Hamarosan eldől Karácsony Gergely sorsa
A tájékoztatás szerint az újraszámlálás folyamatát a nemzetközi megfigyelők mellett a főpolgármester-választás versenyben lévő jelöltjei által megbízott megfigyelők is figyelemmel kísérhetik.
Ma kezdődött és a tervek szerint csütörtökig tart a főpolgármester-választás érvényes szavazatainak újraszámlálása.
Nyitókép: képernyőfotó / Partizán-vita
Ma kezdődött és a tervek szerint csütörtökig tart a főpolgármester-választás érvényes szavazatainak újraszámlálása,
a Nemzeti Választási Bizottság várhatóan pénteken dönt az eredményről
– közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel hétfőn.
„A főpolgármester-választás végeredményére az újraszámlálásnak eddig a mi információnk szerint nem volt hatása,
még minimálisan nőtt is Karácsony Gergely előnye ezen az első napon.
A leadott szavazatok maradék négyötödének újraszámlálása szerdán és csütörtökön folytatódik” – írta posztjában nem rég Vitézy Dávid a mai nap margójára.
Ugyanakkor hozzátette: eddig több, mint 150 szavazókörben legalább 270 szavazat minősítése változott: voltak Vitézy-szavazatok a Karácsony-kötegekben és fordítva, voltak nyilvánvalóan érvénytelen szavazatok, melyeket valamiért tévedésből érvényesnek számoltak – mindhárom jelölt kapott ilyet.
Tehát az eredeti 41 darabos különbség több, mint 6x-osának változott a minősítése, pedig ma eddig csak szavazatok egyötödét számolták újra”
– fogalmazott.
Ezt is ajánljuk a témában
A tájékoztatás szerint az újraszámlálás folyamatát a nemzetközi megfigyelők mellett a főpolgármester-választás versenyben lévő jelöltjei által megbízott megfigyelők is figyelemmel kísérhetik.
Mint ismert: az Alkotmánybíróság megsemmisítette a Kúria végzését, amely helybenhagyta az NVB főpolgármester-választás eredményét megállapító határozatát.
Az Alkotmánybíróság határozata szerint a Kúria végzésében nem indokolta meg kellően miért találta alaptalannak az NVB határozat ellen előterjesztett bírósági felülvizsgálati kérelmet, ami a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog sérelméhez vezetett.
Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, új döntést kell hoznia”
– ez állt az Alkotmánybíróság pénteki közleményében.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, és új döntést kell hoznia.
A történet előzményeiről is sorra beszámoltunk a Mandineren. Megírtuk, hogy a június 9-ei önkormányzati választáson Budapest főpolgármestere újra Karácsony Gergely lett, azonban mindkét fő esélyes megtámadta az eredményt.
Vitézy Dávid a IV. és VII. kerületben, a régi-új főpolgármester pedig teljesen új választást kért, ezeket azonban elutasították, sőt az elmúlt hét során a Kúria is megerősítette, hogy nem lesz új választás a fővárosban.
Miután megtörtént az újraszámlálás, mindössze negyvenegy szavazattal Karácsony Gergely nyert, de ebbe továbbra sem nyugodott bele kihívója,
ezért június 28-án a Kúria végzése ellen alkotmányjogi panasszal fordult az Alkotmánybírósághoz.
Ezt is ajánljuk a témában
Rendkívüli sajtótájékoztatót hirdetett a főpolgármester.
Az Alkotmánybíróság múlt héten nyilvánosságra hozott határozatában megállapította, hogy a Kúria megszegte a tisztességes bírósági eljáráshoz való jogból fakadó kötelezettségét,
amely szerint köteles döntését okszerű indokolással alátámasztani.
Az ügy alapkérdése az volt, hogy a Kúria helyesen értelmezte-e jogsértés fogalmát. Végzésében ugyanis azt állapította meg, hogy az érvénytelen szavazatok újraszámolása során szerzett új bizonyítékok alapján nem kérhető az érvényes szavazatok újraszámolása, mivel az új jogsértés állításának minősül.
Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a Kúria az Alaptörvény 28. cikkét figyelmen kívül hagyva minősítette az érvényes szavazatok újraszámolására vonatkozó indítványozói kérelmet új jogsértésnek. Az Alaptörvénynek megfelelő értelmezés szerint azonban a Kúria feladata annak megállapítása lett volna egy korábban állított jogsértés kapcsán, hogy az új bizonyítékok alapján szükségessé vált-e az érvényes szavazatok újraszámolása.
A határozat értelmében a tisztességes eljáráshoz való jog sérelme valósul meg, ha a választási eljárás során nem azonos szempontok alapján értékelik a szavazatok érvényességét, illetve érvénytelenségét.
A fentiekre tekintettel az Alkotmánybíróság a Kúria határozatát megsemmisítette.
Az Alkotmánybíróság határozatára tekintettel az ügyben a Kúriának újból le kell folytatnia az eljárását, és új döntést kell hoznia – olvasható a határozatban.
Az NVB 13 igen szavazattal, egy ellenében meghozott jegyzőkönyvi döntésében elrendelte az összes fővárosi szavazókörben a főpolgármester-jelöltekre leadott érvényes szavazatok átvizsgálását és újraszámolását a helyi választási irodákban. A testület arról is döntött, hogy azon szavazólapokat, amelyek érvényessége kétséges, be kell küldeni az NVB-hez, és ezeket az Alkotmány utcai székházban vizsgálják át. Az újraszámláláson, valamint a kétséges szavazólapok átvizsgálásán megfigyelők és a sajtó munkatársai előzetes regisztráció után részt vehetnek. Sasvári Róbert, az NVB elnökének elmondása szerint majdnem 800 ezer szavazatot kell újraszámolni, végleges döntés péntek délelőttre várható.
A Magyar Nemzet összegyűjtötte a pártok delegáltjainak reakcióját a döntés kapcsán:
Fazekas Tamás, a Párbeszéd delegáltja kijelentette, hogy a Kúria nem utasíthatta volna az NVB-t az újraszámolásra, mert nem rendelkezik ilyen jogkörrel.
Avarkeszi Dezső (DK) úgy fogalmazott, „példátlan, ami történik”,
de nincs más lehetőségük, mint a számlálást legjobb tudásuk szerint végrehajtani, mert ez segíthet az NVB iránti közbizalom helyreállításában.
Csonka Krisztián, az LMP küldötte szintén azt hangoztatta, hogy a Kúria végzése nem jogos, nem törvényszerű, de az NVB felelőssége, hogy az újraszámlálás a lehető legátláthatóbban, legkorrektebben történjen meg. Hozzátette ugyanakkor, hogy véleménye szerint komoly változtatásokra van szükség a választási jogban.
Gönczi Gergely (Momentum) szintén jelezte, hogy a Kúria döntése szerinte sem jogszerű, de – mint fogalmazott – nincs más lehetőségük, mint a döntést végrehajtani, és mindent megtenni azért, hogy az újraszámolás a jogszabályok szerint menjen végbe.
Litresits András (MSZP) azt mondta, „jogi káoszt teremtett a Kúria”. Egyúttal jelezte, nem érti, miért az érvényes szavazatokat kell újraszámolni, amikor Vitézy Dávid a fellebbezésében az érvénytelenek újraszámolását kérte. Litresits András javasolta továbbá,
hogy az újraszámlálást folyamatos kamerázás kísérje, valamint, hogy minél több delegált és sajtóképviselő legyen jelen.
Lovas András (KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy Vitézy Dávid a fellebbezése során a választási törvényben lévő jogorvoslati lehetőségével élt, és ebben „nincs kivetnivaló, ez fontos része a választási eljárásnak”.