Szerelmi szabadságharc: így szerette Petőfi az ő Júliáját – a történész válaszol

2025. február 17. 09:19

Rendhagyó, a szakkönyv és az ismeretterjesztő kiadvány határán billegő kiadvány jelent meg. A Szerelmi szabadságharc azonban nem Petőfi és Szendrey Júlia szerelmét, hanem az azt körülölelő társadalmat mutatja be.

2025. február 17. 09:19
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Szerelmi szabadságharc és kulturális szabadságharc egyben. Mindig öröm valami másra, valami olyan ötletre lelni, ami izgalmas koncepciónak tűnik a rengeteg, futószalagon gyártott tucat produkció között. Márpedig ma a könyvkiadás a kevéske üdítő kivételtől eltekintve (érthető üzleti okokból kifolyólag) többnyire a tömegízlés kiszolgálását tartja szem előtt. Az értéket alig rejtő szerelmes fantasy-k, alárendelt-fölérendelt viszonyt bemutató sekélyes fantáziák és a klisé határait régen átlépő young adult történetek sokasága között

Szerelmi szabadságharc Petőfi Sándorral és Szendrey Júliával
Szerelmi szabadságharc 

már regényből is nehéz a klasszikus értelemben vett alkotásra lelni, a történelmi témákat pedig általában vagy túl szárazon, vagy éppen hogy túl lazán, ezzel együtt hanyag módon adják elő.

Talán ezért is olyan figyelemfelkeltő Gyimesi Emese történész magánkiadásban megjelent kötete, a Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharca, miközben a szerzőnek nem ez az első megnyilatkozása a témában, elvégre évek óta kutat és publikál Szendrey Júlia életével és családjával kapcsolatosan, ráadásul nevéhez köthető „a nemzet özvegye” verseinek, elbeszéléseinek nyilvánosságra kerülése.

Ezt is ajánljuk a témában

„S rábírhat-e majdan egy ifju szerelme,
Hogy elhagyod érte az én nevemet?”

Arra muszáj felkészítenem mindenkit, hogy a Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szerelmi szabadságharca nem egy könnyed romantikus regény, hanem alapvetően történelmi áttekintés és látlelet, ráadásul nem is kifejezetten a szereplők közötti érzelmekre fókuszál, mint inkább azokat felhasználva mutatja be a korszakot és az amiatt jelenlévő társadalmi viszonyokat, amik viszont kihatottak Petőfi és Júlia szerelmére.

Mindezt, ha nem is szárazon – elvégre a rengeteg izgalmas adalék és részlet miatt könnyű olvasni a történelmi áttekintést –, de a tankönyvek ismert stílusában, színes kiemelésekkel tehetjük meg.

Itt egy versrészlet, ott egy levélből kiollózott gondolatmenet erősít rá egy-egy megállapításra, vagy éppen magyaráz meg feltételezhető indíttatást. A könyv ugyanis kifejezetten azt tartja szem előtt, mint elsődleges feladata, hogy a történelmi/irodalmi személyek gondolkodásmódjának újdonságára, döntéseik súlyára, bátorságukra helyezze a hangsúlyt, , ezzel bemutatva az őket körülvevő társadalmi közeg sajátosságait, és a korabeli Szatmár vármegye világát.

Közben pedig kiderül, hogy Petőfi Sándor dinamikus és harcias egyéniségét tökéletesen kiegészítette Szendrey Júlia megalkuvást nem tűrő, korához képest abszolút lázadó személyisége: nemcsak, hogy a szerelmet helyezte előtérbe a származás, a nemesi rang helyett, ezzel a szerelmi házasság felsőbbrendűségét hirdetve – amiről a mai napig megoszlanak a vélemények –, de közben pont nemesi születése és neveltetése okán saját magával is harcot folytatott a Petőfi számára teljesen természetesnek mondható kérdésekben.

Szerelmi szabadságharc Petőfi Sándorral és Szendrey Júliával
Szerelmi szabadságharc Petőfi Sándorral és Szendrey Júliával, gazdagon illusztrálva

Szerelmi szabadságharc

Ehhez kiváló azonban a számos napló- és levélrészlet, amelyek Szendrey Júlia után maradtak fenn, miközben külsős szereplőktől származó részletek és beszámolók éppen úgy gazdagítják a pár között kialakuló romantikus szál izgalmas bemutatását. A kötet ráadásul gazdagon illusztrált, épületeket, tárgyakat az olvasó elé tárva, így a korszak és a helyszínek minden titkáról lerántva a leplet. Látszik, hogy évek munkája és rengeteg kutatás van Gyimesi Emese könyvében, ami így a téma és a híres szerzőpáros iránt érdeklődők számára üde színfolt lehet a megszokott bemutatók és történelmi művek között.

A könyv megjelenése alkalmából Gyimesi Emese történészt, a Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szerelmi szabadságharca szerzőjét kérdeztük arról, hogy manapság szerinte mennyire van létjogosultsága egy ilyen kötetnek, illetve milyen mértékű kutatómunka előzte meg a kiadvány elkészítését.

Manapság, amikor a tömegek számára a young adult, a fantasy romantika és a könnyed SM fantázia a népszerű, mennyire van létjogosultsága a kimondottan történelmi jellegű romantikának?

