabbak legyenek az eljárások. Ebbe bevonták a bírákat, az ügyvédeket és az ügyészeket is, és egyeztetett valamennyi törvényszék vezetőjével.

Ahogy a tárcavezető legutóbb a Kossuth Rádióban kitért rá, a bírósági szervezetek belső feszültségei vezettek odáig, hogy az OBT a korábbi döntését megváltoztatva úgy döntött, nem kíván részt venni az egyeztetéseken. Jogszabályi kötelezettség, hogy a tervezeteket az OBT megkapja – mondta, hozzátéve, hogy „ez továbbra is fennáll, és mi meg is fogjuk küldeni”. Hangsúlyozta, kormányzati szinten azzal kell foglalkozni, hogy az emberek érdekében a béremelést végre tudják hajtani, emellett véghez tudják vinni azokat a változtatásokat, amelyek szükségesek a hatékonyság érdekben. A miniszter közölte: a kormány tiszteletben tartja a bírói függetlenséget, mert az a legfontosabb, hogy a bíró befolyástól mentesen tudja meghozni döntését.

Nyitókép: az OBT tagjai egyeztetnek David Pressmannal 2023 novemberében. (Fotó: USA budapesti nagykövetség Facebook oldala)

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
N.N.
2025. február 22. 15:01
Azért ez pontosan úgy van itt is, mint mindenütt másutt: a bíráknak csak a kisebb, de hangosabb és mindenki mást elnyomó része tüntet.
bogdan5-aki-vigan-jatszott-mig-elevenen-egtek-az-oroszok
2025. február 22. 11:50 Szerkesztve
UNOM, HOGY A ROHADT PESTI BOLSEVIK CSALÁDOK BIRTOKOLJÁK AZ IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁST, ÉS EGYIK ROHADT BOLSI A MÁSIK ROHADT FATTYÁRA HAGYJA A POZÍCIÓT - MOCSKOS ROHADT BELTERJES PESTI BOLSEVIK ÖSSZEESKÜVÉS - MEDDIG NYELJÜK MÉG A SAMUELLYK, KHON BÉLÁK ÉS FALUDYK FATTYAINAK EGYEDURALKODÁSÁT A TÖRVÉNYKEZÉSBEN - MEDDIG FOGNAK A VÉRBÍRÓ- SOROS ÉRZÉKENYÍTETT - FATTYAK ÍTÉLKEZNI MAGYARORSZÁGON????
bogdan5-aki-vigan-jatszott-mig-elevenen-egtek-az-oroszok
2025. február 22. 11:39 Szerkesztve
A RÓMAI JOG NEM MÁSÉRT SZÜLETETT MEG, MINT A BŰNÖSÖK FELMENTÉSÉRE ÉS FELMENTÉSÉÉRT - A BIBLIAI 10 PARANCSOLAT MEGKERÜLÉSÉRE - A FISKÁLIS SÁTÁNI OKOSKODÁS MINDEN BŰNT RELATIVIZÁL ÉS MINDENRE TALÁL MENTSÉGET CSAK KERESZTÉNY BÍRÓKAT A BÍRÓSÁGOKRA
bogdan5-aki-vigan-jatszott-mig-elevenen-egtek-az-oroszok
2025. február 22. 11:33 Szerkesztve
MI AZ HOGY ÍTÉLKEZÉSI SZÜNET? BASZD MEG NYÁRON NEM MŰKÖDNEK A BÍRÓSÁGOK? - AMIT AMERIKÁBAN 1 ÓRA ALATT ELINTÉZ EGY BÍRÓ AZ ÉVEKIG TART NÁLUNK? NEM FIZETÉS EMELÉS KELL EZEKNEK HANEM SZÍJHASÍTÁS A HÁTUKBÓL BASZOM AZT A NAPLOPÓ GECI ZSIDÓ SEMMIREVALÓ BOLSEVIK KURVA ANYJUKAT
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!