Tudósok figyelmeztették Magyarországot: nagy veszélyben vagyunk, ha ez így megy tovább

2024. szeptember 26. 14:44

Nagy változások lehetnek egész Közép-Európában.

2024. szeptember 26. 14:44
People look at the flooded quay on the bank of the Danube in Budapest, Hungary, on Month Day, Year, as the peak water levels of the Danube are expected to hit today.

Nyitókép: Balint Szentgallay / NurPhoto / NurPhoto via AFP

A klímaváltozás miatt kétszer nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő olyan felhőszakadások, mint amilyenek szeptemberben pusztító árvizeket okoztak Közép-Európában – figyelmeztetett szerdán közzétett jelentésében a World Weather Attribution (WWA) nemzetközi tudóscsoport, amely arra szólította fel a politikai döntéshozókat, hogy tegyenek lépéseket a globális felmelegedés megállítására.

A klímaváltozással kapcsolatos szélsőséges időjárási eseményeket tanulmányozó WWA jelentésében megállapította, hogy

a négynapos esőzéssel járó Boris vihar volt a valaha mért legerősebb Közép-Európában.

Az elmúlt két évtized legsúlyosabb közép-európai áradásai 24 halálos áldozatot követeltek, jelentős anyagi károkat okoztak, épületek és hidak rongálódtak meg, a helyreállítás pedig több milliárd dollárt emészthet fel. A jelentés szerzőinek megállapítása szerint az ilyen felhőszakadások valószínűsége legalább kétszeresére nőtt, és erejük hét százalékkal hevesebb lett.

Joyce Kimutai, az Imperial College London Grantham Intézetének kutatója, a tanulmány társszerzője kiemelte, hogy az áradások ismét rávilágítanak a fosszilis tüzelőanyagok okozta felmelegedés pusztító hatásaira.

Amíg az olajat, a gázt és a szenet nem váltják fel megújuló energiával, addig a Borishoz hasonló viharok még hevesebb esőzéseket és gazdasági károkkal járó áradásokat fognak okozni”

– fűzte hozzá.

A jelentés szerint ilyen vihar várhatóan átlagosan 100-300 évente egyszer fordulhat elő a mai éghajlati viszonyok között, az iparosodás előtti szinthez képest 1,3 Celsius-fokos felmelegedésnél.

Azonban ha az iparosodás előtti szinthez képest a felmelegedés eléri a 2 Celsius-fokot, ami várhatóan a 2050-es években következik be, az ilyen viharok legalább 5 százalékkal több esővel fognak érkezni, és a mostaninál 50 százalékkal gyakrabban fordulnak majd elő – írták a tanulmány szerzői.

(MTI)

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Kapcsolódó cikkek a Árvíz 2024 aktában.

Ki a legény a gáton?

Egy hatalom nélküli politikus valóban csak homoklapátolásra jó ilyenkor, arra viszont vannak nála alkalmasabbak is.

2024.10.02 20:49

Az árvízi hajós

Új árvízi hajósunk van. Wesselényi Miklós ezzel el is veszítette a címét, mert az átszállt Orbán Viktorra.

2024.10.02 05:44

Összesen 118 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jose
2024. szeptember 27. 09:25
Nem a CO2 okozza a felmelegedést.
voltospultos-2
2024. szeptember 27. 08:41
Szarka László Csaba geofizikus kifejtette, volt olyan periódusa a földtörténetnek, amikor ezerszeres CO koncentráció nyomait találták. Csak akkor még nem volt zöldenergia lobbi.
falcatus-2
2024. szeptember 27. 08:30
"az atomerőművét ami a jelenleg legkörnyezetkímélőbb energia forrás.." hogyan tudná bizonyítani? "nehogymár olcsó energia legyen a kutya magyaroknak..." Alá tudná támasztani mennyire olcsó? Vagy csak úgy olvasta valahol?
crydog
2024. szeptember 27. 08:26
Hogy is van ez? Paks 2 ki tudja majd váltani az energiafogyasztásunk több mint felét Magyarország fejleszti az atomerőművét ami a jelenleg legkörnyezetkímélőbb energia forrás.. Amiket a nyugati "zöldek" bezárattak- helyette megy ezerrel a lignit égetés. De bezáratnák a miénket is mert nehogymár olcsó energia legyen a kutya magyaroknak. Miközben amerika- kína - akik leszarták a Kyotói egyezményt - ezerrel ontják a mérget a bolygónkra. Brit tudósok..inkább globalista lefizetett férgek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!