A pingvinek vándorlása is politikai csatározásra adott okot (VIDEÓ)
2025. január 21. 14:59
Azt gondolnánk, manapság mindenből politikát csinálnak az emberek. De nem volt ez másképp 20 éve sem, mikor még a pingvinek vándorlása is politikai csatározásra adott okot.
2025. január 21. 14:59
10 p
4
1
7
Mentés
Az Antarktiszon az idők kezdete óta minden márciusban megkezdődik a tökéletes társ megtalálásának és a családalapításnak a rituáléja – szól az egyszerű leírás a Pingvinek vándorlása című filmhez, amely 20 esztendővel ezelőtt az akkori legnagyobb filmalkotásokat is maga mögé utasította, és amelyből a politika megpróbált hasznot húzni. De a pingvinek csak pingvinek, hiába adunk melléjük pátoszt és emberi érzelmeket. Amennyiben viszont ezt sikerül észben tartani, még ma is csodálatos utazásban, az eredeti címhez igazodva menetelésben lehet részünk.
A császár menetelése
Azt állítják, hogy a császárpingvinek megközelítőleg száz évvel ezelőtt találkoztak először emberekkel, amikor az első felfedezők az Antarktisz jégsivatagát járták. A rendkívüli hideg és zord körülmények miatt azonban az ember korábban sosem lehetett tanúja a pingvinek vándorlásának. Egészen a 2005-ös, ma 20 éves film forgatásáig, ami 13 hosszú hónapig tartott, a rendező állandó jelenléte nélkül, végül azonban sikerrel járt a küldetés: a pingvinek életmódját természetes környezetükben örökítette meg a kitartó stáb.
A Pingvinek vándorlása a végeredményt tekintve egy örökérvényű történetet mesél el, érzelmekben gazdag stílusban jelenítve meg a pingvinek kalandjait, kihagyva a tudományos fejtegetés monotonságát.
Már sem az űrbe, sem a moziba nem kell elmenni egy kis rettegésért, hiszen a streaming újdonságok között kutatva ismét rájöhetünk arra, hogy az űrben senki sem hallja a sikolyunkat. Csak a szomszéd.
És igazából tényleg egy nagyon egyszerű, kortalan sztorit kapunk arról, ahogy a pingvinpárok egymásra találnak, nászra kelnek, majd az utódra vigyáznak. Közben láthatunk drámát, megismerjük a veszteség érzését és azt, hogy milyen veszélyek leselkednek ezekre a kedves és barátságos, de nem teljesen ártatlan létformákra. Különlegessége az egész produkciónak, hogy a fantasztikus képek és beállítások mellett nemcsak nagyon szép, hangulatos zene csendül fel, de emberi monológok is meg-megszólalnak, ezzel megszemélyesítve az állatokat. Ami persze sokaknak nem tetszett.
Giccs vagy remekmű a pingvinek vándorlása?
A 2000-es évek közepe egyébként nagyon pingvines volt, elvégre egy évvel később a Mad Max szülőatyja, George Miller pingvinjei ropták a Táncoló talpak látszólag gyermekeknek szóló képsorai alatt. Csak aztán az animációs film vége felé valahogy előtört a rendező Millersége, ezzel kicsit komorabb, a gyerekek számára remélhetőleg kevésbé érthető konklúzió felé terelve a történetet. De míg ott a környezetszennyezés és emberi behatás lett az üzenet, addig a 2005-ös dokumentumfilmnél a politika lelte meg az útját a jelenetek mögé.
A La marche de l’empereur bemutatását követően az amerikai rádiós, Michael Medved, azért dicsérte a filmet, mert konzervatív családi értékeket közvetítve a szilárd szülői kötelék értékére hívta fel a figyelmet.
George Miller világa nemcsak ragyog a végtelen sivatagi porra vetülő napfénytől, de idén még új filmmel is bővül az őrült Max-univerzumát bemutató család.
Ezt és a hasonló megnyilvánulásokat persze a liberálisok vették direkt sértésként rossz néven, Andrew Sullivan, brit-amerikai politikai kommentátor például ellenvetésként arra hívta fel a figyelmet, hogy a pingvinek csak egy évig monogámok. Végül a legtöbben arra jutottak, hogy hiba összemérni az emberi és állati viselkedést, ahogy az sem vezet igazán sehova, ha emberivé tesszük ezeket az állatokat, konkrétan már szörnynek nevezve a fókát, mely életben maradása érdekében vadászik a pingvinekre.
