A magyar kormány is reagált a csipogó-ügyre
Kovács Zoltán közölte, nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot az ügy hazánk szempontjából.
Az izraeliek valószínűleg azért választották a csipogóbombát, mert a Hezbollah harcosai nem használnak mobiltelefonokat.
Nyitókép: Illusztráció. The Washington Post / Getty Images Hungary
LinkedIn-profilja alapján az Európai Bizottság értékesítési szakértője az a fiatal cataniai születésű hölgy, aki annak a cégnek a vezetője, amelyet a Hezbollah elleni halálos merényletsorozatban használt csipogóbombák gyártásásával kapcsolatba hoz a nemzetközi sajtó. A vállalkozásnak 2022-es alapítása óta egyetlen alkalmazottja van, így teljesen életszerűtlen, hogy bármilyen fegyver előállításában részt tudott volna venni – írja a Magyar Nemzet.
A nemzetközi sajtóértesülések szerint a budapesti BAC Consulting Kft.-nek, amelyet
a Cataniában született és külföldön élő magyar állampolgár, Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria vezet, köze lehet a Libanonban és Szíriában elkövetett merényleteknél használt csipogóbombák gyártásához.
Bár a cég csak 2022-ben alakult, és mindössze egy alkalmazottja van, mégis több százmillió forintos árbevételt ért el 2022-ben és 2023-ban.
A tajvani Gold Apollo licenctulajdonos cég szerdán bejelentette, hogy a BAC Consulting gyártotta az AR-924 típusú személyhívókat, melyekből később robbanóanyaggal ellátott csipogóbombákat készítettek. Bársony-Arcidiacono LinkedIn profilján számos neves nemzetközi szervezet szerepel korábbi munkahelyként, például az ENSZ és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség.
A Hezbollah Izraelt tette felelőssé a támadásokért, amelyekben több mint kétezren megsérültek, és kilenc ember, köztük egy nyolcéves kislány, meghalt.
Az AP kiderítette a Gold Apollo honlapjáról, hogy az AR–924-es csipogó újratölthető lítium akkumulátort tartalmaz, amely egyetlen feltöltéssel akár 85 napig is működhet. Azonban a termékleírást a szabotázstámadást követően eltávolították az oldalról. A csipogók olyan vezeték nélküli hálózaton működnek, amely eltér a mobiltelefonokétól, így vészhelyzetekben sokkal ellenállóbbak. Ez az egyik oka annak, hogy világszerte számos kórház még mindig használja őket.
Az izraeliek valószínűleg azért választották a csipogóbombát, mert a Hezbollah harcosai nem használnak mobiltelefonokat.
Ennek oka egyrészt az, hogy a mobiltelefonokon keresztül lehallgathatók, másrészt Libanonban gyakoriak az áramkimaradások, ami megnehezíti a telefonok használatát.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Kovács Zoltán közölte, nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot az ügy hazánk szempontjából.