2024-ben ezekkel a filmekkel és játékokkal szórakoztunk a legjobban
Ismét eljött az év vége, közeleg a számadás pillanata. Hogy éltük meg az esztendőt, milyen tapasztalatokkal gazdagodtunk? Vagy éppen mi volt az év filmje, az év videójátéka?
Ahogy általában, úgy a mozirajongóknak az idei évben sem kell otthon ülniük. Bár 2025 legjobban várt filmjei egyelőre meglehetősen szűk felhozatallal rendelkeznek, öt kedvencet azért könnyen találni.
Nyitókép: Intercom, 2025 legjobban várt filmjei: F1
Ahogy év végén az esztendő összegzése is roppant hálás és izgalmas feladat, úgy a következő esztendő termését előrejelezni is hasonló élmény. Már amennyiben megfelelően bő választék áll rendelkezésre. Elégedetlenkedni pedig így január első napjaiban még felesleges volna, de azért az feltűnő, hogy az előző évekhez hasonlóan mennyi másolat és folytatás várható (nem csak a filmek világában).
És persze remake, hogy az élőszereplős változatokról ne is beszéljünk. A sokak által előre temetett Hófehérke is ilyen, ahogy a sokkal nagyobb népszerűségnek örvendő Így neveld a sárkányodat – noha muszáj megjegyeznem, hogy az agyam minden esetben masszívan tiltakozik az egymás mellé kerülő „élőszereplős”, valamint sárkány és Hófehérke szavaktól.
Ezt is ajánljuk a témában
Ismét eljött az év vége, közeleg a számadás pillanata. Hogy éltük meg az esztendőt, milyen tapasztalatokkal gazdagodtunk? Vagy éppen mi volt az év filmje, az év videójátéka?
De ezeknek a legjobban várt filmek között értelemszerűen nem is szeretnék helyet szorítani, ahogy az alapvetően normál szuperhős-moziknak (Amerika kapitány), a sokadik (Jurassic World: Újjászületés), vagy éppen a normál horrorfilmes folytatásoknak (Megan 2.0). Persze ettől még ezek is lehetnek jók, sőt folytatás is felkerül a listára, de igyekeztem azt nézni, hogy mi hozhat izgalmas újítást vagy tényleg olyan csavart, ami érdemes a figyelemre. Ezek közül következik öt, nem kifejezetten fontossági sorrendben.
Tom Cruise hiába múlt el 60 éves, a mai napig képes halálmegvető mutatványokkal borzolni a nagyközönség idegeit. Azonban úgy tűnik, hogy ennek Ethan Hunt bőrében vége szakad, hiszen a Mission: Impossible-franchise nyolcadik részéről a stúdió és a sztár is úgy nyilatkozik, mint az utolsó epizód, melyben a mindenható mesterséges intelligenciával próbál leszámolni. Hogy ebben mennyire játszhat szerepet a hetedik Mission: Impossible gyengébb bevétele, az kérdéses, de talán nem is baj, ha a Leszámolás sztorijának folytatásával lezárul a történet.
Aggódni azért nem kell, hiszen többek között Angliában, Máltán, Norvégiában és Dél-Afrikában, sőt még egy repülőgép-anyahajó fedélzetén is látványos kalandokra és küzdelmekre számíthatunk, miközben a modern James Bond írói eddig is remekeltek. Cruise ráadásul továbbra sem áll le a hajmeresztő mutatványokkal, így az már biztos, hogy egy fejjel lefelé repülő kétfedeles kisgéppel meggyűlik a színész baja. Kíváncsian várjuk.
Danny Boyle 2002-ben a semmiből hozta vissza a zombifilmek népszerűségét, méghozzá úgy, hogy nem is zombifilmet rendezett. A vírusos düh-kórtól (ami akár Peter Jackson korai zsengéjére, a Hullajó majomharapására is utalás lehet) megvaduló fertőzöttek tombolása egyértelműen beleégett a nézők emlékezetébe, ami részben a naturalisztikus kameratechnikának és képminőségnek is köszönhető,
már persze az akkoriban még nem annyira népszerű, mára már világhírű Cillian Murphy brillírozása mellett – a színész akkor sem hazudtolta meg önmagát.
És ugyan az itthon egyetlen alkalommal (a Fangoria által) moziban vetített, 2007-es 28 héttel később is jól sikerült folytatás, a történet sajnos nyitott maradt a fertőzés újbóli elterjedésével. Időnként aztán fel-felröppentek pletykák egy újabb epizódról, de 2024-ig semmi konkrétumot nem lehetett tudni. Most már azonban biztos, hogy jön a 28 évvel később, ismét Danny Boyle rendezésével és Alex Garland sztorijával, Aaron Taylor-Johnson mellett Ralph Fiennes és Cillian Murphy alakításával. Sőt, 2026-ban a történet a 28 Years Later: The Bone Temple képében folytatódik.
Ezt is ajánljuk a témában
Ahogy az is nézőnként változó, hogy ki volt Ian Fleming legjobb brit titkosügynöke, az sem egyetemes igazság, melyik filmje számít a legjobbnak vagy legrosszabbnak. Akad 007-es epizód, ami mindkettő.