Ez talán a film legnagyobb hibája, amennyiben negatívumot akarunk keresni. A monológok bár szépen szólnak, sőt magyar szinkron esetében is már-már költőiek, éppen ezért túl pátoszosak és már-már giccsbe hajlanak, egyoldalúan, egyfajta hősként bemutatva a madarakat. Amennyiben viszont ezt a helyén tudjuk kezelni, tényleg minden túlzás nélkül egy csodálatos dokumentumfilm a végeredmény, ami minden sikert és népszerűséget megérdemel.
Könyvelhető folytatás
Luc Jacquet és Michel Fessler rendhagyó dokumentumfilmje, a Pingvinek vándorlása, pillanatok alatt hatalmas sikerré vált, amit persze nemcsak a politika talált meg, de azok is, akik elitista módon dokumentumfilmként egyből elítélték. Pedig érdemei vitathatatlanok, elvégre olyan képekkel és olyan természetes szépséggel mutatja be a pingvinek mindennapjait, amire korábban nem volt példa,
ráadásul azt is érdemei közé lehet emelni, hogy nem tobzódik az öncélú elborzasztásban és a megható jelenetekben, így például nem kell percekig szétcincált tetemeket és véres pofával vagy csőrrel lakmározó bestiákat bámulnunk.
Ahogy általában, úgy a mozirajongóknak az idei évben sem kell otthon ülniük. Bár 2025 legjobban várt filmjei egyelőre meglehetősen szűk felhozatallal rendelkeznek, öt kedvencet azért könnyen találni.
Persze a nemzetközi szinkronhangok (például Morgan Freeman) is alaposan hozzájárultak a sikerhez, de az mindenképpen gyönyörű eredmény, hogy egy francia dokumentumfilm olyan bevételt termel, mint az éppen slágernek számító Túl a barátságon. Végeredményben aztán ez a díjak mellett abban is tükröződött, hogy a filmnek idővel folytatása született, a 2017-es második rész azonban igazából nem sok olyat adott hozzá a recepthez, amire tényleg szükség lett volna.
GALÉRIA: Pingvinek vándorlása
20 éves a dokumentumfilm, amire a politika is lecsapott
Attenborough is megirigyelné
Mondhatni, a világ leginkább David Attenborough természettudós munkásságával társítja a dokumentumfilmek műfaját, ami nem meglepő, hiszen a legtöbben már gyermekkoruk óta az idős, idén májusban a 99-et betöltő szerző természetfilmjein nevelkedtek. A 2005-ös Pingvinek vándorlása azonban még a közkedvelt dokumentumfilmes alkotásai mellé állítva is kiemelt helyett érdemel. Nagyon szép zenéjével és tényleg figyelemreméltó pillanataival beírta magát a műfaj történelmébe, emiatt érdemes néha újra és újra elővenni, és azon gondolkodni, hogy a nehézségekkel együtt is mennyivel könnyebb életünk van, mint ezeknek a kis, esetlennek tűnő jószágoknak.
A DK-vezér politikai pályafutását jócskán végigkísérik a fenyegetőzések és a durva üzengetések – nem is beszélve a miniszterelnöksége alatti rendőrterrorról.
Noha azt gondoljuk, hogy mi emberek jelentjük az evolució csúcsát, földön és az égben több minden akad, ami komoly veszélyt jelent számunkra. Sőt, akár a föld alatt is, mint az 1990-ben kiderült.
Kéne már enni valami jó kis pingvint! A melle húsa sóval borssal fűszerezve nem olyan pocsék, mint az olcsósított orbáni farhát. Olvasztott vajba mártva egy-kettőre pipa: lisztbe forgatod, sütöd, oszt jónapot. Kész a pingvin. Amikor ropogósra sült, lehet rá önteni zsírt, aztán burkolni. Mehet az arcba.
Szerintem abszolút klasszikus.
A kép és a zene együtt nagyon hatásos a narráció elsőre furcsa volt a Vándormadarak után, az elején még morogtam, hogy miért kell ennyit dumálni közben, de végül jól sült el.
Ha nem is Nick Cave, de azért a pingvinek is remek zenei aláfestést kaptak.