Szlovák belügyminiszter: Terrortámadás előkészülete lehetett a Barátság kőolajvezeték ellen
Az ügyről a szlovák belügyminiszter számolt be.
Horváth József szerint többeknek lehet az a célja, hogy Donald Trump amerikai elnöki beiktatása előtt másokat is megpróbáljanak belerángatni az orosz–ukrán háborúba.
A szlovák belügyminiszter, Matús Sutaj Estok – erről a Mandiner is beszámolt – szombaton a helyi közmédia egyik műsorában bejelentette, olyan információkhoz jutottak, amelyek az ország kritikus infrastruktúráját érintő terrortámadás végrehajtásának lehetséges előkészületeire utalnak.
A szlovák hírszerzés információi szerint nemcsak Szlovákiában, hanem Magyarországon is létezik egy szervezett csoport, amely a Barátság kőolajvezeték közelében végezhet terepfelmérést egy esetleges terrortámadás kivitelezésével kapcsolatban.
A Magyar Nemzet emlékeztet, az utóbbi hónapokban kérdéses volt a kőolajszállítás a Barátság vezetéken keresztül, mert azt az ukránok el akarták zárni, de a Mol végül szeptemberben megállapodott a szállítókkal és a csővezetéket üzemeltető felekkel is, így a Mol-csoport az Oroszországból érkező érintett kőolajmennyiségek tulajdonjogát 2024. szeptember 9-i hatállyal a belorusz–ukrán határon veszi át.
A Barátság kőolajvezeték – amely Oroszországból halad nyugati irányba több mint négyezer kilométeres hosszban – hazánkat, Csehországot és Szlovákiát látja el orosz kőolajjal. A belarusz Mazir városnál északi és déli ágra szakad. A Belaruszba lépő csővezeték szállítókapacitása évi 70 millió tonna. Ukrajnában a magyar és a szlovák határ közelében a vezeték két irányba ágazik el, az egyik Magyarországra, a másik Szlovákiába. A szlovákiai ágon évi mintegy 20 millió tonna kőolaj halad át.
A Magyar Nemzet információja szerint a magyar titkosszolgálatokat nem érte meglepetésként a szlovák bejelentés, a terrorcselekmények veszélyére utaló adatokat már az ilyen nyilvános közlések előtt megosztják egymással a társszolgálatok.
A szlovák bejelentést komolyan kellett venni, és azt vizsgálják, kik ellen, mikor és hol hajthat megelőző intézkedéseket végre a Terrorelhárítási Központ a nemzetbiztonsági szolgálatok közreműködésével.
Sas Zoltán, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke szerint a terrorcselekmények lehetősége esetén közös az érdek, és ez valóban mindent felülír, még a politikai különbözőségeket is, nemcsak Európában, hanem világszinten. A jobbikos politikus megjegyezte: Szlovákia esetében ráadásul jelenleg még a politikai ellenérdekeltség sem áll fenn.
Hozzátette: a titkosszolgálatoknak most be kell határolni, van-e saját adat arra vonatkozóan, hogy kik, hol és mit akarnak elkövetni Magyarországon. Ezek után pedig a TEK csírájában fojthatja el az ellenséges szándékokat, már az előkészítő szakaszban.
Sas Zoltán figyelmeztetett, jelenleg sok külföldi is van hazánkban, a migráció és a terrorizmus pedig sajnos kéz a kézben jár az egész világon. És ez nem feltétlenül csak az illegális bevándorlókra lehet igaz, hiszen régi, bevett módszer a hírszerzők, ügynökök beépítése a menekültek közé bizonyos célok érdekében.
Horváth József – a katonai és a polgári elhárítás egykori műveleti főigazgató-helyettese – szerint is komolyan kell venni a terrorfenyegetést, az nem csupán dezinformáció.
A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója azt mondta, lehetett titkosszolgálati konzultáció Szlovákia szakembereivel, konkrét adatokkal kellett rendelkezni egy ilyen hivatalos bejelentés előtt. Ilyenkor mindig azt kell vizsgálni, kinek lehet érdeke egy ilyen terrorcselekmény és kinek van erre lehetősége és eszköze is.
Horváth kijelentette, több olyan érdekelt is lehet, akiknek az a célja, hogy január 20., vagyis Donald Trump amerikai elnöki beiktatása előtt másokat is megpróbáljanak belerángatni az orosz–ukrán háborúba.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügyről a szlovák belügyminiszter számolt be.
Nyitókép: Kisbenedek Attila / AFP