A száguldó cirkusz népszerűsége töretlen, így egy ezzel a témával foglalkozó mozifilm eleve komoly sikerre számíthat. Pláne akkor, ha igazi sztárparádé áll mögötte, és ha nemcsak a Forma-1-es csapat közreműködésével készült, de producere a hétszeres F1-bajnok, Lewis Hamilton. Nem mellesleg a rendező sem kezdő, elvégre Joseph Kosinski volt a felelős a Top Gun felélesztéséért, és a Maverick után ismét a lehető legvalósághűbb élményt szeretné közvetíteni.
A történet szerint Brad Pitt (aki a felvételek során valóban a kormány mögé ült) egy F1-es pilótát alakít, akit a visszavonulását követően kér meg rá a barátja, hogy térjen vissza és gondoskodjon egy kezdő versenyző kiképzéséről. Persze ebből még bármi kisülhet, de a stúdió semmit nem bízott a véletlenre, még egy speciális kamerát is kifejlesztett a minél valósághűbb és látványosabb felvételekhez. Így akik szeretik az autósportot, azok már most beírhatják a naptárba a nyári dátumot, aminek hála a film könnyedén az évszak egyik nagy sikere lehet.
James Gunn jelenleg minden botránya ellenére Hollywood egyik fenegyerekének számít, aki hol jobban, hol kevésbé, de hajlamos a megszokott sémák teljes felforgatására. Lényegében ennek köszönhető az is, hogy a Marvel és a DC is kifejezetten kereste a vele való munkát, miközben, bár csak a háttérben munkálkodva, de lényegében az ezeken felül álló, a műfaji elemeket teljesen kiforgató szuperhős-filmet is elkészítette a Brightburn: A lángoló fiú képében.
Ezért aztán nem meglepő, ha most a DC Studios vezetőjeként minden szem rá irányul, ahogy a nulláról újraindítva robbantja be Supermannel a DC filmes univerzumát.
A pletykák szerint hiába az ismeretlennek számító színész és a karakter kora, a Daily Planetnél munkába álló Acélember sztorija nem eredettörténet lesz, inkább valamiféle ellentétet mutat be az emberiség és az idegen világ szülötte között. Az egyik legismertebb szuperhős filmjei általában sikeresek, így most sem számítanánk másra, ráadásul a rendező neve majdhogynem garancia a minőségre is. Kíváncsiak vagyunk, hogy ezúttal hogy teljesít a direktor és hoz-e valami újat a kánonba, amivel Superman kitűnhet az elmúlt 1-2 évtizednek köszönhető szuperhős-masszából.
Stephen King 1982-ben, Richard Bachman álnéven írt regényénének 1987-es, Arnold Schwarzenegger főszereplésével készült feldolgozása óta kellően sok idő telt el, így annyira nem is méltatlankodhatunk az újabb változat miatt. Utóbbi ráadásul Edgar Wright rendezésében készül, aki a Cornetto-trilógiával (Haláli hullák hajnala – 2004, Vaskabátok – 2007, Világvége – 2013) már bizonyított.
Ezt is ajánljuk a témában
Nehéz olyan mozifilmről azt állítani, hogy szép, amely kiszaggatja és megrágja a lelked, de mást nehezebb lenne mondani róla. Stephen King Halálsoron című történetének adaptációja a szívedig hatol.
Az angol rendező a 2021-es Utolsó éjszaka a Sohóban után most Stephen King történetét dolgozza fel, melyben Glen Powell ölti magára a túlélőshow főhősének gúnyáját. Hogy mennyire sikerül aktualizálni és jól visszaadni az eredeti sztori vagy akár az első adaptáció hangulatát, az még kérdéses. Főleg, hogy a szinopszis szerint a 2025-ös évben járunk, az Egyesült Államokban, ami így hirtelen túl közelinek érződik, ráadásul sajnos a direktor nagy haverja, Simon Pegg sem kapott szerepet. Ettől függetlenül amíg élünk, remélünk.
Ott van rögtön James Cameron nagy filmsorozatának legújabb epizódja, az Avatar: Fire and Ash, amit a tervek szerint itthon december 18-án mutatnak be, és amiről a rendező korábban úgy nyilatkozott, hogy „sokkal több Pandorát fogtok látni most, amit eddig valaha. Egy őrült kaland és egy szemet gyönyörködtető látványosság lesz a film, de emellett nagyon nagy érzelmi tétje is van, nagyobb, mint valaha”.
Ezt is ajánljuk a témában
Már az első trailer óta sejthető, hogy mire játszik és mivel lehet sikeres az Oz-mellékszál, de a mélyben ennél is nagyobb problémák vannak vele.
És persze idén érkezhet meg a tavalyi Wicked második része, vagy éppen az Egy Minecraft film (04.03.), ami már a témáját tekintve is sikervárományosnak mondható, legalábbis a fiatalok és a családok számára, miközben Jack Black ezúttal kevésbé tűnik ördöginek, mint utolsó szerepében. Azért ettől függetlenül bízom benne, hogy idén is kerül még jó (európai, ázsiai, művész) film is a moziba.
És természetesen, ahogy mindig, most is várjuk az egyéb filmcímeket, amikre érdemes lehet figyelni, de ezeknek van a legnagyobb esélyük jelenleg a komolyabb bevételekre, valamint arra, hogy meghódítsák a nézők szívét.