Ennyi volt: elrendelték a hazai USAID-szerződések felmondását

Bár a Legfelsőbb Bíróság nem engedi a USAID-támogatások befagyasztását, a Trump-adminisztráció elrendelte a magyarországi USAID-szerződések felmondását.

László András cáfolja, hogy amerikai tisztviselők attól tartva tagadták meg a USAID-ügyben általa kért információk átadását, mert azokat a magyar kormány a független média és civil szervezetek ellen használná fel. Az Egyesült Államokban még javában tart a USAID korrupciós ügyeinek vizsgálata, ezért „nekünk is türelmesnek kell lennünk”.
László András politikai korrupciós források feltárásáért felelős kormánybiztos csütörtökön találkozott az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség küldöttségével az USAID-üggyel kapcsolatban, az amerikai tisztviselők azonban megtagadták a kormánybiztos által kért információk átadását, azon aggódva, hogy azokat a független média és a civil szervezetek ellen használnák fel. Helyette a két ország külügyminisztereinek találkozóját javasolták – legalábbis erről számolt be róla a Reuters-re hivatkozva több magyarországi médium.
A találkozót kezdeményező László András, aki az ügynökség magyarországi partnereiről és alkalmazottairól kért volna tájékoztatást, cáfolja ezeket a felvetéseket és téves következtetéseket.
A kormánybiztos a Mandiner kérdésére elmondta, abban mindkét fél – az amerikai és a magyar is egyetért –, hogy a magyarországi szervezetek, amelyeket az USAID hazánkban finanszírozott,
nagyon is politikai jellegűek és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”.
Ezt is ajánljuk a témában
Bár a Legfelsőbb Bíróság nem engedi a USAID-támogatások befagyasztását, a Trump-adminisztráció elrendelte a magyarországi USAID-szerződések felmondását.
Ez összhangban van azzal a mára ismertté vált ténnyel, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, azaz a USAID évek óta demokrata propagandaközpontként működött, dollármilliókkal támogatva a párt ideológiai partnereit. Donald Trump új amerikai elnök ezért felfüggesztette az USAID működését és befagyasztotta az általa folyósított támogatásokat.
„Az USAID elleni amerikai vizsgálat még korántsem fejeződött be, mi is várjuk az eredményeket. Már csak azért is, mert Magyarországon az elmúlt években a saját bőrünkön tapasztaltuk meg, milyen az, amikor jól hangzó címek alatt futó politikai projektek révén egy jól meghatározható érdekkör a közélet külső befolyásolására törekszik, a szuverenitás sérelmére. Az amerikai fél számára ugyanilyen világos, hogy e hazánkban is megvalósult programok a politikai haszonszerzésre adtak lehetőséget, ezért nagy erőkkel vizsgálják az egyes ügyeket, illetve az ezekben részt vevőket” – fogalmazott a kormánybiztos.
László András hozzátette, az USAID-botránnyal kapcsolatban a magyar kormány folyamatos párbeszédben áll az amerikai féllel, amely során az ő maga konkrét példákkal szolgál az USAID égisze alatt zajló nemzetközi korrupciós hálózat hazánkban tapasztalt működéséről.
„Számunkra ugyanis az a legfontosabb, hogy az Amerikai Egyesült Államokból korábban tapasztalt külföldi beavatkozást 2026-ban megelőzzük. Vagyis ne fordulhasson elő ugyanaz, mint a 2022-es választások után, amikor többek között az is kiderült,
hogy a baloldal szereplői nagyjából hárommilliárd dollárt kaptak az USA-ból az Orbán-kormány megbuktatása céljából.
Ugyanez, a megelőzés a célja a Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője által a hét elején benyújtott átláthatóságitörvény-tervezetnek is: a 2026-os választások biztonságának és tisztaságának garantálása” – szögezte le László András. Hangsúlyozta, az általa kért információk segítségével nem visszamenőleg akarnak büntetni, a múltban történtek megértése és a már említett megelőzés a fő cél.
Ezt is ajánljuk a témában
Gurultak a dollárok a 2022-es választások előtt, de jött a pénz az USAID-tól is.
Mivel az USAID Közép-Európa-programjainak USA-beli felülvizsgálatai még javában tartanak, ezért „nekünk is türelmesnek kell lennünk a magyarországi ügyek teljes tisztázása kapcsán”.
Nyitókép: Wathiqo Khuzaie/Pool/AFP