Ady Endre halotti maszkjára lehet licitálni egy hazai árverésen
Egyedi ereklye, Ady Endre halotti maszkjának másolata kerül kalapács alá egy hazai árverésen. A korszakos költő halottas ágyánál több szobrász is megfordult.
Nusika volt a képeslap címzettje, akinek az emlékkönyvébe is írt a költő.
Nyitókép: Ady Endre képeslapja, amelyre egy verset is írt a kislánynak. Fotó: Múzeum Antikvárium
1900. március 9-én az akkor 22 éves Ady Endre besétált a nagyváradi postára és feladott egy dombornyomású, elegáns képeslapot. A lapra egy verset is írt, méghozzá Nusikának. Személyesen is átadhatta volna, de meglepetésnek szánta. Ady akkoriban már Nagyváradon élt, egy évvel korábban megjelent az első kötete Versek címmel és egyre nagyobb figyelmet vívott ki magának.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyedi ereklye, Ady Endre halotti maszkjának másolata kerül kalapács alá egy hazai árverésen. A korszakos költő halottas ágyánál több szobrász is megfordult.
A nagyváradi Szabadság újságírója volt és ma már tudjuk, március elején bérelt szobát a nagyváradi Kőfaragó utcában.
Egy bizonyos Székely József, aki egykor debreceni diáktársa volt Adynak, szintén ebben a házban lakott. Ő így emlékezett később: „Lakást kerestem. Így találtam rá a Kőfaragó utca 18 szám alatt lakó özvegy Kovách Kálmánnéra. Férjének, egy főszolgabírónak a halála után két kislányával lakott a nagy házban. Szobákat adott ki fiatalembereknek. Csak napok múlva tudtam meg, hogy két szobával odébb Ady Endre lakik. Fölelevenedett közöttünk a barátság” – emlékezett Székely.
A főbérlő özvegyasszony aztán bemutatta Adynak a gyerekeit, Kálmánt, Sárikát és Nusikát.
Ady kedves volt velük, a két kislány emlékkönyvébe is írt.
A költő később elhagyta Nagyváradot és a legtöbbet Pesten és Párizsban időzött. Negyvennyolc évvel később, 1948-ban a Szabad Szó tálalta szenzációként, hogy megvan a Nusikának és Sárikának írt emlékkönyv Ady verskéziratával és a cikk arról a bizonyos képeslapról is említést tett, amelyet 1900 márciusában Ady feladott.
Nusikáról, vagyis Kovách Annáról annyit lehet tudni, hogy felnőtt, kétszer is megházasodott, ám gyermeke nem született és valószínűleg megkönnyezte, mikor 1919-ben híre ment, hogy elhunyt Ady Endre. Az is megviselte, hogy a testvére, Sárika fiatalon hunyt el.
A Nusikának írt képeslap a rokonsághoz került, aztán hosszú évtizedekig nem lehetett tudni róla. Egészen mostanáig.
A Múzeum Antikvárium decemberi árverésén ugyanis 1 millió forintos kikiáltási áron kínálják megvételre Ady 124 éve, Nagyváradon feladott képeslapját, amely egy komoly kéziratgyűjteményben lapult eddig.
Ezt is ajánljuk a témában
Valaki egy árverésre adta be a különleges dokumentumot.