Öveket becsatolni: a nagy mesemondó Pulai András szerint is a Tisza Párt vezet
A „záruló olló” hírére megjelent Pulai András, és gyorsan elővett a fiókból egy közvélemény-kutatást.
Látványos szakadék tátong a Nézőpont Intézet-féle és a baloldali médiában felkapott közvéleménykutatások eredményei között, amivel kapcsolatban megkérdeztük a politológust.
Nyitókép: YouTube/Partizán
Mint megírtuk: a Nézőpont Intézet mérései szerint változatlan a pártverseny állása szeptember vége óta: vezet a Fidesz-KDNP (46 százalék) a Tisza Párt (35 százalék), a Mi Hazánk (6 százalék) és a Demokratikus Koalíció (5 százalék) előtt.
Valamilyen oknál fogva a baloldali média mégis azzal a téves információval haknizott a hét első felében, hogy a Tisza már nemcsak utolérte népszerűségben a Fideszt, de a szavazóerő tekintetében meg is előzte, így átvéve a vezetést. Ez persze nagyon jó kis akció volt ahhoz, hogy megdobja a párt népszerűségét az október 23-ai rendezvényre, így még több embert csábítva az eseményre, de ettől még a Nézőpont mérései alapján nem tükrözi a valóságot.
Éppen emiatt kereste meg lapunk Kiszelly Zoltán politológust, aki arra a kérdésünkre, hogy miképpen lehetséges ekkora különbség a különböző kutatások között, azt válaszolta, hogy „a kettő egyszerre nem lehet igaz”. Mint fogalmazott, a 21 Kutatóközpont „internetes SMS-alapú kutatása nem megbízható”.
„Az a módszertan, amivel a baloldalhoz köthető intézetek működnek, nem megbízható” – foglalta össze a politológus, aki úgy nevezte a stratégiát, mint „egy önmagát beteljesítő jóslat”, legalábbis a baloldalon ennek szeretnék látni.
Ezt is ajánljuk a témában
A „záruló olló” hírére megjelent Pulai András, és gyorsan elővett a fiókból egy közvélemény-kutatást.
Kiszelly emlékeztetett arra is, hogy „már az előválasztásnál is ez volt”. Mint elmondta, „ugyanezek az intézetek, az előválasztás idején, tehát három éve, ugyanúgy kihozták, hogy a Dobrev Klára népszerűbb a Karácsonynál”, hozzátéve azt is, hogy „ugyanezeket a játékokat játszották”. Kérdésünkre válaszolva azt is egyértelműsítette, hogy „ez igazából egy mini kampány”.
A szakértő szerint úgy érdemes ezekre a számokra tekinteni, mint egy minikampányra, aminél milyen érdekes, hogy pont 23-ára meg is előzte a Tisza a Fideszt.
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás Mártonéknál magyarázkodott a 21 Kutatóközpont igazgatója.
A politológus a baloldali közvéleménykutatást egy „kommunikációs terméknek” nevezte, amiket „leginkább manipulációnak lehet tekinteni, melyeknek az a célja, hogy az ellenzéki vagy baloldali pártoknak a megmaradt szavazóit a Tisza párt felé terelje”. Kiszelly arra is felhívta a figyelmet, hogy „látjuk, hogy a Partizán rendelte meg, vagy a 21 Kutatóintézet, amelyek mind a guruló dollároknak voltak a kedvezményezettjei a 2022-es kampányban, amikor ugyanilyen üzeneteket küldtek”.
A szakértő arra emlékeztetett, hogy „a Nézőpont Intézet meg folyamatosan végzi ezeket a méréseket, szerinte nyilván megalapozottabban, sokkal kifinomultabb és stabilabb módszerekkel, nem ilyen online esetleges módszerekkel”. Mint hozzátette, „nem hiszem, hogy ha a nagyanyám SMS-ben kap egy linket, akkor ő azt megnyitja meg kitölti a kérdőívet”.
Továbbra is négypárti parlament alakulna, ha most vasárnap tartanák az országgyűlési választásokat.
Ezt is ajánljuk a témában
A legújabb közvélemény-kutatás szerint változatlanok az erőviszonyok.