Utánajártunk, mikor dönthetnek Brüsszelben Magyar Péter mentelmi jogáról
A szakértő szerint az Európai Néppárt érdeke az eljárás elhúzása, hiszen amíg az nem zárul le, a mentelmi jogával fogni tudják Magyar Pétert.
A politikus mindkét mentelmi ügyét bő két hét múlva tárgyalja majd az Európai Parlament jogi szakbizottsága.
Nyitókép: Attila Kisbenedek/AFP
2025. január 23-án tárgyalja az Európai Parlament jogi szakbizottsága (JURi) Magyar Péter mindkét mentelmi ügyét – értesült az EUrológus. Döntés azonban most még nem fog születni. Ennek ellenére – és valószínűleg nem véletlenül így időzítve – Magyar Péter ma arról indított szavazást követői körében, hogy maradjon-e EP-képviselő, avagy sem.
Most hogy eltelt az első fél év, kérlek döntsetek ti, hogy dolgozzak-e továbbra is európai parlamenti képviselőként”
– írta közösségi oldalán híveinek.
„Ha megerősítetek a mai szavazáson, akkor továbbra is a magyar emberek érdekét fogom szolgálni Brüsszelben és Strasbourgban is” – tette hozzá.
Arról, hogy milyen „eredményeket” sikerült eddig bemutatnia a TISZA-párt politikusainak az EP-ben, itt írtunk részletesebben.
Mint ismert: a hazai hatóságok két ügyben kérték Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését – októberben és novemberben. Roberta Metsola az eljárási szabályoknak megfelelően a kérelmet továbbküldte a Jogi Bizottságnak, ahol ezután kijelölték az ügyek előadóit. Azonban – ahogy a hvg felhívja a figyelmet – nem ugyanaz a felelőse a két kérelemnek: az első esetében Krzysztof Śzmiszek lengyel szociáldemokrata, a második esetében pedig a lengyel konzervatívokhoz tartozó Dominik Tarczyński az előadó.
„Az Európai Néppárt érdeke az eljárás elhúzása.
Hiszen, amíg az nem zárul le, a mentelmi jogával tudják fogni Magyar Pétert, és így befolyásolni, hogy számukra kedvező politikát folytasson”
– mondta korábban az ügy kapcsán lapunknak Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője.
Nem véletlen tehát, hogy Magyar állva tapsolta meg az Ukrajna felfegyverzését szorgalmazó Ursula von der Leyen, majd a magyarok ellen uszító Manfred Weber beszédét is, hiszen Magyar Péter személyes szabadsága gyakorlatilag az Európai Parlament, azon belül pedig az Európai Néppárt kezében van.
Ezt is ajánljuk a témában
A szakértő szerint az Európai Néppárt érdeke az eljárás elhúzása, hiszen amíg az nem zárul le, a mentelmi jogával fogni tudják Magyar Pétert.
Korábban a Mandiner is végig követte az eseményeket: Magyar Péter június 21-én éjszaka az Ötkert nevű belvárosi szórakozóhelyen mulatott, ahol konfliktusba keveredett egy – az ő botrányos viselkedését – videózó férfival, akitől a gyanú szerint elvette annak mobiltelefonját, majd a Dunába hajította a készüléket.
A 100 ezer forintot meghaladó értékű telefont búvárok szedték ki a Dunából, majd működőképesen visszaadták a sértettnek. A helyszínt a közterületi kamerák felvételei alapján azonosították, a készülékről pedig sikerült lementeni a tárolt videó-felvételeket, amelyeket a hatóságok felhasználnak a nyomozás során.
Ugyanis a rendőrség garázdaság és rongálás gyanúja miatt nyomozást indított, nem sokkal később pedig Magyar Péter diszkóbotrányának ügye a Központi Nyomozó Főügyészséghez került, mivel a Tisza Párt vezetőjének mentelmi joga van.
Vele szemben csak a főügyészség indíthat nyomozást azután, hogy az Európai Parlament felfüggeszti a mentelmi jogát.
Ez azonban csak egy ügy – az továbbra is kérdés, hogy mire vonatkozik a második felfüggesztési kérelem.
Ezt is ajánljuk a témában
Ismét az ATV-ben járt a Tisza Párt vezetője.
Mindeközben pedig azt látjuk, hogy Magyar Péter rendkívül álszent módon viszonyul a mentelmi jog kérdéséhez. A választási kampányban ugyanis még azzal kérkedett,
hogy neki nincs szüksége a védettségre, el fogják törölni a jogintézményt, sőt az egyik lakossági fórumán a miniszterelnököt gyanúsította meg azzal, hogy gyáván a mentelmi joga mögé bújik.
„Tisztelt Miniszterelnök úr, én a holnapi napon feljelentem önt mint miniszterelnököt, a Fidesz elnökét. Feljelentem önt aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazásért. Miniszterelnök úr, ne legyen gyáva, ne bújjon a mentelmi joga mögé. Találkozunk a bíróságon” – fogalmazott akkor.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza Párt elnökének felelősséget kellene vállalnia a hatóságok előtt a júniusi diszkóbotránya miatt, de esze ágában sincs lemondani az EP-képviselőként őt is megillető mentelmi jogról.
Ezt is ajánljuk a témában
Utolsó mentsvára az lehet a Tisza Párt elnökének, hogy talán megvédi az Európai Parlament az ellene folyó eljárástól és egy esetleges börtönbüntetéstől.