Nyilván nemcsak a népszerűségtől lehet létjogosultsága valaminek, de kimondottan feltűnő jelenségnek látom azt, hogy abszolút reneszánszukat élik a történelmi regények és filmek. Sok szempontból jóval nagyobb figyelem irányul most a 19. század első felére, közepére, mint például tíz évvel ezelőtt. A reformkor ma különösen fontos hívószó. Éppen ezért kiemelt jelentősége van annak, hogy milyen kép alakul ki az emberek fejében ezekről az évekről.

A regények és a filmek gyakran megtévesztően torz képet sugároznak: elsősorban azért, mert a mai világképünket vetítik vissza az akkori emberek gondolkodásmódjára, és ritkán veszik figyelembe, hogy mi az, ami megtörténhetett volna a korszak keretei között, és mi az, ami nem. Emiatt is éreztem  fontos célomnak a könyv írása során, hogy a kutatási eredményeim alapján minél árnyaltabb, összetettebb képet közvetítsek a korszakról, de úgy, hogy közben a romantikus történet eleven sodrása is jól érzékelhető legyen.

Ezt is ajánljuk a témában

Mik a visszajelzések, van még közönsége Sándor és Júlia kapcsolatának?

Azt hiszem, az ő történetük annyira elbűvölő, hogy mindig lesz közönsége. De most először fordul elő az, hogy az eredeti források alapján, a korabeli társadalom jellemzőinek mélyreható vizsgálatán keresztül születik könyv a kapcsolatukról. Sok visszajelzést kaptam már. A kutatók elsősorban a mikrotörténeti megközelítés előnyeit emelik ki, vagyis azt, hogy a szerelmi történet különböző aspektusainak koncentrált elemzése alapján mennyire más fénytörésben látszik az egész korszak. Az olvasók többsége azonban egyértelműen a történet „filmszerűségét" élvezi.

Mennyi időt és energiát igényel egy ilyen könyv megírása, illetve hány helyről, milyen mennyiségű adatra és irodalomra volt hozzá szükség?

Régi vágyam volt, hogy megírhassam ezt a könyvet, ezért korábban is voltak már előkészítő kutatásaim, de a munka igazán intenzív szakasza körülbelül két évet ölelt fel. Szerencsés egybeesés, hogy éppen ebben a periódusban nyílt meg a koltói Teleki-kastély új állandó kiállítása is Petőfi és Szendrey Júlia mézesheteiről, aminek a kurátora voltam.

Bármily meglepő, nem támaszkodhattam korábbi történelmi könyvekre, hiszen erről a szerelemről nem születtek ilyenek, talán ez is az oka annak, hogy „cserébe" viszont rengeteg regény, dráma, írói esszé, egyéni fantáziálás maradt fenn. Fontosnak tartottam, hogy „megszabadítsam" a történetet a bevett közhelyektől. A könyv végén található jegyzetekben és bibliográfiában meg lehet nézni tételesen a forrásaimat (lehetetlen lenne felsorolni, hogy „hány helyről" származtak.)

Nem pusztán ‘adatok’ összegyűjtésére volt szükség, hanem komoly forráskritikára is, mert például a visszaemlékezések számos ponton ellentmondanak egymásnak, olykor tárgyi tévedéseket is tartalmaznak.

A kutatónak ezeket észre kell vennie. Éppen ebben különbözik gyökeresen a kutatómunka és a szimpla ismeretterjesztés. Egy kutató nem öt meglévő könyv tanulságait összegezve ír egy hatodikat, hanem az eredeti forrásokat mélyrehatóan és kritikusan szemlélve teszi meg a saját, önálló megállapításait. Én személy szerint nagyon fontosnak tartottam, hogy ezek a megállapítások közérthető és élvezhető formában jussanak el az olvasókhoz, ez határozta meg kívül-belül, hogy milyen legyen ez a könyv.

Megérte a belefektetett időt és energiát?

Könyvet írni, főként történelmi témájú, saját kutatómunkán alapulú könyvet írni személyes érdekből sosem „éri meg". Kizárólag akkor érdemes, ha annyira erős a szerzőben a késztetés, hogy nem tudja elképzelni, hogy ne szülessen meg az a bizonyos könyv. Én ezt éreztem. Hatni akartam, változtatni, formálni azt a homályos képet, ami erről a szerelmespárról kialakult.

Azért érte meg, mert most végre elérhető egy olyan könyv róluk (Petőfi Sándorról és Szendery Júliáról – a szerk.), ami átfogó képet ad a történetükről és több szinten olvasható.

Akit nagyon részletesen érdekel, elmélyedhet benne; aki diákként nyúl hozzá, azonnal fontos támpontokat talál; aki egy nagyívű szerelmi történetre vágyik, átadhatja magát az események sodrásának; aki pedig csak gyönyörködni akar a képekben és az idézetekben, az egyszerű lapozgatás közben, szinte „észrevétlenül" is sok új információval találkozhat.

Nyitókép: Szerelmi szabadságharc

 

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ez D-dúr és e-moll
2025. február 17. 11:09
A korabeliek kb. úgy viszonyultak P. Sándor és Sz. Júlia kapcsolatához, hogy két bolond egy pár. :-)
llnnhegyi
2025. február 17. 11:03
Érettségin, írásbeli vizsga volt. A drága Szendrey Júlia, Azóta is a szívembe zártam.
Syr Wullam
2025. február 17. 10:34
Köszönjük, Emese!
DFK
2025. február 17. 10:11
Tessék mondani, az ilyen szellemi maszturbálásból meg lehet élni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!