Állítólag ez az év legfélelmetesebb filmje – szerintem meg nem! (VIDEÓ)

2025. február 05. 20:21

Azt mondják, hogy a kísérteties film a feje tetejére állítja a műfajt, ráadásul vérfagyasztó lett a thrillerek egyik királyának új műve. Mi azért fenntartásokkal kezeljük, hogy ez a jelenlét lehet az év egyik legfélelmetesebb alkotása.

2025. február 05. 20:21
Jelenlét, az év legfélelmetesebb filmje Lucy Liuval
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Egy félelmetes jelenlét, egy jó csavar és egy speciális, még soha nem látott megoldás könnyen elhozhatja a világsikert. Nem véletlen, hogy az 1995-ös Hetedik kasszát robbantott, mikor mindenki a végéről beszélt, ahogy az sem csoda, hogy az 1999-es Harcosok klubja nemcsak kult lett, de új trendet teremtett a drámák és filmek között. Hasonlóan komoly hatással lehetett volna műfajára a 2001-es Más világ is, mégis, egy alulértékelt, de annál szerethetőbb filmről beszélhetünk, mely megtalálta a tökéletes metszéspontot a dráma és a horror/misztikus thriller között.

Jelenlét poszter
Jelenlét poszter

Ez a sors várhatna az éppen felkapott Jelenlétre is, melynek forgatókönyvét a Hetedik érzék és Pánikszoba írója, David Koepp hozta össze – de ha engem kérdezel, szerintem ez kevésbé valószínű.

Pedig minden adott hozzá, hogy a szintén drámából és misztikumból táplálkozó sztori eljusson az emberekhez, pláne úgy, hogy kisebbség és a mai fiatalokat fenyegető problémák és drámák is helyet kaptak a másfél órás műben. Technikailag ráadásul még izgalmasnak is tűnik a koncepció, amely – innentől már kicsit sem kerülgetve azt a bizonyos forró kását – alapján a főszereplő nem az új házba költöző családtagok egyike, hanem maga az őket meg-megrémítő szellem.

Ezt is ajánljuk a témában

Jelenlét, amely a frászt hozza a lakókra

Az egy fiú és egy leány gyermekkel rendelkező család új, nagy házba költözik, ahol már a felújítás közben beindul a misztikum. Az egyik munkás semmiképp sem hajlandó bemenni az egyik szobába, bár hogy mi a problémája, azt nem tudjuk meg. Amit megtudunk, az az, hogy az anyuka (Lucy Liu) szinte imádja sportoló fiát, Tylert (Eddy Maday), míg az apa (Chris Sullivan) különösen érzékeny lányát, Chloe-t (Callina Liang) védelmezi, ami önmagában is feszültséget teremt a karakterek között, és akkor még az anya piszkos ügyeiről alig tudunk meg valamit, ami miatt az apa már a válást tervezi.

Nagyobb trauma azonban, hogy Chloe a közelmúltban vesztette el legjobb barátnőjét, bánatában pedig a kábítószerhez nyúl, ami miatt elsőre senki nem veszi komolyan, mikor a házban lévő jelenlét szóba kerül.

Rövidesen azonban mindenki számára egyértelművé válik, hogy a lány egyáltalán nem túlzott, a házban pedig más is él (vagy hal) rajtuk kívül. A kérdés az, hogy az illető mit szeretne? Egyáltalán jót vagy rosszat akar, illetve mit tehet Chloe, ha kommunikálna vagy éppen segítene rajta. Már ha az entitás ugye segítségre szorul.

Ezt is ajánljuk a témában

Még a hónap legfélelmetesebb filmje sem lesz

Mint már írtam, technika szempontjából üdvözöltem a film megoldásait. Kicsit a kézi kamerás filmek és belső nézetes videójátékok (azon belül sétaszimulátorok) keveréke a végeredmény, ami igazából az entitás érzékelését és jelenlétét mutatja be. A kamera emiatt mindig a színészek közelében van, de valóban érezzük azt, hogy igazából nem is ők a főszereplők. Hozzáteszem, hogy nehéz is lenne főszereplőkről beszélni, mikor a színészek igazából a várható minimumot sem képesek teljesíteni, sőt kifejezetten gyengék,

így a sírást és legtöbbször a felfokozott lelkiállapotot is feleslegesen próbálják bemutatni – mert ami nem megy, azt ugye kár erőltetni.

A gyenge színészi játék okán viszont a dráma sem igazán működik. Kapunk a végére egy „hatalmas” fordulatot, ami legalább a játékidő felénél sejthető, illetve egy tragédia is bekövetkezik  de minden csak elsuhan ember mellett. Pont mint az egész jelenlét, súlya és logikája sajnos sok mindennek nincsen. Arról meg még nem is beszéltem, hogy szinte semmi feszültség nincs a filmben, lényegében egyáltalán nem félelmetes, ami problémákra épül, azok pedig úgy merülnek feledésbe, mintha soha nem kerültek volna szóba.

Így hát végeredményben ismét csak egy jó ötletet kapunk, de ténylegesen izgalmas vagy emlékezetes megoldásokat és végeredményt nem, aminek köszönhetően a Jelenlét nemhogy az év legfélelmetesebb filmje nem lehet (ezt már így február elején le merem szögezni), de még a hónapé sem!  

A 85 perces Jelenlét 2025. február 6-tól nézhető meg a magyar mozikban, megtekintése 16 éven aluliaknak nem ajánlott. 

Nyitókép: ADS Service

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!