Béremelés után is utcára mennek
Miközben, ahogy azt fentebb említettük, a bírók mások mellett a „hivatáshoz méltó bérért” tüntetnek szombaton, a kormány által megkezdett igazságügyi reform részeként jelentős mértékű emelést kapnak a bírósági dolgozók idén januártól. Az emelés nemcsak a bírókat, a bírósági titkárokat, fogalmazókat, hanem a további hivatali dolgozókat is érinti.
A béremelés értelmében a bírói és az ügyészi illetményalap tizenöt százalékkal, a jelenlegi 566 660 forintól 651 660 forintra emelkedik. A lépcsőzetes emelés végére ez 48 százalékra emelkedik, és így 2027. január 1-jére a bérezés átlagosan eléri a 2,25 millió forintot, ami magasabb, mint az európai uniós átlag.
A bíróknál is jobban járnak ugyanakkor a bírósági titkárok és fogalmazók, az ő esetükben az időszak végére összesen 82 százalékos lesz a béremelés aránya. Sőt,
a kormány intézkedés kiterjed az ítélkezési munkát segítő, de nem jogász végzettségű munkatársakra, akiknek a fizetése 100 százalékkal növekedik.
A béremeléseket először 2025 január 1-jén, majd 2026-ban, aztán 2027-ben hajtják végre. Az Országos Bírósági Hivatal Indexnek küldött tájékoztatása szerint 2025. január 31-én 2694 bíró és 8387 igazságügyi alkalmazott állt jogviszonyban Magyarországon. A bírók közül:
- a Kúrián 91-en,
- az ítélőtáblákon 171-en,
- a törvényszékeken 1118-an,
- a járásbíróságokon 1278-an,
- az Országos Bírósági Hivatalban 36-an dolgoztak.
Az igazságügyi alkalmazottak száma a Kúrián 263 fő. Az ítélőtáblákon 310-en, a törvényszékeken 3602-en, a járásbíróságokon 3969-en, az Országos Bírói Tanács mellett 17-en, az Országos Bírósági Hivatalban pedig 226 munkatárs segíti a bírók munkáját.
Ahogy Tuzson Bence igazságügyi miniszter többször is elmondta, a béremelés megvalósítása egy régi adóssága volt a kormányzatnak, ugyanis a nem jogász végzettségű dolgozók bére nagyon alacsony volt, jelentősen elmaradt a más adminisztratív területen dolgozókétól. A béremelés mellett kiemelt cél a bíróságok munkájának korszerűsítése és a hatékonyság növelése. A miniszter kiemelte:
az a legfontosabb, hogy az emberek gyors és méltányos döntésre számíthassanak a bíróságokon is,
ezért újfajta gondolkodást kell bevinni a bíróságok életébe. Fel kell gyorsítani és hatékonyabbá kell tenni az eljárásokat.
Tájékoztatása szerint három munkacsoportot állított fel – a közigazgatási jog, a polgári jog és a büntetőjog területén –, hogy minél gyorsabbak legyenek az eljárások. Ebbe bevonták a bírákat, az ügyvédeket és az ügyészeket is, és egyeztetett valamennyi törvényszék vezetőjével.
Ahogy a tárcavezető legutóbb a Kossuth Rádióban kitért rá, a bírósági szervezetek belső feszültségei vezettek odáig, hogy az OBT a korábbi döntését megváltoztatva úgy döntött, nem kíván részt venni az egyeztetéseken. Jogszabályi kötelezettség, hogy a tervezeteket az OBT megkapja – mondta, hozzátéve, hogy „ez továbbra is fennáll, és mi meg is fogjuk küldeni”. Hangsúlyozta, kormányzati szinten azzal kell foglalkozni, hogy az emberek érdekében a béremelést végre tudják hajtani, emellett véghez tudják vinni azokat a változtatásokat, amelyek szükségesek a hatékonyság érdekben. A miniszter közölte: a kormány tiszteletben tartja a bírói függetlenséget, mert az a legfontosabb, hogy a bíró befolyástól mentesen tudja meghozni döntését.
Nyitókép: az OBT tagjai egyeztetnek David Pressmannal 2023 novemberében. (Fotó: USA budapesti nagykövetség Facebook oldala)