Fotó: MTI/Vasvári Tamás
Szeptember másodikán, hétfőn reggel nyolckor megkezdődött a 2024-25-ös tanév, melyben számos változás állt be a korábbi gyakorlathoz képest – írja az Index.
A legjobban talán az érdekel mindenkit, hogy miként is alakulnak idén a szünetek. Nos, a belügy rendelete szerint az őszi szünet október 26-tól (szombat) november 3-ig (vasárnap) tart. A téli szünet előtt december 20-án, pénteken tanítanak utoljára, s 21. szombattól van szünet, egészen január 4. vasárnapig. Az első tanítási nap január 6. hétfő. A tavaszi szünet április 17. nagycsütörtöktől április 27. vasárnapig tart, azaz nagyhét második felével kezdődik, s húsvét egész hete is szabad.
Az első félévnek január 17-én lesz vége, 24-ig kapják meg a diákok a félévi bizonyítványokat.
Az utolsó tanítási nap 2025. június 20., péntek lesz, a nyári szünet augusztus 31-ig tart majd.
Az általános iskola első osztályába, a következő tanévre 2025. április 10–11-én lehet beíratni a tanköteles korú tanulókat. A központi középiskolai felvételire idén december 2-ig lehet jelentkezni, a vizsgák pedig jövő január 18-án lesznek. A középfokú iskolákba jelentkezés határideje 2025. február 20. lesz az Index szerint.
A középiskolákban az őszi írásbeli érettségi vizsgák 2024. október 11-től 25-ig tartanak tartanak majd, az emelt szintű szóbeli vizsgákra 2024. november 7–11. között kerül sor, míg a középszintűekre 2024. november 18–22. között.
A tavaszi írásbeli érettségik 2025. május 5-én kezdődnek magyar nyelv és irodalommal, és május 23-án végződnek.
Az emelt szintű szóbelik június 3. és 11. között zajlanak, a középszintű szóbelikre pedig június 16. és július 2. között kerül sor – írja az Index.
Érdekesség, hogy egy új törvény szerint ezentúl bármely 55 év feletti katona átvezényelhető a tankerületekbe munkavégzésre, akkor is, ha nincs pedagógusvégzettsége, ám ebben az esetben nem tanítani fog, hanem nevelést-oktatást közvetlenül segítő, gazdasági, ügyviteli, műszaki és kisegítő munkakört lát majd el.
Nagy visszhangot váltott ki az iskolai okostelefon- és digitáliseszköz-használat korlátozása. Az ilyen eszközöket a tanítási nap elején le kell adni az iskola által meghatározott módon, és csak oktatási céllal használhatóak. Az okostelefonok használatának iskolai korlátozását a magyarok 84 százaléka támogatja. Bővebben itt írtunk a kérdésről.