Csipogóbombák: az Európai Bizottság szakértője lehet a nemzetközi sajtó által emlegetett magyar cég vezetője
Az izraeliek valószínűleg azért választották a csipogóbombát, mert a Hezbollah harcosai nem használnak mobiltelefonokat.
Tévedés, hogy Magyarországon gyártották volna a Hezbollah tagjainál felrobbant személyi hívókat.
Nyitókép: Gold Apollo AR924 Fotó: Gold Apollo
Habár több magyar lap is kész tényként állította, hogy Magyarországon gyártották azokat a személyi hívókat, amelyek felrobbanása miatt legalább kilencen meghaltak és sokan megsebesültek Libanonban és Szíriában, erre a lapunk által megismert információk alapján semmilyen bizonyíték nincs.
Ezt erősítette meg a telex mai cikke is, mely szerint
egy szófiai székhelyű cég vásárolta Tajvanról azokat a személyhívókat, amelyeket végül a Hezbollahnak adtak el, az ügyben érintett magyar cég valójában semmit sem csinált, az eszközök soha nem is voltak Magyarországon.
Ez utóbbi információt időközben hivatalosan is megerősítette a magyar kormány. „A magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon” – közölte szerda délután Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkára.
Mint ismert: kedden és szerdán Libanonban rejtélyes robbanássorozat történt, amelyben a Hezbollah több száz tagja súlyosan megsérülhetett. A robbanások személyhívókba rejtett bombák miatt következtek be. Ezeket az eszközöket, amelyeket pagerként vagy a magyar szlengben csipogóként ismerünk, a világ nagy részén már régóta felváltották a mobiltelefonok, de bizonyos helyeken (például kórházakban) még mindig használják őket.
A Hezbollah tagjai is ilyen eszközöket használtak telefonok helyett.
A BAC Consulting Kft. valójában csak közvetítő szerepet játszott az ügyletben, és tényleges tevékenységet nem végzett. A cégnek még irodája sincs, csupán egy székhelyszolgáltatónál van bejegyezve.
A Telex információi szerint a BAC Consulting ügyvezetője, Cristiana Bársony-Arcidiacono, kapcsolatban állt egy bolgár céggel, a szófiai székhelyű Norta Global Ltd-vel. Az ügylet valódi hátterében a Norta Global Ltd. állt, annak ellenére, hogy papíron a BAC Consulting kötött szerződést a Gold Apollóval. Mint kiderült, Tajvanból már nem is a BAC Consulting, hanem
a bolgár cég bonyolította le az importot, és ugyanez a szófiai vállalat szállította és értékesítette a készülékeket a Hezbollahnak.
A bolgár cég norvég tulajdonban van, és hasonlóan a magyar céghez, egy székhelyszolgáltatónál van bejegyezve, ahol összesen 196 vállalkozás található. A bolgár céget 2022 áprilisában alapították, és papíron projektirányítással foglalkozik, de valószínűleg semmit sem gyártanak.
Egyelőre nem világos, hogy Cristiana Bársony-Arcidiacono közvetítőként mennyire volt beavatva az ügy részleteibe, de információink szerint csak közvetítői szerepet töltött be.
Ismert, hogy a cég egy Szőnyi úti társasházba van bejegyezve, és a honlapja szerint tanácsadói tevékenységet végez, papíron számos különféle projekten dolgozik, a lapkiadástól az olajgyártásig. A cégnek mindössze két éve van üzleti tevékenysége, és tavaly 210 millió forintos árbevételt, valamint 13 millió forintos profitot ért el.
A magyar üzletasszony az NBC Newsnak megerősítette, hogy cége együttműködött a Gold Apollóval, de amikor a csipogókról és a robbanásokról kérdezték, így reagált: „Nem én gyártom a csipogókat. Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértette a dolgot.”
Az NBC megkereste a Gold Apollót is, de szóvivőjük a folyamatban lévő nyomozásra hivatkozva nem kívánt többet mondani annál, amit korábban közöltek.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az izraeliek valószínűleg azért választották a csipogóbombát, mert a Hezbollah harcosai nem használnak mobiltelefonokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Kovács Zoltán közölte, nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot az ügy hazánk szempontjából.
Ezt is ajánljuk a témában
A hírbe hozott cégnek még telephelye sincs Magyarországon.