Újra kiéleződtek az ellentétek a bírósági szervezeten belül az elmúlt napokban az Országos Bírói Tanács (OBT) két tagjának az Egyesült Államok magyarországi nagyköveténél tett látogatása miatt. A konfliktusnak nem ez volt az első, s feltehetően nem is az utolsó fejezete. De hogy miért, ahhoz nem árt visszamenni az időben, ahogy azt is
érdemes tisztázni, pontosan milyen szervezetek igazgatják jelenleg a magyar igazságszolgáltatást.
A bírósági igazgatási rendszert 2012-ben alakították át, megszűntetve a bíróságok központi igazgatását valamint a bírósági elnökök tevékenységét felügyelő Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot (OIT), amelynek működése a kormány szerint nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Az OIT jogköreit és feladatait megosztották, az új felállásban
a központi igazgatás szerepét az Országos Bírósági Hivatal (OBH) vette át,
feladatai a kinevezési jogkörök mellet a létszámgazdálkodásra és bírósági költségvetés kidolgozására is kiterjedtek. Első elnöke Handó Tünde volt, aki azonban nem töltötte ki kilenc éves mandátumát, miután 2019-ben alkotmánybíróvá választották.
Az átalakítással együtt létrejött azonban egy új testület is, a szintén a bíróságok igazgatásában közreműködő, de a bíróságok központi igazgatásának felügyeletét is ellátó Országos Bírói Tanács (OBT). A bírói önkormányzat szerepét betöltő testület tagjait a bírák maguk választják, de a törvény alapján a tizenöt fős grémium tagja a Kúria elnöke is.
A bírósági szervezet harmadik pillére a Kúria (a korábbi Legfelsőbb Bíróság), amely ítélkezési és szakmai jogköröket gyakorol, fő feladata a bíróságok jogalkalmazási egységének biztosítása. Jogegységi határozatai a bíróságokra nézve kötelezőek.
Fordulópont
A rendszer hat éven keresztül problémák nélkül működött,
ám 2018-ban gyökeresen megváltozott a helyzet, az első OBT mandátumának lejártával és az új tagok megválasztásával.
Az új testület erős antréval indított, megalakulása után szinte azonnal vizsgálóbizottságot állított fel a bírósági vezetői pályázatok Handó Tünde általi eredménytelenné nyilvánítása miatt, miután szerintük az OBH elnöke több esetben nem indokolta meg érdemben a döntését. A tanácsból azon a tavaszon többen távoztak is, így a létszám a törvényben előírtak alá csökkent, és ezen keresztül a testület legitimitása is a vita tárgyává lett.