Óriási változás előtt a magyar minimálbér: a fizetés már jövőre Európa középmezőnyébe emelkedhet!
Ha megállapodnak az érdekképviseletek, 2025-ben akár 22-30 százalékos minimálbér-emelés sem zárható ki, de a felek több éves egyezségre készülnek.
A kabinet vélhetően 2027-28-ra összezárná a minimálbér és a garantált bérminimum közötti különbséget.
Nyitókép: Shutterstock
A következő három-négy évben a kormányzat arra törekszik, hogy 10-15 százalék közötti mértékben emelkedjen a minimálbér, ezzel a legkisebb béreket fel lehetne zárkóztatni a mediánhoz és az átlaghoz – értesült a Portfolio kormányközeli forrásokból.
Ennek a munkavállalói oldal bizonyára örülni fog, hiszen általánosságban az a céljuk, hogy érdemben az infláció felett növekedjenek a bérek, a pénzromlás pedig várhatóan 3-4 százalék környékén alakulhat.
A portál információi szerint
a kabinet vélhetően 2027-28-ra összezárná a minimálbér és a garantált bérminimum közötti különbséget,
ami azt jelenti, hogy a szakmunkásoknak fizetett legkisebb bér jóval kisebb mértékben nőhet, mint a képzetleneknek járó minimálbér.
A gazdasági lap szerint a kérdés a munkaadói oldal hozzáállása lesz a gyors béremelkedéshez. A vállalati érdekképviseletek bizonyára egyszámjegyű béremelkedést szeretnének elérni a következő évekre vonatkozóan, hiszen az inflációs és a termelékenységi trendekből nem következik kifejezetten gyors minimálbéremelés. A lap úgy véli: számukra az lehet megnyugtató, hogy „csak” a minimálbér emelkedne kifejezetten gyorsan, a garantált bérminimum viszont sokkal mérsékeltebb ütemben nőne.
A terv azonban még formálódik, ahogy a kormány, a munkaadói, a munkavállalói képviseletek között folytatódnak a tárgyalások a következő időszakban
– írja a lap, hozzátéve, hogy ugyan már elkezdődött a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs (VKF) fórumának tárgyalássorozata a 2025-ös minimálbérről és garantált bérminimumról, eddig azonban inkább csak puhatolózást látni a munkaadók és a munkavállalók részéről is.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha megállapodnak az érdekképviseletek, 2025-ben akár 22-30 százalékos minimálbér-emelés sem zárható ki, de a felek több éves egyezségre készülnek.
A Portfolió kifejti: a cégek számára öröm lehet az ürömben, hogy a béremelkedés mértéke így is valamelyest lassabb, mint ami a kormány korábbi jelzéseiből adódott.
„Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelzéseiből az következett, hogy a kabinet 2027-re eltünteti a különbséget a minimálbér és a bérminimum között, miközben a legkisebb bért az átlag 50 százalékára emelné” – magyarázza a portál.
Összességében tehát a minimálbér az elmúlt években az átlagbér 40 százaléka körül alakult, az 50 százalék eléréséhez pedig jelentős, 17-18 százalékos béremelést kellene végrehajtani három éven keresztül.
A gazdasági tárca alternatív számításai szerint azonban a minimálbér jelenleg sokkal magasabb szinten van az (előző évi) átlaghoz képest,
45 százalék felett, így már nem is kell olyan sokat emelni rajta, hogy elérje az átlag felét.
A Portfolio számításai szerint 12-13 százalék körüli minimálbér-emelés lenne szükséges évente, hogy a kormányzati számítás szerinti célhoz konvergáljon a legkisebb bér.
Ezt is ajánljuk a témában
Elindult egy bérfelzárkózás az egész kelet-európai régióban – tájékoztatott a helyettes államtitkár.