Sipos Zsuzsanna Oscar-díjas lett
A Dűne magyar díszletberendezője nyerte az Oscar-díjat a legjobb produkciós tervezés kategóriában Patrice Vermette látványtervezővel együtt a Los Angelesben megrendezett 94. Oscar-díjátadó ceremónián.
Míg korábban a nálunk forgató nemzetközi stáboknak átlagban csupán 20-30 százalékát tették ki a magyar szakemberek, az utóbbi években ez az arány megfordult, sőt egyre magasabb pozíciókat kapnak a magyar filmesek a stábokban.
A nemzetközi filmgyártást illetően Magyarország versenyképessége továbbra is kiemelkedő – nyilatkozta a filmügyi kormánybiztos a Világgazdaságnak. Káel Csaba azt mondta, a magyar filmgyártás a kezdetektől szerves része a nemzetközi filmiparnak, több mint 120 éves tradíció áll mögötte. Ma Magyarországon egyedülálló és sokszínű épített környezet, filmgyártásbarát adminisztráció, jó közbiztonság, világszínvonalú stúdiók és szakemberek várják az alkotókat, és a legfontosabb a filmipari adókedvezmény, melyet elsőként vezettek be a régióban húsz évvel ezelőtt.
Négy nagy, azaz több mint 10 ezer négyzetméternyi stúdióval rendelkező komplexum kínál a fővárosban és környékén világszínvonalú szolgáltatásokat a filmgyártóknak.
A stúdiók a reptérhez és a belvároshoz is közel vannak, így sem a stábok, sem a sztárok idejéből nem rabol el sokat a napi utazás. A kormány támogatásával és privát befektetőknek köszönhetően 2024-ben megvalósult stúdiókapacitás bővítés által összesen 22 százalékkal nőtt a hazai stúdiók befogadóképessége – jelentette ki a kormánybiztos. Az NFI fóti stúdiókomplexumában filmgyártás történeti jelentőségű fejlesztést valósítottak meg, négy új műterem várja januártól a produkciókat a legmodernebb technológiákkal.
Káel azt is elmondta,
mérföldkő volt a 2023-as év a magyar filmipar szempontjából, ugyanis az iparág volumene, azaz az igazolt filmipari költés megközelítette az 1 milliárd dollárt.
Ez az összeg 2018 óta növekedett ötszörösére, részben filmiparunk fejlődésének köszönhetően, hiszen egyre nagyobb volumenű produkciók gyártására van lehetőség Magyarországon.
A külföldi szervizprodukciók beépültek a magyar gazdaság szerkezetébe, jelentősen nőttek a hazai beszállítókra kimutatható kedvező hatások, csökkent az importigényük, és egyre magasabb értékben teremtenek bevételi lehetőségeket a hazai vállalkozásoknak. A versenyképességben egyetlen régiós ország sem előz meg minket, miközben a Magyarországra vonzott nemzetközi produkciók az államnak is remek üzletet hoznak – állította a kormánybiztos.
S míg korábban a nálunk forgató nemzetközi stáboknak átlagban csupán 20-30 százalékát tették ki a magyar szakemberek, az utóbbi években ez az arány megfordult, sőt egyre magasabb pozíciókat kapnak a magyar filmesek a stábokban. Káel emlékeztetett, hogy az elmúlt években két magyar Oscar-díjasnak is gratulálhattunk, Sipos Zsuzsannát a Dűnéért, Mihalek Zsuzsát pedig a Szegény párák című filmért tüntette ki az amerikai filmakadémia a legrangosabb szakmai díjjal.
Ezt is ajánljuk a témában
A Dűne magyar díszletberendezője nyerte az Oscar-díjat a legjobb produkciós tervezés kategóriában Patrice Vermette látványtervezővel együtt a Los Angelesben megrendezett 94. Oscar-díjátadó ceremónián.
Ezt is ajánljuk a témában
Jó egy újabb magyar filmes díj hírére ébredni!
Káel azt is elmondta, a Hunyadi sorozat az első, nemzetközi koprodukcióban megvalósult nagyszabású történelmi sorozat kitűnő tehetségű magyar és külföldi, török, osztrák, olasz, cseh színészekkel. Hunyadi János és a déli harangszó története itthon és külföldön egyaránt nagyot fog szólni az előrejelzések szerint. A gyártás előkészítését 76,9 millió forinttal támogatta a Nemzeti Filmintézet még 2021-ben, a produkció gyártására a filmintézet 4,1 milliárdos támogatása mellett 8,7 milliárd forint támogatást biztosított a kormány. A kanadai, német és osztrák kooproducerek beszállása mellett a magyar filmtörvény alapján járó 30 százalékos közvetett támogatás is megillette a Hunyadi-produkciót.
Ezt is ajánljuk a témában
Az előkészítő munkálatok három évig, a forgatás egy évig tartott.
Ezt is ajánljuk a témában
Cannes-ban ma eldördül a startpisztoly: a nagyszabású Hunyadi sorozat első része Európa legnagyobb televíziós és filmes szakmai rendezvényén debütál. A főszereplő Hunyadi Jánost a fiatal erdélyi színész, Kádár L. Gellért alakítja, akit a helyszínen értünk utol, és mutatjuk a premierre készült új, az eddiginél látványosabb előzetest is.
A hollywoodi mozifilm-produkciók, mint például a Maria Angelina Jolie-val, az Alien, a Dűne, a Russell Crowe és Rami Malek főszereplésével forgatott Nürnberg, mellett több élvonalbeli sorozat is magyar szakemberekkel készült, köztük a Dűne: Profécia, a hazánkban kevésbé ismert, de a tengerentúlon kiemelkedő sikerű FBI International vagy A sakál napja. Továbbá olyan nagy szerelemprojekteknek is Magyarország adott otthont, mint az Oscar-díjak legnagyobb esélyeseként számon tartott Brutalista, a Modi vagy a Kate Winslet főszereplésével készült Lee.
Ezt is ajánljuk a témában
A film már a debütálásának napján 32,1 millió dollár bevételt ért el csak Észak-Amerikában.
A kormánybiztos arról is beszélt, hogy melyek voltak a legnézettebb magyar filmek. A Semmelweis közel 350 ezres nézőjével az elmúlt öt év rekordere lett a mozikban, a sikere folytatódik a streamingplatformokon, és a napokban a tévében is látható lesz. A nemzet aranyai közel 100 ezres nézőjével minden idők legsikeresebb dokumentumfilmje lett a hazai moziforgalmazásban, és a S.E.R.E.G. című tévésorozat is kiemelkedő eredményt ért el.
Ezt is ajánljuk a témában
Koltai Lajos tizenhat év után ült ismét a direktori székbe, hogy elkészítse a legújabb magyar hősfilmet. A Semmelweis kiváló színészekkel leforgatott, szerethető mozi lett, amely „a kételyektől a felfedezésig" követi az anyák megmentőjének magányos harcát.
Nyitókép: Részlet a Semmelweis című filmből, fotó: Intercom