Szenzáció: Ady Endre eddig nem ismert, 112 éve írt képeslapja bukkant fel egy antikváriumban!

2025. február 21. 05:48

A képeslap külön érdekessége, hogy a költő portréja szerepel rajta.

2025. február 21. 05:48
Sal Endre
Sal Endre

Irodalomtörténeti ritkaság került kalapács alá egy hazai árverésen, Ady Endre saját kézzel írt képeslapja, amelyet eddig nem ismert a szakirodalom, a létezéséről viszont voltak sejtések. Ady 1913 tavaszán Ausztriában, a mariagrüni szanatóriumban pihent. 

Már túl volt a szakításon múzsájával, Brüll Adéllal, olyannyira, hogy Léda május 5-én írt, már-már könyörgő levelére sem reagált. 

A képeslap történetét Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténésznek sikerült felgöngyölítenie. A képeslapot Veigelsberg Hugónak, ismertebb nevén Ignotusnak, a Nyugat folyóirat főszerkesztőjének írta a költő, mégpedig a következő sorokat: „Édes Ignótus, amilyen jók, olyan kegyetlenek voltatok a rövid látogatással. Zavart, ügyetlen voltam s nem mutathattam meg, mennyire örülök nektek. Mondd ezt meg Fenyőnek s Móricznak. És elfeledtem a fiaitokat is üdvözölni. Mindezért bocsánat és nagyon hálásan szeret benneteket Adytok.”

Ezt is ajánljuk a témában

Ignotus. Neki szólt az Ady-levél. Fotó: Wikipedia

A kutatás szerint a képeslapot azok után írta Ady, hogy Ingotus, valamint a levélben is említett Fenyő Miksa (a Nyugat szerkesztője) és a már jegyzett író, Móricz Zsigmond 1913. május elsején vagy másodikán meglátogatták a szanatóriumban. A pontos időpont azért nem ismert, mert az osztrák postabélyegző dátuma olvashatatlan. Bíró-Balogh szerint egy korábban elmaradt látogatást pótoltak Ignotusék, erre utal Ignotus már ismert levele, amelyben a következőt írta a szanatóriumban pihenő Adynak

Ezt is ajánljuk a témában

„Úgy volt, hogy másnap leszaladok hozzád, de matinébajaim vannak. Írnom kellett, s ezer egyéb okom – elmaradt. Fenyő holnap lesz itt, s majd megbeszéljük lemenetelünket.” 

A tervezett látogatásra utal Ady Endre levele is, amit öccsének írt április 16-án és ebben jelzi, várhatóan Ignotusék is meglátogatják majd. Az öccsének a létrejött találkozóról is beszámolt később: „Édes Lajoskám, tegnap pár óráig itt voltak Ignotus, Móricz és Fenyő. Hatvany füle botját se mozgatja.” A levélben elmarasztalt Hatvany valójában Hatvany Lajos báró, a Nyugat folyóirat és Ady Endre patrónusa, aki szintén ott volt a Nyugat megalapításakor. 

Ezt is ajánljuk a témában

A levél részlete. Eddig nem ismert Ady-sorok. Fotó: antikvarium.hu

A képeslap másik oldala is izgalmas, hiszen Ady nem egy helyben vásárolt képeslapra írta sorait, hanem a magával vitt, őt ábrázoló lapra. A képen a talán legismertebb Ady-ábrázolás látható, a neves fotós, Székely Aladár készítette még évekkel korábban, a Nyugat pedig az Ady-t ábrázoló képeslapokkal is próbálta népszerűsíteni az irodalmi lapot. 

Ady szerette ezt a képet és Székely is, hiszen az Írók és művészek című albumában is megjelentette. 

A képeslapra az antikvarium.hu február 23-ig tartó online árverésén lehet licitálni. Ady Endre által írt képeslap legutóbb decemberben volt árverésen, akkor 1 millió 300 ezer forintnál lendült a kalapács. Gyanítható, hogy most is millió feletti összegért kerül majd az új tulajdonosához az irodalomtörténeti relikvia.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Az ominózus Ady-képeslap, a költő soraival. Fotó: antikvarium.hu

 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
counter-revolution
2025. február 21. 07:23
Ady a Korroborival kilépett nemzetéből, szóval ingyen sem kellene.
patikus
2025. február 21. 06:27
Testvérpárt kúrok szifiliszes fasszal Megcsinállak titeket is majd tavasszal. A madam úgy néz rám, mint szerencsés legényre, Tehetségemből nem futotta egyetlen regényre. Költő vagyok aki nem irogat sorokat, de letudom még pisálni kankóval a sírokat
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!